Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

Ali İhtiyar Fotoğraf Sergisi

October 17, 2017 @ 18:00

Ali İhtiyar Fotoğraf Sergisi

Ali İhtiyar’ın ‘Yalnızlaşma’ adlı fotoğraf sergisi 17 Ekim, saat 18.00’de açılıyor.

 

Kebek Sanat Konseyi, İstanbul Fikret Otyam Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı ve Maltepe Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen sergi Prof. Dr. Türkân Saylan Kültür Merkezi Galeri A/B’de yer alacak.

Ali İhtiyar Fotoğraf Sergisi

 

Ali İhtiyar’ın ‘Yalnızlaşma’ sergisi beş yılı aşkın süreden bu yana beş milyondan çok Suriyeliyi yurdundan eden savaşın insanların yaşamına etki etmesini konu ediniyor.

 

Yalnızlaşma

 

“… Bu sergi çalışması yalnızlaşma /yalnızlaştırma üzerine düşünülmüş bir konsept kapsamında hazırlanmıştır. Bu bağlamda, yaşanan bu büyük göçün Suriyeli sığınmacılar üzerinde yarattığı toplumsal yalnızlaştırmanın etkilerini görsel olarak betimlemek istedim. Doğadaki yalnızlaşmayı ise mevsimsel olarak ele aldım. Bu anlamda, ağaçların zorlu sonbahar ve kış aylarındaki fiziksel durumlarını etkili bir şekilde ifade etmenin peşine düştüm. Hedefim, doğa- mekân ve insan kavramları içerisinde bu iki ayrı yalnızlaşma sürecinin gerçekçiliğinin mümkün olan tüm çıplaklığı ile algılanmasıdır.”

 

***

Isolated

Photography Exhibition

This artistic work consists of a series of photographs within the framework of a documentary photography project based on human, nature and space concepts. Some of these photographs focus on Syrian refugees and were taken in Greece and Turkey. The moments captured in these works mainly comprise instances reflecting human-space relationship in photography. On the other hand, the photographs describing relationship with nature, which makes up another pillar of this work, cover powerful dramatic moments where the trees of Montreal in winter play a prominent part.

This exhibition is based on the concept of isolation and being isolated. In this context, I photographed the effects of the social isolation that the Syrian refugees are going through following a massive migration with powerful, dramatic moments. In addition, using climate as the basis, I wanted to narrate the isolation in nature. Accordingly, I photographed the most powerful dramatic moments displaying the physical condition of trees in autumn and winter. With this two different looks at isolation, I wish to create a perception of the reality of this process in relation to the concepts of nature, space and people. This reality is created through building a connection between the concept of human migration and the seasonal migration that nature goes through.

 

With the sponsorship of Conseil Des Arts et Des Lettres du Quebec

 

Venue:

Prof. Dr. Türkân Saylan Kültür Merkezi

Gülsuyu Mah. Nar Sok. E-5 Maltepe / İstanbul

Fikret Otyam Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı İşbirliği ile

Tel.: 0216 589 36 00 – www.tskm.org.tr

 

http://www.bizimanadolu.com/ali-ihtiyardan-fotograf-sergisi/

 

Sergi 30 Ekim’e kadar açık kalacak.

 

 

 

  Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

  Details

  Date:
  October 17, 2017
  Time:
  18:00
  Event Categories:
  , , ,

  Organizer

  Maltepe Belediyesi
  Phone:
  216 458 99 00
  View Organizer Website

  Venue

  Prof. Türkân Saylan Kültür Merkezi
  Gülsuyu, No: 34050, Gülsuyu Kavşağı No: 100 E-5
  Maltepe,Istanbul34848Turkey
  + Google Map
  Phone:
  +90 216 589 36 00
  View Venue Website