Press "Enter" to skip to content

Devletin başı ve icraatçısı ‘teröre karşı gösteri’ düzenledi

Devletin başı ve icraatçısı ‘teröre karşı gösteri’ düzenledi

Anayasaya göre 75 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Kasım seçimlerine 50 gün kalmışken yeniden alanlara çıkıp AKP’ye oy istemeye başladı.

 

 

 

7 Haziran seçimleri öncesinde Türkiye’yi dolaşıp ‘AKP için 400 milletvekili’ isteyen Erdoğan’ın o dönemde elinde Kuran vardı; bu kez ise kullanılan Türk Bayrağıydı.

20 Eylül, Pazar günü İstanbul Yenikapı’da düzenlemiş olduğu ‘Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses’ mitinginde Erdoğan ve Davutoğlu birbirinden çarpıcı açıklamalar yaptılar.

 

7 Haziran seçimlerinde elinde Kuran vardı, 1 Kasım için Bayrak mitingleri...
7 Haziran seçimlerinde elinde Kuran vardı, 1 Kasım için Bayrak mitingleri…

 

Konuşmasında sözü sık sık 1 Kasım seçimlerine getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan HDP’ye eleştiri geldi. ‘Sizden bir şey istiyorum. 1 Kasım için tarihi bir karar istiyorum. Haftada bir gün muhtarlarla sohbet ediyorum biliyorsunuz. Doğu’dakilerden 90 tanesi gelmedi. Araştırdım. Tehdit altındayız gelemiyoruz dediler’ diye konuşan Erdoğan, ad vermeden HDP önderi Demirtaşı eleştirdi. Erdoğan, ‘Beyaz Türklerin destekleriyle ayakta kalmaya çalışıyorlar’ ve ‘Cici çocuk, siz kimi aldatıyorsunuz?’ dedi.

 

 

‘Siz benim ne demek istediğimi anlıyorsunuz’

Teröre karşı mitingden bir anda parti propaganda mitingine geçen Erdoğan konuşmasında beklenmeyen bir açıklama yaptı. Erdoğan ‘Milletimden bir ricam olacak. 1 Kasım seçimlerinde TBMM’ye hangi partiden olursa olsun 550 tane yerli milli milletvekili göndermenizi istiyorum. Heralde ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi? Türkiye’nin tek ihtiyacı budur’ dedi.

7 Haziran seçimlerinde AKP için 400 milletvekili isteyen Erdoğan’ın Kuran gösterdiği Doğu ve Güneydoğu’da büyük çöküş yaşanmış ve AKP neredeyse iki bölgede yüzde 50 oy alırken oyları yüzde 30’lara gerilemişti.

Bayrak Sevgisi...
Bayrak Sevgisi…

 

Koalisyona yol vermeyen Erdoğan, erken seçim kararı aldı ve böylece 1 Kasım seçimleri öncesi yeniden alanlara çıkmaya başladı.

Bayrak sevgisi...
Bayrak sevgisi…

 

Bayrak sevgisi...
Bayrak sevgisi…

 

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Yenikapı mitingine tepki

Öte yandan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Yenikapı’da gerçekleştirilen ‘Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses’ mitinginin ardından açıklama yaptı.

 

Kılıçdaroğlu açıklama yaptı.
Kılıçdaroğlu açıklama yaptı.

 

Kılıçdaroğlu toplumsal paylaşım ortamı cıvıltı (twitter) hesabındaki iletisinde şunları söyledi: ‘Terörü besleyip büyüten, terörün araştırılmasını reddedenler, terörle şarkılı türkülü miting yaparak mücadele edildiğini sanıyorlar.’

Devletin teröre karşı protestosuna tepkiler çığ gibi...
Devletin teröre karşı protestosuna tepkiler çığ gibi…

 

 

Devletten zamlara karşı miting

‘Devlet teröre karşı miting düzenler mi’ diye soran gözlemciler, ‘devletin terörü önleme, onunla mücadele etme sorumluluğu olduğunu’ bildirirken, toplumsal paylaşım ortamlarında ‘devlet hayat pahalılığına, zamlara karşı ne zaman miting yapacak’ diye soruldu…

 

Tepkiler...
Tepkiler…

 

 

 

 

Bizim Anadolu / 21 Eylül 2015

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...