Press "Enter" to skip to content

Ekvator’a Umut Operasyonu

Ekvator’a Umut Operasyonu

İspanyolca ‘Umut Operasyonu’ anlamına gelen ve ‘Operation Esperanza’ adıyla bilinen Gönüllüler Gezisi, Uluslararası Rotary Club ve Kanada Eğitim, Yardım ve Tıbbî Hizmet (EMAS) kuruluşları aracılığıyla düzenleniyor.

 

 

 

Operasyon Esperanza’ya katılan gönüllü ekibi.

 

 

Selda Süleymanoğlu

 

İspanyolca ‘Umut Operasyonu’ anlamına gelen ve ‘Operation Esperanza’ adıyla bilinen Gönüllüler Gezisi, Uluslararası Rotary Club ve Kanada Eğitim, Yardım ve Tıbbî Hizmet (EMAS) kuruluşları aracılığıyla düzenleniyor. Grup, diş ve tıp uzmanlarından oluşuyor. Tıp ekibi 22 yıldan bu yana Ekvator’a, Cuenca’ya bu hizmeti götürüyor. Ortopedi uzmanlarının oluşturduğu bir ekip ise diz, kalça ve daha çok çocuklarda görülen ve ‘doğuştan çarpık ayak’ ya da ‘yumru ayak’ (PEV) adıyla bilinen rahatsızlıklara cerrahi düzeltme müdahalelerinde bulunuyorlar.

 

Tıp ekibi bu yıl beş günde 49 cerrahi müdahalede bulundu.

 

Tıp ekibinde aynı zamanda birçok hemşire ve fizik tedavi uzmanı da bulunuyor. Tıp ekibi, yakın geçmişte «Esperanza Operasyonu»’na yaptığı katkılardan dolayı Genel Valilik Madalyası alan Edmontonlu tanınmış Ortopedi Cerrahı Dr. Thomas Greidanus tarafından yönetiliyor.

 

Tıbbî müdahelede kalça çıkıkları gibi erken tanım olursa düzeltme operasyonları da bulunuyor.

 

Tıp ekibi bu yıl beş günde 49 cerrahi müdahalede bulundu. Ekip orada bulundukları süre içinde Ekvatorlu cerrahi öğrencilerini kabul etti ve bu öğrenciler ekibe yardım ederken aynı zamanda müdahale işlemlerini de öğrendiler.

 

Ekvatorlu çocuklar.

 

Diş bakımı ekibi 16 yıldır görev yapıyor ve Dr. Dan Van-Berkel tarafından yönetiliyor. Diş bakımı ekibi benim de içinde bulunduğum 3 diş hekimi, 2 diş sağlığı uzmanı ve birçok diş uzmanı yardımcısından oluşuyor. Bu yıl diş bakımı ekibi beş günde 285 hastaya hizmet verdi. Fiziksel ve zihinsel olarak aşırı derecede yıpratıcıydı; ancak bir o denli de öğreticiydi.

 

Yardımcım bir harika.

 

 

Orada bulunduğumuz süre içinde dişçilik eğitimi alan Ekvatorlu öğrencilerle birlikte çalıştık; öğrenciler Dr. Van-Berkel ve benim de içinde bulunduğum profesyonel diş uzmanlarınca yönlendirildi ve eğitim verildi.

İlk üç gün, sağlık hizmetlerine ulaşımı sınırlı olan Tarqui’deki bir okula gittik.

 

Çocuklar bir harika.

 

 

Otobüsten indiğimiz dakikalardan başlayarak sevinç içindeki kalabalık bir çocuk topluluğu karşıladı bizi ve içinde diş bakımı malzemelerinin bulunduğu 23 ağır hokey çantasını indirmemize yardım etti. Onların bu davranışı gözlerimin dolmasına neden oldu; çocukların böylesine heyecanlı ve vermek istediğimiz sağlık hizmetine istekli olmalarını görmek öylesine dokunaklıydı ki…

 

Arkadaşımız Selda Süleymanoğlu bir Ekvatorlu çocukla.

 

 

Kanada’da çoğu kişi bunu doğal bir ayrıcalık olarak kabul ediyor. Bu çocuklara yaklaşık 100 önleyici sızdırmazlık maddesi uyguladım ve dişlerini iyice fırçalamaları gerektiğini öğrettim. (Sızdırmazlık malzemeleri dişlerde boşluk oluşmasını önlemek için koruyucu dolgulardır.)

 

Bu çocuklara yaklaşık 100 önleyici sızdırmazlık maddesi uyguladım ve dişlerini iyice fırçalamaları gerektiğini öğrettim.

 

 

Dördüncü gün ameliyata girecek olan hastaları görmek üzere hastaneye gittik. Ameliyathaneye gidecek olan hastalarda ağız denetimi yapmak çok önemli; enfeksiyon kapmış bir diş ya da bakteri kapmış bir ağız, özellikle diz, kalça ya da ameliyat sonrası enfeksiyonlarında cerrahi sorunlar doğurabilir.

Son günümüzde evsizlerin bulunduğu bir sığınağa gittik ve bu bizim için oldukça öğreticiydi.

 

Ekvatorlu çocuklar.

 

Bu beş günün en güzel anları, hastaların yaralarını sardığımız için ağlamaları, çocukların bize duygularını ve iyi dileklerini göstermeleri, bizim de onlara «gracias» diyerek teşekkür ettiğimiz anlar oldu.

 

Böyle bir etkinliğe katkıda bulunmak müthiş güzel…

 

 

Ben bu olanağa sahip olmaktan çok onurlandım. Dr Van-Berkel gelecek yıl da katılmamı istedi ve umarım yeniden bu güzel deneyimi yaşarım.

Bu geziyi yapabilmiş olmak ulusal ve uluslararası sağlık sistemlerine yönelik gözlerimi açtı.

Umarım bir gün halk sağlığı üzerine ya da sağlık bilimleri üzerine yüksek lisans yapabilir ve buna benzer, ancak daha değişik insancıl ve sağlık hizmetinde bir rol yüklenebilirim.

 

 

Selda Süleymanoğlu

Selda Süleymanoğlu Kimdir?

 

1990 Ankara doğumlu olan Selda Süleymanoğlu, küçük yaşta ailesiyle birlikte Montreal’e taşındı.

İlk ve ortaokulu Montreal’de bitiren Selda Süleymanoğlu, daha sonra ailesiyle Alberta’nın Edmonton kentine taşındı. Selda Süleymanoğlu Alberta Üniversitesi’nde diş bakımı konusunda uzmanlık eğitimi aldı.

2013’te çalışma yaşamına atılan Selda Süleymanoğlu yaşamakta olduğu kentte küçük çaplı yardım kuruluşlarında mesleğiyle ilgili gönüllü çalışmalarda bulundu.

16 yıldan beri geleneksel olarak düzenlenen Operasyon Esperenza (Umut Eylemi) etkinliğine Dr. Van Berkel’in çağrısı üzerine katılan Selda, şunları söylüyor: “Gönüllü olarak çalışmanın güzel ve beni mutlu eden yanı, o yüzlerindeki mutluluk ve sevinç. Şu anda normal hayatıma döndüm, inşallah seneye aynı kuruluşla gitmeye düşünüyorum.”

 

 

 

Selda Süleymanoğlu / Bizim Anadolu / 06 Mart 2019

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...