Press "Enter" to skip to content

Didem Başar iki ödüle birden aday

Didem Başar iki ödüle birden aday

Didem Başar’ın Levantine Rhapsodysi iki ödüle birden aday oldu.

 

 

 

 

 

ADISQ Ödül adayı

 

Geçen yıl başında Analekta etiketiyle yayınlanan kanun sanatçısı Didem Başar’ın Levantine Rhapsody albümü Kebek’in saygın müzik ödüllerinden ADISQ ve 24. Prix Opus’a aday gösterildi.

 

2020 yılı başlarında yayınlanan ancak koronavirüs salgını dolayısıyla zamanında tanıtımı yapılamayan Levantine Rhapsody albümü için, Didem Başar ve arkadaşları geçen Eylül ayında çevrimiçi bir dinletiyle tanıtım izlencesi düzenlemişti.

 

 

‘Levantine Rhapsody’nin tanıtım etkinliği, çevrimiçi bir dinletiyle Eylül ayında gerçekleştirilmişti.

 

 

Yeni albümü Levantine Rhapsody’le ilgili usta kanun sanatçısı Didem Başar şunları söyledi:

 

“Albümüm Levantine Rhapsody geçen yılın Şubat ayında Analekta etiketiyle yayınlanmıştı. Kanun, flüt, keman, viyolonsel ve vurmalı çalgılar için bestelediğim kompozisyonlarımda klasik batı müziğiyle kendi enstrümanım arasında bir armoni yaratmaya ve müziğimi, improvizasyonlar (doğaçlama BA), Türk müziği makamları ve usullerini kullanarak zenginleştirmeye çalıştım. Grubumla beraber Nisan ayında yapmayı planladığım ancak malum sebeplerden dolayı ertelemek zorunda kaldığımız albümümüzün tanıtımını Eylül ayında online (çevirimiçi) olarak gerçekleştirdik. Levantine Rhapsody, geçtiğimiz Ekim ayı başında ADISQ (Association québécoise de l’industrie du disque, du spectacle et de la vidéo) tarafından Dünya Müzikleri kategorisinde ‘Yılın Albümü’ adayları arasında yer aldı. Hemen ardından ikinci adaylık aynı kategoride Gala des Prix Opus 24’ten geldi.”

 

 

Usta kanun sanatçısı Didem Başar albüm tanıtım gününde.

 

Didem Başar kimdir?

 

Levantine Rhapsody adlı albümü ‘Dünya Müzikleri’ dalında iki ayrı ödüle aday gösterilen usta kanun sanatçısı Didem Başar, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda eğitim gördü. Marmara Üniversitesi’nde Mevlevi Müziği üzerine Yüksek Lisans yapan Didem Başar, değişik üniversitelerde müzik eğitimi verdi. 2007 yılında Montreal’e yerleşen usta kanun sanatçısı Didem Başar, değişik müzik topluluklarında dünyanın değişik yerlerinden sanatçılarla müzik yaptı ve dünyanın değişik müzik festivallerinde sahneye çıktı.

 

Montreal’de yerleşik Dünya Müzisyenleri Merkezi’nde çocuklara ve yetişkinlere müzik eğitimi de veren Didem Başar, Constantinople müzik topluluğunda müzik yapmayı ve çıkmış olduğu dünya müzik evreni yolculuğunda değişik sanatçılarla buluşmayı sürdürüyor.

Beste ve yönetimi Didem Başar’a ait olan Levantine Rhapsody albümüne bas flüt ve flütte Guy Pelletier, kemanda Brigitte Dajczer, viyolonselde Noémy Braun ve vurmalı çalgılarda ise Patrick Graham eşlik etti.

 

Levantine Rhapsody albümü.

 

Albümde şu parçalar yer alıyor:

Devr-i Raksan, Méduse, Bird Song, Rast Peşrev, Cry, Riddle, Lunenburg, Kanun Solo, 5’ten 7’ye.

 

Levantine Rhapsodyi elektronik ortamda dinlemek için:

https://orcd.co/levantine-rhapsody

 

Levantine Rhapsody’nin canlı tanıtım izlencesi için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=RyrdA68xYUA

 

 

24. Prix Opus Galası 7 Şubat’ta saat 16.00’dan itibaren çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Bilgi için:

 

Prix Opus Galası 7 Şubat’ta çevrimiçi gerçekleşecek.

 

http://cqm.qc.ca/49/Gala_des_Prix_Opus_24.html

 

 

Bizim Anadolu / 28 Ocak 2021

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...