Press "Enter" to skip to content

“En Güzel Günlerimiz…”

“En Güzel Günlerimiz…”

Beklenen oldu.

 

İktidarı elinden bırakmak istemeyen, 7 Haziran seçimlerinden hoşnut olmayan tek adam partisi AKP’nin ‘ille de benn yöneteceğim demokrasisi’ne uygun bir duruma getirilen Türkiye, yine o ‘tek adamın isteğine bağlı olarak’ erken seçime götürülüyor…

Yeni öğrendim, Mussolini “bir demet ‘güzel’ adam” anlamına gelen ‘faşo’ sözcüğünden esinlenerek ‘Faşizmi’ kurmuş…

Hayırlı olsun!…

 

***

 

20 Temmuz’daki 31 cana kıyılan Suruç katliamından bu yana Türkiye, terörün yeni bir evresine girdi.

Seçimlerin ardından yeni bir hükümet kuruluncaya dek iktidarda kalan Davutoğlu başkanlığındaki geçici AKP hükümetinin herhangi bir yaptırım gücü olmadığı, özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde sözde ‘özyönetim’ kararları alan HDP-PKK güçlerinin cesaretlerinden anlaşılıyor.

Davutoğlu Başbakan olduğunu sanıyor, Cumhurbaşkanı ise dokuzuncu kez kaçak sarayına toplamış olduğu muhtarlara ‘muhbirlik’ görevi veriyor…

Hoş geldin Abdülhamit III!

Haydiin gomşular; sevmediğiniz kişileri, gıcık olduklarınızı ‘gözünün üstünde kaşı var’ deyu ihbar edin!..

Açık Artırma başladı… Tasalanmayın, ‘ulufenizi’ alırsınız…

Hayırlı olsun!..

 

 

 

***

 

İsteseniz de istemesiniz de rejim değişmiştir, şimdi Anayasayı bu duruma uydurmak kaldı” diyerek ‘Anayasayı tahkir ve tezyif’ suçu işlediğini itiraf etti…

Şimdi kumpasçı değil, temiz süt emmiş, gerçek bir Cumhuriyet Savcısı aranıyor görevini gerektiği gibi yasalara göre yapacak…

Bu arada, Yargıçlar Sendikası Kurucu Başkanı emekli Yargıç Ömer Faruk Eminağaoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başbakan ve hükümete ait yetki ve görevlere, eş deyişle yönetime el koyduğunu, dolayısıyla Anayasayı ihlal ettiğini açıklayarak milletvekillerini göreve çağırdı. Eminağaoğlu açıklamasında 184 milletvekilinin imzasıyla Erdoğan’ın Yüce Divan’a sevki için savunmasının alınabileceğini anımsattı…

Hayırlı olsun!…

 

***

 

Kanada yeni bir seçim dönemine girdi. 19 Ekim’de seçmen Ottava’ya yeni saylav (milletvekili) göndermek için sandığa gidecek. Genel İlbay (Vali)’a istifasını sunan Harper, halktan dördüncü kez iktidarı istiyor. Halk Harper’i değiştirmek istiyor, ancak karşısında güçlü kimseyi göremiyor.

Jean Chrétien’den bu yana tutarlılık gösteremeyen Liberal Parti’nin şimdiki önderi Justin Trudeau’yu henüz çok genç görüyor seçmen. Yeşiller’in herhangi bir şansı yok. Yeni Demokratlar deseniz, giderayak Jack Layton’u onurlayıp partiyi Ana Muhalefet’e çıkaran Kebek seçmeni, Thomas Mulcair’e pek güvenle bakmıyor. Oyunu yine, ‘artık dersini almıştır’ diyerek Kebek Bloku’na verebilir.

 

Türk toplumu nerede?

 

Ancak bu arada Türk toplumundan toplumsal kurumlara ilgi gösteren pek kimse olmadığı gibi, siyasi partilere de pek ilgi gösteren görünmüyor.

Bunda Türkiye’deki partilerin aday belirleme yöntemlerinin etkisi olduğu söylenebilir. Türkiye’de aday tabandan gelme değil tepeden inme olduğu için, Kuzey Amerika düzenine uymuyor. Dolayısıyla herhangi bir partinin bölge kurullarında şansını görmeyen Türk toplumu üyeleri de Kanada yaşamından uzak kendi gettosu içinde yaşamayı sürdürüyor.

Toplumsalcılık yerine bireyciliği önemseyen bir yapıya sahip toplum bireyleri de ‘gemisini kurtaran kaptan’ eğilimiyle içinde yaşamakta olduğu topluma daha çok yabancı kalıyor.

Umarız, 8. Gençlik Kurultayı’nda bu konulara da yer verilir ve ‘neden Türk toplumundan toplumsal-siyasal kurumlara ilgi duyulmadığının’ yanıtı aranır, çözümler üretilir.

 

 

 

***

 

Avrupa’nın sıkıştırmış olduğu Yunanistan Başbakanı Çipras istifasını vermiş; o da ülkesini erken seçime yönlendirmiş. Giderken de Usta Nazım’ın dizelerini okumuş: “En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımızdır…”

 

Çipras gibi umudumuzu koruyalım:

 

En güzel deniz:

Henüz gidilmemiş olanıdır

En güzel çocuk:

Henüz büyümedi

En güzel günlerimiz:

Henüz yaşamadıklarımız.

Ve sana söylemek istediğim

en güzel söz:

Henüz söylememiş olduğum sözdür…

 

Nazım Hikmet Ran”

 

Tüm Yazıları»

 

Ömer Özen / Gözleyi, gözleyi… / Bizim Anadolu / Ağustos 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...