Press "Enter" to skip to content

Damat Berat’ın İstifa Yankıları

Berat Albayrak’ın istifa yankıları sürüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, Instagram hesabı üzerinden istifa etmesinin “Albayrak ile Erdoğan ailesi içinde de krizi tetiklediği” belirtiliyor.

 

 

 

 

 

Damat Berat Albayrak’tan ‘sen kovamazsın, ben istifa ederim’ tepkisi…

 

 

‘Beni kovamazsın, ben istifa ederim!’

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Albayrak’ın bu şekilde istifasını ‘gayri ciddi’ olarak nitelendirdiğine” dikkat çekilirken, Albayrak’ın da Erdoğan’a, “Beni görevden alamazsın, ben istifa ederim” iletisi verdiği anlatılıyor.

 

AKP’li Erdoğan’ın, “gerek Cumhur İttifakı’nın oy oranını korumak, gerekse ekonomi göstergelerini normale döndürmek” amacıyla geniş çaplı bir değişime gideceği belirtilirken, Biden’ın ABD Başkanı seçilmesiyle “Türk-ABD ilişkilerini yeniden inşa etmek istediği” de konuşulanlar arasında.

 

Damat Berat Albayrak’ın, Cumartesi günü Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın Erdoğan tarafından görevden alınması, yerine de Naci Ağbal’ın atanmasıyla, Instagram hesabı üzerinden istifa etmesinin “Albayrak ile Erdoğan ailesi arasında krize neden olduğu” belirtiliyor.

 

Damat Berat Albayrak’ın İnstagram’da yayınlamış olduğu istifa mektubu.

 

 

AKP’li Erdoğan’ın yaz başından bu yana, salgınla beraber artan iktisadi bunalımın üzerine kabine değişikliği yapmak istemesi, ancak bu süreçte Bakan Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomik Paketi’nin (YEP) sonuçlarını beklediği, YEP programının da tutmamasıyla birlikte kabine değişikliğine karar verdiği ifade ediliyor. Öte yandan istifanın perde arkasında “ABD seçimlerinin de etkisinin olduğu” belirtiliyor.

 

Damat’ın istifası kanal kanal dolaşmış, ancak kimse yayınlamaya cesaret edememiş.

 

Soylu güçlendi

 

Kulislerde “Albayrak ile uzlaşmazlık yaşayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da görevden alınacağı” konuşuluyor. Ancak Albayrak’ın istifasının “Soylu’nun AKP içindeki gücünü artırdığına” da dikkat çekiliyor.

AKP’lilerin Soylu’da olduğu gibi “Albayrak’ın istifasını da kabul etmemesi için Erdoğan’ı ikna etmeye çalıştıkları” belirtiliyor.

 

Kılıçdaroğlu ‘devlet aile şirketi mi’ diye sordu.

 

‘At izi İt İzine Karıştı’

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesinde Merkez Bankası Başkanlığına atanan Naci Ağbal’ın etkili olduğu savları ortaya atıldı. Ayrıca Albayrak’ın istifa mektubunda kullandığı “At izi it izine karıştı” ifadeleri de ipleri kopartma noktasına geldi.

 

AKP ve Saray’a yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre istifada baba Sadık Albayrak’ın etkisi oldu.

 

RTÜK üyesi İlhan Taşcı bağımsız birkaç televizyon dışında hiçbir kanalın istifayı yayınlamadığını bildirdi.

 

Konuşulan savlar şöyle:

 

1- Naci Ağbal’ın, Merkez Bankası Başkanlığına atanması konusunda kendisine danışılmamasının bardağı taşıran son damla olduğu belirtiliyor.

 

Özellikle son bir haftadır Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği sunumlarda Ekonomiden Sorumlu Bakan olarak Damat Berat Albayrak’ın Beştepe’ye davet edilmemesi krizin patlamasına neden oluyor.

 

2- Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği sunumlarda Merkez Bankası rezervlerinde eksiye düşülmesi konusunda yapılan yanlışları anlatıyor. Bunun üzerine Erdoğan, Berat Albayrak’ı telefonla arayarak bilgi istiyor. Damat Albayrak makama gelmek istediğini söylemesine karşın Erdoğan kabul etmiyor. Albayrak, Naci Ağbal’ın makamda sunum yaptığını öğreniyor ve Beştepe’ye gidiyor.

 

3- Beştepe’ye giden Damat Berat Albayrak, Erdoğan ile toplantıdan çıkan ve külliyeden ayrılmak üzere olan Naci Ağbal ile karşılaşıyor; ve aralarında sert bir tartışma yaşanıyor. Söz konusu sava göre Damat, Naci Ağbal’ın üzerine yürüyor, Cumhurbaşkanlığı korumaları olayın büyümesini engelliyor.

 

4- Olay AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yansıyor. Erdoğan, Külliye’ye gelmiş olan Damat’ın kendisiyle görüşme isteğini yine kabul etmiyor. Albayrak, kızgın, üzgün ve umarsız bir biçimde Külliyeden ayrılıyor.

 

5- Külliyeden ayrılan Damat Albayrak, telefonla babası Sadık Albayrak’ı arıyor ve gelişmeleri anlatıyor. Hafta sonu Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığına atanması üzerine de istifa kararı alıyor.

 

6- Damat Albayrak istifa etmeden önce babasının iznini istiyor. Babası Sadık Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arıyor ancak ulaşamıyor. Bunun üzerine oğluna istifa iznini veriyor. Albayrak’ın yakın akrabaları istifa kararının Damat’ın kendi isteği olamayacağını, babası Sadık Albayrak’ın yaklaşımı olabileceğini dile getiriyorlar.

 

Toplumsal paylaşım ortamında yayınlanan istifa dilekçesindeki ‘At izi İt İzine Karıştı’ biçimindeki söylemlerin ve ‘Sonumuzu Hayreylesin’ sözlerinin ise ipleri koparmaya yönelik olduğu belirtiliyor.

 

Yandaş, patron açısından ‘iyi bir sınav verdi’, başını kuma gömdü.

 

Patronun gazeteleri başlarını kuma gömdü

 

Bu arada, bir zamanların ‘Amiral Gemisi’ Hürriyet’in ve Anadolu Ajansı’nın da aralarında olduğu AKP basın-yayınının 27 saat boyunca istifa bunalımından söz etmemesinin Saray’dan buyruk gelmemesine bağlanıyor.

 

Söz konusu istifa haberi ancak İletişim Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu ‘Görev affı dileği’nin AKP’li Cumhurbaşkanınca ‘kabul edilmesi’nden sonra AKP basın-yayınında görülmeye başlandı.

 

Damatın yerine Lütfi Elvan atındı.

 

Damat’ın yerine eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın atandığı bildiriliyor.

 

Sessizliğe gömülen Erdoğan, dünkü konuşmasında istifadan söz etmezken, ancak bugün, eş deyişle iki gün sonra ‘istifayı kabul ettiği’ni bildirdi.

 

 

Bizim Anadolu / 11 Kasım 2020

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...