Press "Enter" to skip to content

Emekli amiraller özgür!

Emekli amiraller özgür!

Gözaltına alınan tüm emekli amiraller bırakıldı.

 

 

 

 

 

 

 

Montrö antlaşmasına ilişkin açıklama nedeniyle gözaltına alınan tüm emekli amiraller bırakıldı.

 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Montrö antlaşmasına ilişkin kaygılarını dile getirmiş olduğu açıklama üzerine başlattığı soruşturmada gözaltına alınan 14 emekli amiral adli denetim koşuluyla özgür bırakıldı. Tutuklanma istemiyle nöbetçi Suç Ceza Hakimliği’ne gönderilen emekli Tuğamiral Ergun Mengi’nin de adli denetim koşuluyla özgür bırakıldığı belirtildi.

 

Mengi hakkında tutuklama isteminin gerekçesinde bildirinin örgütlendiği WhatsApp grubunda, Mengi’nin açıklama üzerinde düzenleme yaptığı ve bildiriyi hazırladığı savlandı.

 

104 emekli amiralin AKP iktidarınca tartışmaya açılan Montrö Antlaşmasına ilişkin kaygılarını dile getiren açıklama nedeniyle ‘darbe’ suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, emekli amirallerden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ, Ali Sadi Ünsal, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat’ın Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlandı ve Ankara Adliyesi’ne gönderildi.

 

Savcılığa ret

 

Savcılık, Alaettin Sevim, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Mustafa Özbey, Ramazan Cem Gürdeniz, Turgay Erdağ ve Türker Ertürk’e yurtdışına çıkma yasağı ve konutu terk etmeme adli denetim koşulu istedi. Ali Sadi Ünsal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Engin Baykal ve Nadir Hakan Eraydın hakkında ise yurtdışına ve il dışına çıkmama yasağı adli denetim koşulları istendi. Ergun Mengi’nin ise tutuklanması istendi.

 

Ankara 8. Sulh Ceza Hâkimliği; savcılığın ‘ev hapsi’ anlamına gelen ‘konutlarını terk etmeme’ yönündeki adli denetim isteğini, emekli amirallerin ‘yaş ve sağlık durumları, Kovid-19 salgını koşulları ve dosya kapsamını’ dikkate alarak reddetti.

 

Hâkimlik, 13 emekli amiral hakkında ‘ikamet ettikleri yerleşim yerlerini terk etmeme’ yönünde adli denetime hükmetti.

 

13 emekli amiral hakkında ‘dosya üzerinden inceleme’ yaparak karar veren hâkimlik; duyuruyu hazırlayan kişi olduğu savcılık ifadelerine yansıyan ve tutuklanması istenen tek kişi olan emekli amiral Ergun Mengi’nin ise ayrıca ifadesinin alınmasına karar verdi. Mengi, ifadesini alınmasının ardından adli denetim koşuluyla özgür bırakıldı. Emekli amiral Mengi için ayrıca il dışına ve yurtdışına çıkma yasağı verildi.

 

 

“Dosyada gizlilik kararı”

 

Emekli amirallerin savunmanı Ziya İlker Göktaş, yaptığı açıklamada dosyada gizlilik kararı olduğu için emekli amirallerin ifadeleriyle ilgili bilgi verme durumunun olmadığını söyledi. Bunun soruşturmanın sağlığı açısından iyi bir şey olmadığını belirten Göktaş, şöyle dedi:

 

“Bu metni sizler de gördünüz. Bunlar emekli amiral. Sadece kendi fikirlerini beyan edebilecek insanlar. Bunun bir ‘bildiri’ olduğunu hiçbirisi kabul etmiyor. ‘Duyuru’ veya ‘açıklama’ diye değerlendiriliyor.

 

Zaten, metnin başında ‘duyuru’ diye bir ifade var. Dolayısıyla ‘bildiri’ gibi dile getirilmesinden inanılmaz rahatsızlar. Yanlış anlaşıldıkları için çok çok üzgünler. Çünkü onların da burada dikkat çekmek istedikleri, çok uzman oldukları bir alanda ‘Montrö’ gibi bir konuda açıklama yapmak.

 

Bunun tartışılmasının ülke menfaatlerine olmadığı yönünde. Dolayısıyla bunun üzerinden tartışmanın hiçbir anlamı yok. Denizci oldukları için endişelerini dile getirdiler.

 

Montrö’nün anlamını ifade eden metin hazırladılar. Bir de sarıklı amiral konusu var. Bu insanlar hayatlarını deniz kuvvetlerinde geçirmişler. Bembeyaz üniformayı lekelemeden çalışmış insanlar. Tabii ki bu şekilde o üniformanın üzerine herhangi bir şeyin giyilmesinden inanılmayacak derecede rahatsız oluyorlar.”

 

 

Konu neydi?

 

‘Emekli amirallerden Montrö duyurusu’ başlıklı açıklamayı imzalayanlar hakkında başlatılan soruşturma kapsamında Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ifade vermek üzere Ankara’ya gelmişti.

 

10 emekli amiral ise geçen hafta Pazartesi günü gözaltına alınmış, 8 gün Emniyet’te kapalı tutulmuştu.

 

 

 

Bizim Anadolu / 13 Nisan 2021

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...