Press "Enter" to skip to content

‘Darbecileri isim isim açıklamıştım’

‘Darbecileri isim isim açıklamıştım’

Yargıç Albay Ahmet Zeki Üçok: Darbecileri isim isim açıklamıştım…

 

 

 

 

TSK içindeki Fetullahçı yapılanmayı ilk kez 2009 yılında ortaya çıkaran eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Yargıç Albay Ahmet Zeki Üçok, bugün gözaltına alınan darbecileri o dönem kendisinin tek tek tespit ettiğini söyledi. Üçok, “O dönem Albay Selçuk Başyiğit’in, ‘Biz artık çok güçlendik. Şu anda Fethullah Gülen’in bir emriyle kalkacak F 16’larımız, F 4’lerimiz var” dediğini söyledi.

Savlara göre Kayseri’de bir hava üssünde bilgisayar sistemine sahte belge yerleştirdikten sonra suçüstü yakalanan cemaatçi astsubayları sorgulayan ve ardından kapsamlı bir soruşturma başlatan eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı Yargıç Albay Ahmet Zeki Üçok Balyoz davası ve Kayseri’deki soruşturması nedeniyle “hipnozla işkence” suçlamasıyla cezaevine konuldu.

 

 

Listemizin aynısı, hatta daha fazlası var

hurriyet.com.tr’ye konuşan Üçok, bugün yaşanan darbe girişiminin kendisinin ne kadar haklı olduğunu gösterdiğini vurguladı. Üçok “Benim listemin birebir aynısı ve hatta daha fazlası var” dedi.

 

‘En kilit isimleri ben tespit etmiştim’

Orgeneral Hulusi Akar’ın karargâhtaki yakın çalışma çevresinden olan Personelden Sorumlu Tuğgeneral Mehmet Partigöç, İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van, Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim, İzmir 2. Ana Jet Üssü Komutanı Tümgeneral Kubilay Selçuk, Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gibi darbe girişiminin kilit kişilerini o dönem kendisinin tespit ettiğini ve belgeleriyle soruşturma dosyasına koyduğunu anlatan Üçok şöyle konuştu:

“Ben o dönem bu soruşturmayı yapıp tüm gerekli yerlere bunu sundum. Genelkurmay Askeri Savcısı’na ifade verdim, Genelkurmay Başkanlığı’na elden yolladım. Ankara, İstanbul ve İzmir savcılarına verdim. Üç ildeki Emniyet Müdürlüğü’ne de verdim. Ama sonuç değişmedi. Çünkü TSK’nin yaptığı örtmeyi aşamadım. Savcı Genelkurmay’a yazı yazıyor ama yanıt alamıyor. Benim yürüttüğüm soruşturma ordu içindeki koruma kalkanını bir türlü aşamadı. Aynı dönemde Askeri Yargıtay Üyesi bile Ankara Cumhuriyet Savcısı’na giderek ortaya çıkardığım yapı hakkında ifade verdi. Yine de TSK içinde bir soruşturma, inceleme başlatılmadı.”

Ahmet Zeki Üçok, Nisan ayında Hürriyet’ten Ahmet Hakan’la yaptığı söyleşide bugün gözaltına alınan darbecileri ortaya çıkarmıştı.

Üçok bu ekibin darbe yapacağının daha o dönemden belli olduğunu söyleyerek, 2009’daki soruşturmasında Albay Selçuk Başyiğit’in, “Biz artık çok güçlendik. Şu anda Fethullah Gülen’in bir emriyle kalkacak F-16’larımız, F-4’lerimiz var” dediğini aktararak, “Şu an emekli bu albay. O dönem Hava Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı’nda görevliydi. Bu sözler mahkeme kayıtlarında da vardı” dedi.

Üçok, 208 insanın bu darbe girişiminde yaşamını kaybetmesinde yıllardır bu yapıya yönelik ciddi bir soruşturma ve inceleme başlatmayanların da payının olduğunu vurguladı.

 

 

Bizim Anadolu / Temmuz 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.