Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

Concert / Erkan Oğur & İsmail H. Demircioğlu

April 2, 2016 @ 18:00 - 21:00

CAD40 – CAD65

Concert / Erkan Oğur & İsmail H. Demircioğlu

 

Les voix de l’Anatolie / The Voices from Anatolia

Par/By Erkan Ogur & Ismail H. Demircioglu

 

Français suivra / English will follow

Anadolu’nun bağrından kopmuş iki değerli sanatçımız Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu Kuzey Amerika’ya Anadolu’nun sesini taşıyorlar…

Bu dinletiyi kaçırırsanız çok şey kaçırmış olursunuz…

1 Nisan’da Toronto’da, 2 Nisan’da Montreal’de hepinizi bekliyoruz…

 

 

Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu Kimdir?

1954 yılında Ankara’da doğan Erkan Oğur çocukluğunu Elazığ’da geçirdi. Müziğe 4 yaşından itibaren keman, bağlama, flüt ve cümbüş çalarak başladı. 1976’da perdesiz gitarı icat etti. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü ile başladığı üniversite yaşamına Münih Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nde okuyarak devam etti. Müzisyen olmaya karar verdikten sonra eğitim görmek için Türkiye’ye döndü. İstanbul Devlet Konservatuarı Müzik Teorisi bölümünden mezun oldu. Çalışmalarında ağırlıklı olarak kopuz ya da dede bağlama, ud, e-bow, perdesiz gitar, klasik gitar, elektro gitarı ve sesini kullandı. Bunlar dışında birçok çalgıyı da albümlerinde başarılı bir biçimde kullandı. En son Telvin Trio ile birlikte çıkardığı iki CD’lik Telvin albümünde doğaçlama caz denemeleri yaptı. Fretless albümü çıktığı yıl Avrupa’da yılın yaratıcı albümü seçildi. Albüm, Bir Ömürlük Misafir adıyla Türkiye’de yayınlandı. Perdesiz gitar ve perdesiz bağlamayı geliştiren kişi olarak dünya müzik literatüründe yerini aldı.

Müzik yaşamı boyunca pek çok müzisyene ilham kaynağı olan Erkan Oğur, “İnsanın, salt yaşantısı ve yapıp ettiklerinin doğayla uyumlu olduğu müddetçe başarıya erişme şansı vardır” diyerek yaşamdaki duruşu hakkında da ipucu vermektedir.

Albümleri:

İstanbul’da Bir Amerikalı (Robert Johnson ve İlkin Deniz ile birlikte) (1982) (Çekirdek Sanat Evi Kayıtları), Müzikte Anadolu Mistisizmi (Aziz Şenol Filiz ile birlikte) (1982) (Çekirdek Sanat Evi Kayıtları), Perdesiz Gitarda Arayışlar (Çekirdek Sanat Evi Kayıtları) (1983), Sis (1989) (Film Müziği)

The Other Side Of Turkey (1991), Fretless (1994), Bir Ömürlük Misafir (1996), Eşkıya (1997) (Film Müziği), Propaganda (1999) (Film Müziği), Gülün Kokusu Vardı (İsmail Hakkı Demircioğlu ile birlikte) (1998), Hiç (Okan Murat Öztürk ile birlikte) (1999), Anadolu Beşik (İsmail Hakkı Demircioğlu ile birlikte) (2000), Fuad (Djivan Gasparyan ile birlikte) (2001), Yazı Tura (albüm) (2004) (Film Müziği), Telvin (albüm) (İlkin Deniz, Turgut Alp Bekoğlu ile birlikte – Telvin Trio) (2006)

The Istanbul Connection (2007), Erkan Oğur/Lizeta Kalimeri – Lonely Land (2008), Mommo (Kız Kardeşim) Film Müzikleri (2009), Kadim (2010) (Belgesel Müziği), Dönmez Yol (2012), Telvin – Turne Belgeseli (2012), Açlığa Doymak (2012) (Film Müziği), Dokunmak (2014) (Derya Türkân, İlkin Deniz ile birlikte).

İsmail Hakkı Demircioğlu

Türk Halk Müziği’nin usta adı İsmail Hakkı Demircioğlu 1957 yılında Rize / Pazar’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve liseyi Pazar’da okuyan Demircioğlu, 1980’de İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı, Temel Bilimler Bölümü’ne girdi, 1984’te mezun oldu. 1984 – 1986 yılları arasında Ruhi Ayangil’in Türk Müziği Orkestra ve Korosu’nda çalıştı. Sanatçı, 1987’de Ruhi Su Dostlar Korosu’nda, Timur Selçuk ve Sarper Özsan’ın çalıştırdığı dönemde çalışmalara katıldı.

1998’den sonra Erkan Oğur’la çalışmaya başladı. Bugüne dek birçok albüm hazırladı.

Bu dönemde “Türkülerimiz” ve “Sırdaş Türküsü” adlı iki albüm çıkaran Demircioğlu, 1998’de “Gülün Kokusu Vardı” ve 2000’de “Anadolu Beşik” adlı albümlerle birlikte Erkan Oğur’la çalışmaya başladı. “Anadolu Beşik” albümünde ağırlıklı olarak Doğu bölgesinin tınıları egemendir. Kul Hüseyin’in pek bilinmeyen nefes’i “Zamanede Bir Hal”, Pir Sultan Abdal’dan “Karşıda Görünen Ne Güzel Yayla” Erkan Oğur’un yanık sesine pek yaraşan Elazığ yöresi türküsü “Bir Şuh-i Sitemkâr”, “Kul Ahmet’ten “Seher Yeli” gibi örneklerle, albüm geçmişin mucizesinin bugüne taşındığı bir mücevhere dönüşüyor.

Demircioğlu, çalışmalarında ve yaşamında önemli bir yere sahip olan türküleri var eden Anadolu insanı için şunları söylüyor: “Bu kadar güzel türküleri var etmiş olan Anadolu insanının gelecekte memleketimizi daha güzel, mutlu günlere taşıyacağına eminim. Türkülerin nasıl oluştuklarını, melodik, sözel, makamsal ritimsel, bölgesel çeşitliliğini, estetik yapılarının derin ve etkileyiciliğini düşündükçe Anadolu insanına hayretim ve saygım artıyor.”

İsmail Hakkı Demircioğlu, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde olduğu gibi yurtdışında da konserlerine devam ediyor.

Albümleri : 1986 Sırdaş Türküsü, 1998 Gülün Kokusu Vardı (Erkan Oğur’la birlikte), 2000 Anadolu Beşik (Erkan Oğur’la birlikte), 2003 Nasibolsa…

 

Bilet:

http://www.brownpapertickets.com/event/2519043

***

 

Erkan Oğur & İsmail Hakkı Demircioğlu
Erkan Oğur & İsmail Hakkı Demircioğlu

 

Dans un concert unique, Erkan Ogur et I. Hakki Demircioglu apportent les voix de l’Anatolie à l’Amérique du nord.

Concert

Samedi/Saturday,

02 avril/April 02nd 2016, @ 18h/6pm

Musée des beaux-arts de Montréal /L’auditorium Maxwell-Cummings.

1379A, rue Sherbrooke Ouest,

Montréal, QC H3G 1K3

 

Info: Bizim Anadolu / Notre Antolie

1-514-593-8698

www.bizimanadolu.com

banadolu@bizimanadolu.com

Biletler/Billets/Tickets:

http://www.brownpapertickets.com/event/2519043

 

Erkan Ogur

Erkan Ogur est né le 17 Avril 1954, à Ankara, en Turquie. Un Pionnier, il a inventé la première guitare classique sans frette en 1976. Il a influencé de nombreux musiciens avec ses compositions combinant les sons de la musique folklorique turque et de la musique classique avec l’ancienne musique traditionnelle. Il a donné de nombreux concerts partout dans le monde. Il est considéré comme un maître du kopuz (instrument à corde historique turc) et baglama (luths).

Il a passé son enfance à Elazig, dans l’est de la Turquie, où il a été intéressé par le violon et le baglama, luth turc, et a commencé à les pratiquer fréquemment. Il est diplômé de l’école secondaire à Elazig, puis déplacé pour étudier la physique à la Faculté des sciences à l’Université d’Ankara de 1970 à 1973. À la suite de l’encouragement d’être un scientifique par son père, il a commencé à étudier le génie chimique et en 1974 a continué son éducation dans l’Université Ludwig-Maximilians de Munich, en Allemagne. Au lieu d’être un scientifique, il a choisi d’être musicien.

En 1980, il est retourné en Turquie, et a commencé à étudier au Conservatoire d’État de l’Université technique d’Istanbul. Il a travaillé et a donné des concerts avec Fikret Kizilok et Bülent Ortaçgil où il a contribué à la scène avec guitare sans frette. Il a sorti son premier album en Allemagne appelé Arayislar «recherches». En 1989, il est allé aux États-Unis à travailler avec de nombreux artistes de blues locaux, au premier rang desquels était Robert ‘One Man’ Johnson. Il a introduit guitare sans frette dans le blues. Un an plus tard, il sort son premier album en Turquie, Bir Ömürlük Misafir «A Lifetime Guest» qui a été classé 4ème dans les listes européennes. Il continue à donner des concerts à travers le monde et en Turquie.

Discographie: Perdesiz Gitarda Arayislar (1983), Sis (musique pour Cinéma), Fretless (1994), Bir Ömürlük Misafir (1996), Eskiya (1997) (musique pour Cinéma/album solo 2000), Gülün Kokusu Vardi (avec Ismail H. Demircioglu) (1998), Hiç (1999) (avec Okan Murat Öztürk), Anadolu Besik (avec Ismail H. Demircioglu), Fuad (avec Djivan Gasparyan) (2001), Yazi Tura OST (2004), Telvin (avec Ilkin Deniz et Turgut Alp Bekoglu) (2006), The Istanbul Connection (2007).

 

Ismail Hakki Demircioglu

Ismail Hakki Demircioglu est né en 1957, Pazar (Rize) au nord de la Turquie. Après ses études primaires et secondaires à Pazar, il a commencé à étudier au Conservatoire d’État de l’Université technique d’Istanbul. Entre 1984 et 1986, il a travaillé comme basse au seine du Chorale et l’orchestre de la musique turque de Ruhi Ayangil. En 1987, Demircioglu est devenue membre du Chorale des amis Ruhi Su dans le temps où Timur Selçuk et Sarper Özsan en étaient chefs.

À partir du 1998, Ismail Hakki Demircioglu a commencé a travailler avec Erkan Ogur.

Avant de travailler avec Erkan Ogur, il a fait deux albums: Türkülerimiz, ‘Nos Ballades’ et ‘Sırdas Türküsü, ‘Ballade du confident’. Avec Erkan Ogur il a signé plusieurs albums dont ‘Gülün Kokusu Vardı / Il y avait l’odeur de la rose’ et ‘Anadolu Besik / L’Anatolie est un berceau’.

À propos du peuple anatolien qui a créée les ballades qu’ils ont été si importants dans sa vie, Demircioglu dit ceux-ci : «Le peuple d’Anatolie qui a créée ces beaux ballades, je suis sur qu’il va porter notre pays à un avenir plus beau et heureux. En pensant les effets et les influences profonds des structures mélodiques, rythmiques, verbales et couleurs régionales de la création de ces ballades, mes admirations et mes respects multiplient envers du peuple d’Anatolie.»

Ismail H. Demircioglu continue à donner des concerts à travers le monde et en Turquie.

Discographie: 1986 Sirdas Türküsü, 1998 Gülün Kokusu Vardi (avec Erkan Ogur), 2000 Anadolu Besik (avec Erkan Ogur), 2003 Nasibolsa…

 

Billet:

http://www.brownpapertickets.com/event/2519043

 

***

 

In a unique concert, Erkan Ogur and I. Hakki Demircioglu bring you the voices of Anatolia.

Erkan Ogur

Erkan Ogur was born on 17 April 1954, in Ankara, Turkey. A pioneer, he invented the first fretless classical guitar in 1976. A composer, he has influenced many musicians with his compositions combining the sounds of Turkish folk music and classical music with the ancient traditional music. He has played many concerts all over the world. He is regarded as a master of the kopuz and baglama (lutes).

He spent his childhood in Elazig, eastern Turkey, where he became interested in violin and the Turkish baglama, lute, and started to practice them frequently. He graduated from high school in Elazig, then moved to study physics at the Ankara University Faculty of Science from 1970 to 1973. As a result of encouragement to be a scientist by his father, he started to study chemical engineering and in 1974 continued his education in The Ludwig-Maximilians University Munich, Germany, for three years. He was introduced to guitar education in 1973. Instead of being a scientist, he chose to be a musician. Since he needed detailed sounds from a guitar in order to obtain Turkish melodies, he modified his guitar and invented the fretless classical guitar in 1976.

In 1980, he returned to Turkey, and started to study at the State Conservatory of Istanbul Technical University. He had live performances with Fikret Kizilok and Bülent Ortaçgil where he contributed to scene with fretless guitar. He released his first album in Germany called Arayislar “Searches”. In 1989, he went to the U.S. to work with numerous local blues artists, foremost of which was Robert ‘One Man’ Johnson. He introduced fretless guitar into blues. A year later, he released his first album in Turkey, Bir Ömürlük Misafir, “A Lifetime Guest” which was ranked 4th in European lists. He still performs concerts through the world and in Turkey.

Discography: 1982 – Istanbul’da Bir Amerikali, 1983 – Perdesiz Gitarda Arayislar, 1989 – Sis OST – Zülfü Livaneli film soundtrack, 1996 – Eskiya OST (The Bandit) – with Askin Arsunan, Yavuz Turgul film Eskiya soundtrack, 2003 – Yazi Tura OST – Ugur Yücel film soundtrack, 2009 – Mommo (Kiz Kardesim) – Atalay Tasdiken film soundtrack, 1993 – Fretless (Feuer und Eis), 1996 – Bir Ömürlük Misafir – reworked reissue of Fretless, 1998 – Gülün Kokusu Vardi – with Ismail Hakki Demircioglu, 1999 – Hiç, “Nothing” – with Okan Murat Öztürk, 2000 – Anadolu Besik – with İ Ismail Hakki Demircioglu, 2001 – Fuad – with Djivan Gasparyan, 2006 – Telvin – in Telvin trio, 2007 – The Istanbul Connection, 2012 – Dönmez Yol, 2014 – Dokunmak – with Derya Türkân, Ilkin Deniz.

 

Ismail Hakki Demircioglu

Ismail Hakki Demircioglu was born in 1957 Pazar (Rize) in the north of Turkey. After his primary and secondary education in Pazar, he began studying at the State Conservatory of Istanbul Technical University. Between 1984 and 1986 he worked as a bass in the Choir and Orchestra of Turkish Music of Ruhi Ayangil. In 1987 Demircioglu worked as a bass in the Choir Ruhi Su Friends when Timur Selçuk and Sarper Özsan were chiefs.

From 1998 Ismail Hakki Demircioglu has started working with Erkan Ogur.

Before working with Erkan Ogur, he made two albums: ‘Türkülerimiz, ‘Our Ballads’ and ‘Sirdas Türküsü, ‘Ballad confidant’. With Erkan Ogur he signed several albums including ‘Gülün Kokusu Vardi ‘There was the smell of the rose’ and ‘Anadolu Besik, ‘Anatolia is the cradle’.

About the Anatolian people who created the ballads that were so important in his life, Demircioglu told them: “The people of Anatolia who created these beautiful ballads, I’m sure, will carry also our country to a more beautiful and happy future. Thinking the effects and influences deep melodic structures, rhythmic, words and regional colours creating these ballads, my admiration and my respects multiply to the people of Anatolia.”

Ismail H. Demircioglu continues to give concerts around the world and Turkey.

Discography: 1986 Sirdas Türküsü, 1998 Gülün Kokusu Vardi (with Erkan Ogur), 2000 Anadolu Besik (with Erkan Ogur), 2003 Nasibolsa.

 

Tickets:

http://www.brownpapertickets.com/event/2519043

 

 

 

  Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

  Details

  Date:
  April 2, 2016
  Time:
  18:00 - 21:00
  Cost:
  CAD40 – CAD65
  Event Categories:
  , ,
  Event Tags:
  ,
  Website:
  https://www.facebook.com/events/465536366984026/

  Organizer

  Bizim Anadolu
  Phone:
  1-514-593-8698
  Email:
  banadolu@bizimanadolu.com
  View Organizer Website

  Venue

  Musée des beaux-arts de Montréal /L’auditorium Maxwell-Cummings.
  1379A Rue Sherbrooke Ouest
  Montréal,QuébecH3G 1K3Canada
  + Google Map