Press "Enter" to skip to content

Davet Vakfı cami iznini aldı

Davet Vakfı cami iznini aldı

St-Laurent üzerindeki İslama Davet Vakfı’na cami izni verildi.

 

 

 

 

On beş yıldan bu yana St-Laurent bulvarı üzerinde etkinliklerini sürdüren İslam’a Davet Vakfı, geçen yıl Ahuntsic-Cartierville Belediyesi’nden iki denetmenin gelip ‘dinsel etkinlik izni’ni sormasının ardından sorunlar yaşadı.

Vakıf Başkanı Recep Tankulu.
Vakıf Başkanı Recep Tankulu.

 

Metro gazetesine göre kendilerine on beş yıldan sonra böyle bir izin sorulmasına şaştıklarını söyleyen Vakıf Başkanı Recep Tankulu, semt sakinlerinin kendilerini uzun zamandan beri çok iyi tanıdıklarını, buna bir anlam veremediklerini söyledi.

 

Belediye yetkilileri Davet Vakfı’nı tanıdıklarını, çeşitli etkinliklerinin yanında dinsel gereksinimlerini de yerine getirdiklerinin bilindiğini, ancak bir ihbar sonucu kentsel bir gereksinim doğduğunu, bunu da yerine getirmek durumunda kaldıklarını bildirdi.

 

St-Laurent üzerindeki İslama Davet Vakfı 15 yıldan bu yana etkinlikte.
St-Laurent üzerindeki İslam’a Davet Vakfı 15 yıldan bu yana etkinlikte.

 

Bu gelişmeler üzerine dinsel gereksinimlerini yerine getirmek için Vakfın yeni bir başvuruda bulunması üzerine mahalle sakinlerinin görüşlerine başvuran Belediye, önemli bir karşıtlık görmeyince karar tasarısını 14 Mart’taki Meclis toplantısına getirdi. Tasarı oybirliğiyle yasalaştı, böylece Vakfın istediği dinsel gereksinim yeri (cami) izni kendisine verilmiş oldu.

 

Belediye Meclisi'nin oybirliğiyle çıkarmış olduğu karar Vakfa da gönderildi.
Belediye Meclisi’nin oybirliğiyle çıkarmış olduğu karar Vakfa da gönderildi.

 

Bu anlamda ilk kez Kebek’te Türk toplumu üyelerine yönelik olarak dinsel gereksinimlerini yerine getirme ortamı (Cami) resmi olarak tanınmış oldu.

 

 

Bizim Anadolu / Temmuz 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...