Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlaması

August 30, 2017 @ 20:00 - 22:00

Free

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlaması

Celebration of the Great Turkish Victory

 

30 August, Wednesday, 95th Anniversary of 30 August 1922 Great Turkish Victory, 8-10pm hours,

 

 

FCTA Center

 

1170 Sheppard Ave.West, Unit 15, Toronto,

 

(contact: 647-955 1923, info@turkishfederation.ca).

 

The Federation of Canadian Turkish Association (FCTA)

Turkic Assembly of Canada (TAC)

 

(Turkish text follows – Türkçe metin sondadır)

 

95th Anniversary of “August 30 1922 Great Turkish Victory”

will be celebrated with a modest public reception, at the following venue and time:

 

Venue: 1170 Sheppard Ave.West, Unit 15, Toronto (Federation Center)

Date\Time: August 30, 2017, Wednesday, 8-10pm hours.

_________________________________

 

 

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlaması

 

 

30 Ağustos 1922 Buyuk Taarruz ve Zafer Bayramını 94ncu yıl dönümünde, Federasyon Merkezinde, aşağıdaki gün ve saatlerde, mütevazı bir resepsiyonla kutluyoruz. Tüm toplum üyelerimiz davetlidir.

 

Yer: 1170 Sheppard Ave. West, Unit 15, Toronto (Federasyon Merkezi)

 

Tarih\Zaman: 30 Ağustos, 2017, çarşamba 8-10pm

 

Ve İzmir’e giriş…

 

 

Zafer Bayramı, 26 Ağustos 1922’de başlayıp 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Savaşı’nı (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bir ulusal bayramdır. 30 Ağustos 1922’de kazanılan bu önemli zafer, kahraman Türk ulusunun eşsiz destanlarından biri olarak tarihteki yerini almıştır. Bu büyük zaferin 95. yılı Kanada Türk toplumuna ve tüm Türk dünyasına kutlu olsun!

 

Uzun süren sabırlı hazırlıklardan sonra (bir yıl) planlandığı gibi, Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922’de düşmanın en güçlü cephesine saldırarak, bir kaç saat içinde düşman mevzilerini ele geçirip tamamen imha etti ve Yunan Başkomutanını esir aldı. Bu savaş, Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırılmıştır. Yunan tarihinde ilk defa 250 bin kişilik bir ordunun oluşturulduğu bu savaşta, silahlarından arındırılmış yorgun ve fakir Türk ulusunun kıt kaynaklarından Atatürk’ün askerî dehasıyla yarattığı bir halk ordusunun, Batı’nın en modern silahlarıyla donanmış böyle bir orduyu yenmiş olması küçümsenecek bir başarı değildir şüphesiz. Keşif uçakları ve binlerce motorlu taşıma araçlarıyla donanmış Yunan ordusunun bir kaç saat içinde birliklerini yer değiştirebilmesine karşılık, kağnı ve at arabalarıyla desteklenen Türk birliklerinin en erken 6 günde yer değiştirebildiğini düşününce, Atatürk’ün askeri dehasının bu savaşın kazanılmasındaki gerçek rolü ve önemi ortaya çıkmaktadır. Ancak, bu zaferin asıl önemi, aslında Anadolu’da gözü olan zamanın yenilmez Emperyalist güçlerine karşı kazanılmış olmasındadır. Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman ordularının emelleri kırılmış, zamanın “emsalsiz güçlerinin” yenilmezlik unvanları Anadolu’ya gömülmüş ve Milli Kuvvetler Türk Ulusunun tek temsilcisi olarak tanındığından Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri fiilen atılmıştır.

 

30 Ağustos 1922’de başkomutan Atatürk liderliğinde Türk ulusunun kazandığı Başkumandanlık Meydan Savaşı son 300 yıldır Batı’nın Doğu milletlerine karşı dayattığı insan onuruna aykırı sömürgecilik döneminin (askeri açıdan) sonunu başlatan en önemli etken olmuştur. Bu bağlamda Hintli Mahatma Ghandi 9 Eylül 1922’de (Büyük Zafer’den 10 gün sonra) düzenlediği basın toplantısında, “…Türk Orduları bir devir kapatmıştır. Şimdi mazlum ve tutsak devletler ve uluslar artık vazgeçilmez bir reçeteye sahiptirler. Mustafa Kemal’in utkusu, Dünya için özgürlük ve bağımsızlık sancağı olacaktır…” demiştir.

 

Atatürk de bu gerçeğin farkındadır. “Eğer biz bu savaşı tüm mazlum uluslar adına yapmıyor olsaydık bu kadar kanlı olmayacaktı” diyerek, bu savaşın sonunda Emperyalizmin boyunduruğu altında yaşayan mazlum uluslara da önderlik yaptığımızı ifade etmiştir. Nitekim, bu zaferin ardından mazlum uluslar tek tek savaşarak bağımsızlıklarını kazanırken Atatürk’ü ve Türk İstiklal Mücadelesini/Zaferini kendilerine rehber etmişlerdir.

 

Atatürk kendi söylevlerinde bu zaferin önemini şu tarihi sözlerle ifade etmektedir: “Memleketimizi esir etmek isteyen düşmanları behemehal mağlûp edeceğimize dair olan emniyet ve itimadım bir dakika olsun sarsılmamıştır… 30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi’nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum… Yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır… Anadolu zaferi, tarih arasında bir millet tarafından tamamen benimsenen bir fikrin ne kadar kadir ve ne kadar muhyi bir kuvvet olduğunun en güzel misali olarak kalacaktır… Hiç bir zafer gaye değildir. Zafer, ancak kendisinden daha büyük bir gayeyi elde etmek için gereken vasıtadır… Her büyük meydan muharebesinden, her büyük zaferin kazanılmasından sonra yeni bir âlem doğmalıdır… Yoksa başlı başına zafer, boşa gitmiş bir gayret olur… Millet hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir… Dönemin şartları içerisinde askeri kuvvetlerimizden kat kat üstün bir ordu karşısında kazanılan Başkomutanlık Savaşı ile milletimiz birlik ve beraberliğinden, hürriyet ve istiklalinden en zor koşullarda dahi vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır…”

 

Atatürk, NUTUK adlı eserinde (1927), “Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât, Türk Ordusunun, Türk Subay ve Komuta Heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eser Türk Milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüz bir abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun Başkomutanı olduğum için sevincim ve mutluluğum sonsuzdur” demektedir.

 

Büyük komutan ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu büyük zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, bu toprakları tekrar vatan yapmak için ülkemizin milletiyle bölünmez bütünlüğü uğruna bugün de canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman mensuplarının ve Türk dünyasının 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, 95. yıl dönümünde kıvanç ve gururla kutluyoruz.”

 

Kanada Türk Dernekleri Federasyonu

Kanada Türk Dünyası Topluluğu

  Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

  Details

  Date:
  August 30, 2017
  Time:
  20:00 - 22:00
  Cost:
  Free
  Event Categories:
  , , ,

  Organizer

  The Federation of Canadian Turkish Associations
  Phone:
  1(647) 955-1923
  Email:
  info@turkishfederation.ca
  View Organizer Website

  Venue

  Federation Center
  1170 Sheppard Ave. W, Unit 15
  Toronto,OntarioM3K 2A3Canada
  + Google Map
  Phone:
  (647) 955-1923
  View Venue Website