Press "Enter" to skip to content

Erdoğan tek adamlığını ilan etti

Erdoğan tek adamlığını ilan etti

Yurdun değişik yerlerinde hukuksuz, zorba ve göz göre göre oyların çalındığı bir seçim sürerken ve sayım devam ederken Recep Tayyip Erdoğan kazandığını ilan etti, CHP ve İnce havlu attı…

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye’de 27. Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri büyük bir gerginlik içinde yapıldı.

Oy ve Ötesi, Sandık Güvenliği gibi oyların doğru kullanılması ve sağlıklı kaydedilip sayılmasını sağlamaya çalışan sivil toplum örgütlerinin çabalarına karşın birçok yerde hukuksuzluklar yaşandı.

 

21. Yüzyılda Türkiye bir seçimi demokratik biçimde yerine getiremiyor

 

Dışarıdan zarfla gelenler…

 

Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP dışındaki sandık görevlilerinin ve gözlemcilerinin sandığa yaklaşması zor kullanılarak engellenirken, Erzurum’da oy verme sırasında silahlı çatışma çıktı, İYİ Parti Karaçoban İlçe Başkanı Mehmet Sıddık Durmaz’ın da aralarında olduğu üç kişi yaşamını yitirdi.

Sokakta AKP’ye mühür ve dağıtım.

Sokakta oturmuş AKP için mühür basıp oy pusulaları dağıtanlar görüldüğü gibi, destelerle mühürlenmiş zarfları toplu olarak sandığa atmaya çalışan insanlara tanık olundu.

Farkına varılan bu hukuksuzluklar için tutanak tutulurken bir yandan da şikâyet edildi.

Muharrem İnce oyunu kullanırken.

 

Yalova’da oyunu verdikten sonra Ankara’ya giden CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce yurttaşlara oy verdikten sonra sandık başını terketmemelerini, ilçe seçim kurullarına gidip beklemelerini isterken, kendisinin de YSK önünde olacağını Anadolu Ajansı’nın manipülasyon yapabileceğini ve bunlara inanmamalarını salık verdi.

Sandık başlarını terk etmeyin…

 

Anadolu Ajansı seçim yasaklarının kalktığı ilk anlardan itibaren Erdoğan’ı % 73 ile kazanmış göstermesi kuşkuları artırdı.

Sandıklar açılıp CHP’nin kurmuş olduğu Adil Seçim Platformu ve YSK paylaşımları başladıktan sonra Anadolu Ajansı da Erdoğan’ın oy oranlarını düşürmeye başladı.

Adil Seçim Platformu

Yandaş basın-yayın ve Anadolu Ajansı’nın açıklamalarına inanmayın diyen ve henüz önemli ölçüde açılmayan sandık ve sayılmayan oyların olduğunu bildiren CHP Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, sandık görevlilerine yerlerinde kalmalarını ve ıslak imzalı tutanakları merkeze göndermelerini istedi.

Seçim sonuçları.

Ancak bu arada saat 22.00 sıralarında ekranlara çıkan Erdoğan zaferini ilan etti ve teşekkür konuşması yaptı.

AA Erdoğan’ın oy oranını % 52.55 olarak duyurdu.

 

Bülent Tezcan’dan açıklama.

Ardından Erdoğan balkon konuşmasını ertesi gün yapacağını açıklarken arada Tezcan, CHP Seçim İzleme ve Koordinasyon Kurulu Üyeleri ve Genel Başkan Yardımcıları Tuncay Özkan, Muharrem Erkek ve Onursal Adıgüzel ile birlikte parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Bülent Tezcan açıklamasında şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın sonuç ne olursa olsun tahriklere kapılmamasını istiyoruz. Tahrik edici tutumlardan uzak durulması, tahriklere kapılınmaması ve seçim sürecinin herhangi bir acı olaya sebebiyet vermeden tamamlanması en büyük arzumuzdur. Hem yetkili konumdaki kişilerin hem de vatandaşlarımızın tahrikler konusunda hassas davranmalarını ve suhuletle hareket etmelerini bekliyoruz. Bütün arkadaşlarımıza da herhangi bir tahrikin etkisine girmeden suhulet içinde olmalarını tavsiye ediyoruz. Sonuçlar açıklandıktan sonra, sonuç ne olursa olsun biz yine demokratik zeminde mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”

Oy oy…

 

Tezcan, açıklanan sonuçları olgunlukla karşılamak gerektiğini bildirdi.

“Bu açıklamanızla, beklentinizin altında mı oy aldığınızı açıklamış oluyorsunuz? Ne kadarlık bir oyda şüpheniz var” sorusu üzerine Tezcan, “Açıklama yapma konusunda erken. Sonuçlar toplanmaya devam ediyor. YSK açıklama yapacak. Bundan sonraki süreçle ilgili değerlendirmeyi bir araya gelip daha uzun ayrıntılarıyla görüşeceğiz ve kamuoyuyla paylaşacağız. YSK verileri ile partimizin topladığı veriler arasındaki ilişkiyi takip ediyoruz. Bu konuda, şu anda şu kadar sayıda çelişki var demek için erken. Çünkü açılan sandık sayısında farklılıklar var” dedi.

 

Sonuçlar.

“İnce ile bir temasınız oldu mu? Erdoğan’ın galibiyetini kabul ettiğine ilişkin bir açıklaması oldu mu?” sorusuna Tezcan, “Sayın İnce ile sürekli temas halindeyiz. O da gerçekten güçlü bir kampanya yürüttü. YSK açıklamasından sonra kendisi de ‘açıklama yapacağını’ ifade etti” yanıtını verdi.

“Bir hayal kırıklığı var mı?” sorusuna karşılık Tezcan, bir hayal kırıklıklarının olmadığını, demokrasi yarışında kazanmanın da kaybetmenin de olduğunu söyledi. Tezcan, bir soru üzerine, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ilerleyen günlerde düşüncelerini kamuoyuyla paylaşacağını kaydetti.

CHP önünde protesto.

 

Henüz önemli ölçüde oy torbalarının teslim edilmediği bir ortamda YSK Başkanı Sadi Güven resmi olmayan sonuçları açıkladı ve Erdoğan’ın salt çoğunlukla seçimi kazandığını açıkladı.

İsmail Küzükkaya’nın iletisi..

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’den herhangi bir ses çıkmazken, gece yarısını birkaç dakika geçe Fox Televizyonu’nunda sabah haberlerini sunan İsmail Küçükkaya toplumsal paylaşım ortamı Cikle (Twitter)’de bir ileti yayınladı. Kendisiyle telefonda konuştuğunu belirten Küçükkaya, İnce’nin ‘Adam kazandı, adil bir seçim olmadı ama, Erdoğan’ın kazandığını kabul ettiği’ni yazdı.

 

İsmail Küzükkaya’nın İnce iletisi.

 

Herkes şaşkın

Kılıçdaroğlu, İnce ve Akşener’in ortalıklarda görünmemesi, Bülent Tezcan’ın açıklamasıyla CHP’nin tavırları nedeniyle güvenlerinin sarsıldığını belirten seçmenler ve Tele 1, Artı Tv ve Halk Tv gibi yayın organlarındaki yorumcular şaşkınlıklarını gizleyemediler ve milyonlarca kişiye umut veren bu kişilerin ortaya çıkıp neler olduğunu açıklamasını istediler. Bir grup seçmen ise Ankara’da CHP Merkezi önüne giderek protesto eylemlerinde bulundular.

Erdoğan’dan balkon konuşması.

 

Gecenin geç saatlerinde daha önce ertelediklerini söyledikleri balkon konuşmasını ivedilikle öne alıp Erdoğan’ın Ankara’ya gideceği bildirildi; Erdoğan Ankara’da geleneksel balkon konuşmasını yerine getirdi.

Yurdun değişik yerlerinde silahlı gösterilerle zafer kutlayan AKP’liler çevrede terör yarattılar.

#İncenerede

 

#İncenerede

 

Öte yandan Cikcik paylaşım ortamında #İncenerede belirteciyle duygularını dile getiren paylaşımcılar, gece yarısı ‘yarın (bugün, 25 Haziran) saat 12.00’de CHP Merkezi’nde açıklama yapacağını’ bildiren Muharrem İnce’nin başına bir şey mi geldiğini sordular.

Kısa sürede ilk ona giren #İncenerede belirteci altında seçmenler kaygılarını paylaşarak ‘İnce’nin rehin mi tutulduğunu’ sordular.

Siyasi gözlemcilerce tek adamın yine büyük bir oyunla gücüne güç kattığı yorumları yapılırken, Türkiye’nin yeni bir kaosun içine girdiğinin altı çizildi.

 

Bu arada YSK’nin sitesi saatlerdir kapalı…

YSK sayfası yok…

 

 

 

Bizim Anadolu / 25 Haziran 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.