Press "Enter" to skip to content

Sanatçılara jet soruşturma

Erdoğan emir verdi savcı soruşturma açtı

Erdoğan’ın hedef göstermesinin ardından ‘bağımsız yargı’nın savcısı Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında soruşturma başlattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

AKP Genel Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef gösterdiği sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında soruşturma başlatıldı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı “Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanını hedef alarak hakaret içerikli sözler söyleyip darbe ve ölüm tehdidinde bulundukları yönünde haberler yer aldığının tespiti üzerine” soruşturma başlatıldığını açıkladı.

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2018 Yılı Mali Genel Kurul’unda ve Arnavutköy’deki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada sanatçı Metin Akpınar ile Müjdat Gezen’i hedef gösterdi. Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında “İç savaş ve darbe çağrısı” savıyla soruşturma başlatıldı.

Savcılık soruşturma açmayı geciktirmedi.

 

 

 

Sav yandaşlara dayandırıldı: “Haberler yer aldığının tespiti üzerine…”

 

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada yandaş basın-yayında çıkan haberlere gönderme yapıldı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar imzası ile yayınlanan yazılı açıklama şöyle: Bazı basın organları ile sosyal medya hesaplarında Uğur Dündar tarafından sunulan Halk Arenası adlı programın 21.12.2018 tarihli bölümüne katılan Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanını hedef alarak hakaret içerikli sözler söyleyip darbe ve ölüm tehdidinde bulundukları yönünde haberler yer aldığının tespiti üzerine 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’un 160. Maddesi uyarınca işin aslını araştırmak ve sorumlular hakkında yasal gereğine tevessül etmek amacıyla 22.12.2018 tarihinde soruşturma başlatılmış ve her iki şüpheli savunmaları alınmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığımıza davet edilmiş olup, keyfiyet tüm basın/yayın organlarına saygı ile duyurulur.”

 

AKP Genel Başkanı adı geçmemesine karşın konuşulan genel konuşmayı üzerine alındı ve sanatçıları hedef gösterdi.

 

 

 

 

 

AKP Genel Başkanı Erdoğan nasıl hedef göstermişti?

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2018 Yılı Mali Genel Kurul’unda Akpınar’a yönelik, “İşte şimdi de yayın organları vasıtasıyla beni ipe götüreceklermiş. Bunu sanatçı görünümü altındaki müsveddeler yapıyorlar. Yahu senin her yerin sanatçı olsa ne yazar. Kalkacaksın sen bu ülkenin Cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın, şimdi git bunun yargıda bedelini öde. Biz bu yola farklı çıktık, beni ipe götüreceksin… Yahu senin haddine mi? Biz şehadete inanmış insanlarız ve biz bunların bedelini rahatlıkla ödemeye hazır insanlarız. Bunun bedelini yargıda ödeyecekler” demişti.

 

Sevilen sanatçı Metin Akpınar demokrasi tanımı yaptı, hedef gösterildi.

 

 

Metin Akpınar: “Demokrasi olmazsa bize yazık olur”

 

50 yıldır Türk halkının gönlünde taht kuran ender sanatçılardan Metin Akpınar, Halk TV’de Uğur Dündar’ın sunuculuğunu yaptığı Halk Arenası izlencesinde ülkedeki kutuplaşmaya dikkat çekmiş ve şöyle konuşmuştu: “Bireylerin özgür iradesiyle geleceklerini tayin edebildikleri bir rejim demokrasidir. Bizim polarizasyondan, bu kargaşadan kurtulabilmemizin tek çaresi de demokrasi diye düşünüyorum. Oraya ulaşabilirsek ne âlâ, kavga dövüş olmaz, biz bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak her faşizmin olduğu gibi, karşılaştığı gibi, belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki adı geçen başka liderlerin yaşadığı gibi kötü sonlar yaşayabilir, ama bize yazık olur, biz harap oluruz.”

 

 

 

Bizim Anadolu / 24 Aralık 2018

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...