Press "Enter" to skip to content

Cumhuriyetimizin 98. yılı kutlu olsun!

Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin 98. yıldönümü yurtta olduğu gibi yurtdışında da büyük coşkuyla kutlanıyor.

Kanada’da birçok yerde bayrak çekme törenleri yapılırken, resmi kurum ve temsilcilikler ve toplum kuruluşları değişik yöntemlerle çevrimiçi kutlamalarda bulunuyorlar.

Türkiye’nin Sivilhavacılık Daimi Temsilcisi Büyükelçi Suat Hayri Aka Cumhuriyetin 98. yılını kutladı.

 

Kanada Türk Dernekleri Federasyonu Cumhuriyetin 98. yıldönümünü kutladı.

***

Vankuver

Dernek katılım için şöyle bir duyuru yaptı:

Türk-Kanada Derneği (TCS) ve UBC Türk Öğrenci Derneği (TSA) Türkiye Cumhuriyetinin 98. kuruluş yıldönümünü ve Türk-Kanada Dostluğunu birlikte kutluyorlar. Konuşmalar, sunumlar, müzik, ikram ve içecekler (cash-bar) için üstü kapalı açık alanda (UBC NEST Rooftop) bize katılmanızı bekliyoruz. Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü hep birlikte hatırlayalım!

* Giriş kapısında 12 yaş ve üstü katılımcılar için Covid-19 çift aşı belgesi gösterilmesi gerekmektedir.

* Etkinlik ücretsizdir. Ancak, hem TCS hem de TSA derneklerimiz girişte bağış kabul edecektir.

Etkinlik bağlantısı»

***

Vankuver Türk Başkonsolosluğu toplumsal paylaşım ortamından kutlamada bulundu.

“Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz…” Cumhuriyetimizin ilanının 98’inci yılında büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Edmonton Dernek duyurusu:

Constable (Polis Memuru) Ezio Faraone parkta yapacağımız bayrak törenimizden sonra, pizza ve pasta ikramımız olacaktır. Havanın kararmasıyla birlikte köprü ışıklandırıldıktan sonra parktan yola çıkarak, High Level Köprüsü üzerinden, Kinsmen otoparkına kadar yürüyeceğiz. Ezio Faraone parkı etrafında caddelerde sınırlı sayıda otopark alanı var maalesef. Fener alayına da katılmak isteyen vatandaşlarımız arabalarını Kinsmen otoparkına bırakabilirler. Bir başka park alanı da nehir tarafındaki Glenora Club otoparkı. Merdiven çıkma problemi olmayanlar arabalarını oraya bırakabilir. Cumhuriyet coşkusunu hep beraber kutlamaya tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz.

***

Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Sinem Mingan konuşma yaparken.

Toronto

Toronto Başkonsolosluğu bayrak çekim törenlerine katıldı.

“Cumhuriyet Bayramımız münasebetiyle Ontario Yasama Meclisi’nde Meclis Bşk. Ted Arnott, Avam Kamarası Mv. Julie Dzerowicz, Ontario Dijital Hükümet Bakan Yrd. Kaleed Rasheed, Ontario milletvekilleri ve Türk toplumu temsilcilerinin katılımıyla şanlı bayrağımızı göndere çektik.”

***

“29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız vesilesiyle Brampton Belediyesi’nde Başkan Patrick Brown’ın katılımıyla bayrak töreni düzenledik.”

***

Montreal

Montreal Başkonsolosluğu akşam 20.00’de çevrimiçi bir törenle Cumhuriyetimizin 98. yıldönümünü Facebook üzerinden kutlayacak.

Montreal Türk Kültür Merkezi Cumhuriyetimizi kutladı.

***

Ottava

Ottava’da Türk Kanada Kültür Derneği Bayrak törenine çağırıyor.

“Sayın Ottava Türk toplumu üyeleri,

29 Ekim 2021 tarihinde saat 08.50’de, Ottava Belediyesi’nde Türk bayrağını göndere çekme töreni düzenlenmiştir. Törene Ottava Belediye Başkanımız Sn. Jim Watson, T.C. Büyükelçimiz Sn. Kerim Uras, Askeri Ataşemiz Bülent Çankaya, Büyükelçilik mensupları ve Ottava Türk toplumu üyeleri katılacaktır.

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 98. yıldönümünde, şanlı Türk bayrağımızı Ottava semalarında gururla ve birlikte dalgalandıralım!

Adres: 110 Laurier Ave. West, Marion Dewar Plaza

***

 

Bizim Anadolu / 29 Ekim 2021

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...