AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Emekli amirallere gözaltı

Emekli amirallere gözaltı

Emekli amirallere gözaltı

Emekli amirallere gözaltı

Kaygılarını dile getiren emekli amiraller gözaltına alındı.

 

 

 

 

 

 

Yurttaşlık haklarını kullanarak Montrö Antlaşması’nın tartışılmasına ilişkin yayınlamış oldukları basın açıklamasına imza atan emekli amirallerden bazıları gözaltına alındı.

 

Emekli amirallere gözaltı.

 

Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin ortak açıklama yapan 104 emekli amiral ile ilgili başlatılan soruşturmayla, imzacılardan 10’u gözaltına alındı, 4’ü ise ifadeye çağrıldı. Gözaltına alınan emekli amiraller Ankara’ya gönderildiler.

 

Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı “takke ve cübbe” giyerek fotoğraf verdi.

 

 

104 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi’yle ilgili sarf ettiği sözler sonrasında başlayan tartışmalara ve öte yandan Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı’nın “takke ve cübbe” giyerek verdiği bir fotoğrafın basına yansımasına yönelik ortak imzalanan bir basın açıklaması yayınlamış; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise bu açıklamayla ilgili haklarında soruşturma başlatmıştı.

 

TSK’deki cübbeli general ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin başlatılan soruşturmada, dün sabah saat 06:00 sıralarında gözaltılar yapıldı.

 

İmzacılardan Turgay Erdağ, Ali Sadi Ünsal, Can Erenoğlu, Alaettin Sevim, Ergun Mengi, Kadir Sağdıç, Cem Gürdeniz ve Atilla Kezek’in gözaltına alındığı öğrenildi.

 

Savunman Celal Ülgen, gözaltına alınan emekli amirallerin Ankara’ya gönderildiklerini duyurdu.

 

Öte yandan Atilla Kıyat, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu ve Mustafa Özbey ise ifadeye çağrıldı.

 

Emekli amirallerin evlerinde arama başlatıldı.

 

Montrö Antlaşması imzalandığında Türkiye bayram yapmıştı.

 

 

 

Başsavcılıktan konuyla ilgili açıklama yaptı

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada söz konusu bildiri hakkında soruşturma başlatıldığı hatırlatıldı.

 

Açıklamada şu bilgiler verildi:

 

“Cumhuriyet Başsavcılığımızca 04.04.2021 tarih ve 2021/74463 soruşturma sayılı dosya üzerinden Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne yazılan talimata istinaden, bildiriyi hazırlayan ve yayımlanma sürecinde aktif olarak faaliyet göstererek imza listesinde yer alan diğer kişiler tarafından imzalanmasını sağlayan kişilerin açık kimlik ve adres bilgilerinin tespit edilerek bildirilmesi üzerine 10 şüphelinin, üzerilerine atılı suçun niteliği ile delillerin yok edilmesinin önüne geçmek ve varsa başka şüphelilerin de ivedilikle tespit edilmesini sağlamak amacıyla gecikmesinde sakınca bulunması nedeniyle, 05.04.2021 tarihinde eş zamanlı olarak gözaltına alınmalarına / gözaltına alınmalarına yönelik talimat yazılmasına, arama / el koyma işlemi yapılmasına, 4 şüphelinin ise belirlenen adreslerindeki arama / el koyma işlemlerinin icrasından sonra yaş durumları göz önüne alınarak gözaltına alınmaksızın 3 gün içerisinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne müracaat etmelerinin kendilerine tebliğine karar verilmiştir. Gözaltına alınmasına karar verilen şüphelilerin tamamı yakalanarak gözaltına alınmış, tüm şüphelilere ilişkin arama ve el koyma işlemleri usulünce icra edilmiştir. Soruşturmaya, elde edilen deliller ışığında çok yönlü olarak devam edilmektedir.”

 

Ortak açıklamada ‘Edepsiz’ denildi.

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ‘darbeci’ olarak suçlamış oldukları emekli amirallerin ortak basın açıklamasına karşı ivedilikle Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Birimi ve Yargıtay henüz herhangi bir ifade alınmadan imzacılara karşı tepki bildirileri yayınladılar.

 

Ortak açıklamada ‘Edepsiz’ denildi.

 

 

İktidar yandaşlarından darbe ve vesayet çığlıkları yükselirken muhalif kesim herhangi ellerinde bir güç olmayan emekli amirallerin nasıl darbe yapabilecekleri sorularını sordu.

 

İyi Parti Başkanı Meral Akşener.

 

İyi Parti Başkanı Meral Akşener basın açıklamasını ‘zevzeklik’ olarak niteleyip emekli amirallerin iktidara üzerinde tepinecekleri bir koz verdiğini belirtirken, CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir kaşık suda fırtına kopartıldığını, emekli amirallerin neyle darbe yapabileceklerini sordu.

 

 

Montrö’yü delme 50’li yıllardan beri ABD’nin gündeminde. AKP taşeron mu olmak istiyor?

 

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli emekli amirallerin rütbelerinin sökülmesini, özlük haklarının ellerinden alınmasını isterken, aynı gün konuşma yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bunun arkasında CHP’nin olduğu savında bulundu.

 

Eleştirilerin odağında açıklamanın neden gece geç saatlerde yapıldığı bildirilirken, konuya ilişkin başka gerçekler de açığa çıktı.

 

WhatsApp grubunda imzaya açılan basın açıklamasının ertesi sabah basına verilmesi tasarlanmışken, metne imza atmayanlardan birinin gece geç saatlerde Avaztürk Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır’a ulaştırdığı ve Çakır’ın Avaztürk’te yayınladığını, ardından Veryansın Teve sitesinde yayınlandığı anlaşıldı.

 

Basın açıklaması Avaztürk’e sızdırıldı.

 

 

Gözaltında bulunan emekli amirallerin ifadelerinin gelecek P.tesi alınacağı açıklandığı, bu nedenle 4 gün olan gözaltı kararının uzatılabileceği bildiriliyor.

 

 

Bizim Anadolu / 7 Nisan 2021

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Leave a Reply