Press "Enter" to skip to content

Çok sayıda yurttaş kurtarılmayı bekliyor

Depremde yurttaşlar devlete ulaşamayınca kendi çabalarıyla can kurtarmaya çalışıyor.

Kahramanmaraş’ın önce Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde, sonra Elbistan’da 7,6 ölçeğinde deprem gerçekleşti. Deprem Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Adana, Kahramanmaraş, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Osmaniye gibi Türkiye’de on ili ve Suriye’nin kuzeyini doğrudan etkilerken, Kuzey’de Samsun, Trabzon ve Gürcistan’da ve Türkiye’nin güney ve doğusunun dışında daha güneyde Lübnan ve Mısır’da da duyuldu. Deprem sonrasında en büyüğü 7,6 olmak üzere 145 artçı deprem gerçekleşti.

Bu haberin yazıldığı saatlerdeki son bilgilere göre depremde toplam 3 bin 432 yurttaş yaşamını yitirirken, 21 bin 103 yurttaş da yaralandı. Depremde 6 bin 127 bina yıkıldı.

Kılıçdaroğlu deprem bölgesine gidiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AFAD Başkanlığı’nı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, AFAD’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve AFAD Başkanı Yunus Sezer ile görüşerek, Kahramanmaraş’ta gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Afet bölgesine 259 milyon TL

AFAD Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar yaptığı açıklamada, “Afet bölgesindeki illerinde 250 milyon TL acil durum ödeneği gönderilmiş durumda. Türk Telekom sabit şebekesinde herhangi kesinti bulunmamakta. Şu ana kadar bölgeye 300 bin battaniye 22 bin çadır, 27 yatak gönderilmiş durumda. 6 bin 545 kişi enkaz altından çıkarıldı. Bölgede bilgi kirliliği devam ediyor. Özellikle vatandaşlarımıza devletin resmi kurumlarından başka kurumlara itibar etmemesi gerekir. AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar: “BOTAŞ, bölgede ham petrol akışını tedbiren durdurmuş durumda. Bu, tamamen tedbiren alınan bir karar” ifadelerini kullandı.

Ulusal Yas

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve çevre illerde de çok sayıda binanın yıkılmasına neden olan deprem felaketinin ardından yedi gün süreyle ulusal yas edildiğini duyurdu. Erdoğan şöyle konuştu:

“6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremler sebebiyle yedi gün süreyle millî yas ilan edilmiştir. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir.”

TCG İskenderun gemisi yaralıları Mersin’e taşıyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TCG İskenderun gemisinin bu gece İskenderun Limanı’na yanaşarak yaralıları Mersin’deki hastanelere sevk edeceğini bildirdi.

Okullar tatil, Meclis’e ara

Deprem nedeniyle tüm Türkiye’de okullar 13 Şubat’a kadar tatil edildi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “TBMM Genel Kurulu yaşanan deprem felaketi nedeniyle yarın toplanarak çalışmalarına ara verecek. Adıyaman Milletvekilimiz Yakup Taş ve ailesine henüz ulaşamadık” dedi.

Malatya Devlet Hastanesi’ne tahliye

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin vurduğu Malatya’da Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi tahliye edildi. Hastane personeli, tıbbi malzemeleri toplamaya başladı. Malatya Valiliği, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremden etkilenen Sultansuyu Barajı’nın, tedbiren kademeli olarak boşaltılacağını bildirdi.

Kızılay’dan çağrı

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, 7,7 büyüklüğündeki deprem sonrası bölgeye ilk aşamada ulusal kan stoklarının mevcut olduğunu, ancak ilerleyen saatlerde olabilecek ek gereksinimler için, yurttaşları tüm Türkiye’de kan bağışına davet etti.

AFAD’dan iletişim uyarısı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), pek çok ilde duyulan depremin ardından cep telefonlarıyla iletişime ilişkin uyarıda bulundu.

‘Evlere giremeyenler camilerde kalabilir’

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Deprem bölgesinde evlerine giremeyen vatandaşlarımız, müftülükler ve din görevlileri rehberliğinde uygun camilerde diledikleri kadar kalabilirler” diye açıklamada bulundu.

Ekrem İmamoğlu belediye ekiplerini gönderdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sosyal medya hesabından “Kahramanmaraş’daki deprem yüreğimizi yaktı. Kahramanmaraş ve çevre illere geçmiş olsun. Dileğimiz kaybımızın az olması, İstanbul olarak her türlü destek için hazırlık yapıyoruz.” dedi.

Mansur Yavaş da ekip gönderiyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş “Ekiplerimiz yola çıktılar. Uçakla 2 kurtarma timi, 20 personel, 2 kurtarma aracı önden hareket edecek. 9 kurtarma ekibi, 2 personel, 2 köpek, kurtarma araçları, lojistik araçlar ve 40 kişilik kurtarma ekibimiz de yolda.” ifadeleri kullandı.

Yavaş yaptığı açıklamada, “Belediyemiz 129 araç, 339 personel deprem bölgesine hareket etti” dedi.

Muhittin Böcek yardım için yolda

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek “İlk ekibimiz AFAD yönlendirmesi ile yola çıktı. 30 kişilik ekibimiz 6 araçla deprem bölgesine yardım için yolda. Allah hepimizin yardımcısı olsun.” dedi.

İl il depremin etkileri

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Pazarcık ilçesinde gerçekleşen 7,7 büyüklüğündeki depremle ilgili “Devletin tüm imkânlarıyla sahada seferber olundu. Hasar ciddi. Bir şey söylemek için erken. Bilgiler netleştikten sonra gerekli açıklama yapılacak” diye konuştu

Malatya

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada 47 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 550 vatandaşın yaralandığını açıkladı. Malatya Valiliği, yurttaşlara şebeke suyu içmeme çağrısında bulundu. Valilik, “Malatya merkezinde Pınarbaşı Kaptaş’tan içme suyu alan vatandaşlarımız ikinci bir açıklamaya kadar şebeke suyunu içmemeleri gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

Şanlıurfa

Şanlıurfa Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 18 binanın yıkıldığı söyledi. Yıkılan binalarda 18 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Öte yandan Şanlıurfa’da 200 yaralının olduğunu söylendi.

Adana

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada 10 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 118 vatandaşın yaralandığını açıkladı.

Osmaniye

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada Osmaniye’de 20 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 200 vatandaşın yaralandığını açıkladı.

Diyarbakır

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada 47 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 550 vatandaşın yaralandığını açıkladı..

Kilis

Kilis Valiliği, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremde kentte 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 10 kişinin yaralandığını bildirdi. 8 kayıp.

Hatay

Devlet Hastanesi ve Polisevi yıkıldı

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremde Hatay’ın da etkilendiğini belirterek kentte yıkılan binaların olduğunu açıkladı. İskenderun ve Antakya’da devlet hastaneleri ile polisevinin yıkıldığını belirten Doğan, şunları kaydetti: “Antakya ve Kırıkhan’da yıkık binalar var. İskenderun’daki ve Antakya’daki devlet hastaneleri yıkıldı. Polisevi de yıkıldı. Vatandaşların oturduğu binalarda yıkıntılar var. Şu anda jandarmanın bahçesine bir karargâh kurduk, bütün birimleri buraya topladık. Elimizdeki imkânlarla oralara müdahale etmeye çalışıyoruz. Havaalanı pistinde biraz sıkıntı var, uçakların inmesinde problem yaşanıyor. Mevcut imkânlarımızla faaliyetleri koordine ediyoruz. Hayatını kaybedenler var, çok sayıda da yaralımız var.” Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Adıyaman

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada 13 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıkladı. Öte yandan Adıyaman Belediye Başkanlığı Binası da yıkıldı.

Gaziantep

AFAD, merkez üssü Gaziantep’in Nurdağı ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde bir deprem daha gerçekleştiğini bildirdi. Gaziantep Valisi Davut Gül yaptığı açıklamada “Depremin ardından ilk andan itibaren 657 ihbar aldık, tamamı değerlendirildi, kent genelinde 531 göçük söz konusu” dedi. AKP’li Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada 80 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 600 vatandaşın yaralandığını açıkladı. Gaziantep Valiliği, Nurdağ Gaziantep Devlet Yolu’nda sadece acil araçların geçişine izin verileceğini duyurdu. Valiliğin açıklaması şöyle: “Nurdağı Gaziantep Devlet Yolu araç trafiğinin çok yoğun olması ve yardım araçlarının geçişlerinde yavaşlama oluşturması nedeniyle ikinci bir emre kadar sadece acil araç geçişlerine açık olacaktır.” Bu arada tarihi Gaziantep Kalesinin de deprem sırasında yıkıldığı görüldü.

İskenderun Devlet Hastanesi Yoğun Bakım binası çöktü

Hatay’ın İskenderun ilçesi Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım biriminin bulunduğu 6 katlı A Blok depremde yıkıldı. Binada arama kurtarma çalışması yapılırken, binanın acil servisinde ise yaralı depremzedelere hizmet veriliyor. Serviste yatan hastalar da bahçeye tahliye edildi. Yoğun Bakım Birimi’nde kaç hastanın ve personelin bulunduğu henüz açıklanmadı. Çöken binadan 14 hasta kurtarıldı.

Bizim Anadolu / 7 Şubat 2023

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...