Press "Enter" to skip to content

Coderre mi Plante mı?

Montreal bu Pazar yerel seçimlere gidiyor.

 

Bir yanda, 2017’deki yenilgiden sonra siyasi yaşamdan çekilip özel kuruluşlara danışmanlık yapan, Federal Hükümet’te çeşitli bakanlıklarda bulunmuş yılların siyasetçisi Denis Coderre, diğer yanda Rouyn-Noranda’nın taşralı küçük kızı, sonrasında toplumsal yaşamda önalmış Valérie Plante var.

Denis Coderre

Yeniden belediye başkanlığı yarışına giren Denis Coderre Eylül sonunda seçim kampanyasına başladığında ‘ben Valérie Plante’a karşı değil, Montreal’i sevdiğim için bu yarışa girdim, çünkü Montrealliler daha iyi bir yönetime layık’ dedi.

Kamuoyu Plante yönetimini yetersiz bulsa da ve Korona salgını dolayısıyla zor dönemler yaşasa da Montreal’in ilk kadın belediye başkanından hoşnut görünüyor.

Denis Coderre kentte güvenliğin yeterince yerinde olmadığı yolunda savlarda bulunurken Plante yönetimini suçluyor, ayrıca Plante’ın Montreal-Nord’u Lachine’e bağlamayı düşündüğü Pembe Metro hattının verimli olmadığını, Montreal’e büyük bir yük getireceği ve daha çok kaosa neden olacağını savlıyor.

Montreal’in ilk kadın belediye başkanı Valérie Plante.

Valérie Plante önümüzdeki on yıl içinde konut sorununa yeni çözümler üreteceği sözünü verirken, özellikle yeni yapılacak 60 bin konutun yüzde 15’nin 65 yaş ve üstü yurttaşlara ayrılacağını bildirdi.

65 yaş ve üstü yurttaşların kâr amacı gütmeyen kuruluşlarca yönetilecek kiralık konutlara ya da en az 40 yıl boyunca uygun fiyatlı apartman dairelerine erişimleri olacak.

Plante şöyle konuştu: « Bizim için temel bir konu, çünkü kendi evimizde, kendi mahallemizde olabildiğince uzun kalmak istiyoruz.»

Öte yandan Plante, düşük gelirli ev sahipleri ve yaşlılar için bir emlak vergisi erteleme programı da uygulanacağı sözünü verdi.

Bu arada geleneksel olarak adaylar varlık bildiriminde bulunurken, Denis Coderre belediye başkanlığından ayrıldıktan sonra girmiş olduğu işlerin ‘anlaşma gizliliği’ gerekçesiyle bildirimde bulunmayı ret etti.

Coderre seçim kampanyasını partililerle başlattı.

Baskılar sonucu Ensemble Montreal Partisi Coderre’in belediye başkanlığını yitirdikten sonra çalışmış olduğu kuruluşları açıkladı. Parti tarafından sunulan belgelere göre Denis Coderre, 2020’de belediye başkanı aylığının iki katından fazla olarak 458.263 dolar kazandı. Ancak Coderre bunlardan edinmiş olduğu toplam kazançları yine açıklamamayı yeğledi.

Tartışmaların odağında ise stratejik danışmanlık görevinde bulunduğu COGIR, Transcontinental ve Parc Omega var.

Plante, Denis Coderre’e eleştiri getirirken, ‘neden hemen ilk günden bildirimde bulunmadı’ diye sordu.

2019 yılında Montreal Belediyesi, Transcontinental’in de katıldığı ve içeriğini yayınladığı ‘Publisac’ın geleceği hakkında 2019 yılında bir komisyon kurmuştu. Şirket daha sonra belediyeyi, ekolojik etkileri azaltmayı amaçlayan bir önlem olan el ilanlarıyla dolu olan çantayı edinmek için vatandaşları kayıt olmaya zorlayacak yeni bir yönetmeliği kabul etmekten caydırmaya çalışmıştı.

Valérie Plante seçim kampanyasında.

Valérie Plante, Pointe-aux-Trembles’da düzenlediği basın toplantısında Denis Coderre’in Transcontinental’den sözleşme kabul ettiğini söyledi veÖyleyse kendimize şu soruyu sorabiliriz: Denis Coderre neden daha ilk günden bunu söyleme ihtiyacı hissetmedi?’

Plante, rakibinin başından beri Belediyeyi Publisac’ın geleceği üzerinde etkilemeyi amaçlayan bir süreçte” yer alan bir şirkette çalıştığını söylemesi gerektiğini bildirdi.

6 – 7 Kasım, Cumartesi ve Pazar günleri sandığa gidecek olan Montrealliler dört yıldır ortalıkta görünmeyen Coderre ile 2017 yılından beri belediye başkanlığında bulunan kadın başkan Plante arasında karar verecekler.

 

Bizim Anadolu / 05 Kasım 2021

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...