Press "Enter" to skip to content

Dünya Müzisyenleri Şenliği’nde Son Gün

Dünya Müzisyenleri Şenliği, son gün etkinliğinde Kanun Virtüözü Didem Başar’ın da aralarında olduğu iki albüm tanıtımına yer veriyor.

Montreal’de Mile-End Saint-Enfant-Jésus Kilisesi’nde yer alacak olan tanıtım etkinliği bugün (19 Haziran 2022) saat 17.30’da başlayacak.

Les Arrivants

İzlencenin ilk tanıtımı
«Gelenler/Les Arrivants – Home/Ev»

Albüm tanıtımı açıklamasında şöyle deniliyor: “Yakın geçmişte Montreal’e yerleşen, Arjantin tango geleneklerini, Arap müziğini ve Fars tınılarını harmanlayan üç müzisyenin buluşması. 20 Nisan’da Analekta yapımevince çıkarılan ve eleştirmenlerce beğenilen ilk albümleri ‘Home’, küresel salgının tam ortasında, 2020 sonbaharı ile 2021 baharı arasında gerçekleştirildi. ‘Home / Ev’, üç sanatçıyı birleştiren müziksel bağın güzelliğine tanıklık ediyor. Montreal kozmopolitliğini yansıtan bir yapıt: bir oyun alanı ve değiş tokuş, sevgi ve umudu taşıyan bir müzik.”

Yorumcular:
Amijai Shalev (Bandoneon)
Abdul Wahab Kayyali (Ut)
Hamin Honari (Tef ve tombak)

Konuk müzisyenler:
Reza Abaee (Gişek / bir tür kemençe)
Stephane Diamantakiou (Kontrbas)

 

Ensemble Oraciones

İkinci Bölüm:
«Osmanlı Işığı / Lumières ottomanes»

“Ensemble Oraciones’in 20 Mayıs’ta Analekta yapımevince çıkarılan ilk albümü ‘Osmanlı Işığı / Lumières ottomanes’, çağdaş Küçük Asya, Balkanlar ve Ortaçağ İber Yarımadası’nı birbirine bağlayan uzamsal-zamansal bir eksen boyunca paylaşılan varsıl bir müzik geleneğini ortaya çıkarıyor. İstanbul, İzmir, Edirne, Selanik, Manastır, Saraybosna… Bu kentler, Osmanlı müzik alanını Sefaradların terk etmek zorunda kaldıkları Toledo, Cordoba, Granada veya Sevilla’ya bağlayan birer temel kilometre taşları. Reconquista’yı izleyen, ancak belleğini Judeo-İspanyolca (yerel dil), Ladino (litürjik dil) ve anonim şiirsel dağarcıklar veya bunlarla ilişkili kutsal metinler aracılığıyla sürdürdüler. Lamia Yared ve müzisyen arkadaşlarınca yorumlanacak müzik dağarcığı, Osmanlı ortak müzik kalıtının bir başka parçasını da ortaya çıkaracak: Yunan, Türk ve Sefarad topluluklarının günlük birlikteliklerinden esinlenen ve bu kez odak noktası kadın olan, ancak dervişsel bir dağarcıktan farklı olarak…”

Kanun sanatçısı Didem Başar.

Yorumlayıcılar:
Lamia Yared (Ses ve ut)
Didem Başar (Kanun)
Omar Abou-Afach (Viyola)
Olivier Bussières (Vurmalı çalgılar)

Konuk müzisyenler:
Abdul Wahab Kayyali (Ut)
Sheila Hannigan (Çello)

Bilgi ve bilet için:
Festival des musiciens du monde

Bizim Anadolu / 19 Haziran 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...