Press "Enter" to skip to content

Çille, bir dostluk ve dayanışma gecesi

Çille, bir dostluk ve dayanışma gecesi

Montreal’de Çille Gecesi dostluk, özlem dolu bir şenlikle geçti.

 
 
 

 
 
 
Montreal’de etkinlik gösteren Savalan Ekinsel Topluluğu (Savalan Cultural Group)’nun 19 Aralık’ta düzenlemiş olduğu Çille Gecesi ilgili bir kalabalıkla dostluk ve dayanışmanın güzel bir örneğini verdi.

 

Savalan Ekinsel Topluluğu'nun Başkanı Leyli Hakani.
Savalan Ekinsel Topluluğu’nun Başkanı Leyli Hakani.

 

Başkanlığını gazeteci-eğitimci Leyli Hakani (Leili Khaghani)’nin yaptığı Savalan Ekinsel Topluluğu Türkçe okulu, Azerbaycan Halkoyunları gibi etkinliklerin dışında toplumları bir araya getirmek için Nevruz ve Çille gibi değişik etkinlikler de düzenliyor.

Ali Bey, Madeleine Sultan, Georges Najjar ve Rabiye Sağ Şeşen birlikte.
Ali Bey, Madeleine Sultan, Georges Najjar ve Rabiye Sağ Şeşen birlikte.

 

19 Aralık Cumartesi akşamı Pointe-Claire’de düzenlen Çille Gecesi’ne Montreal’de yerleşik İran ve Anadolu Türkleri bir arada katılırken, Kebek Kültür Bakanlığı Siyasi Ataşesi Madeleine Sultan, eşi Georges Najjar, Montreallilerin yakından tanıdığı tanınmış ut ustası ve besteci, Montreal Türk Sanat Müziği Korosu yöneticisi İsmail Fencioğlu, Montreal Türk Kadınları Derneği Başkanı Rabiye Sağ Şeşen, eşi İsmail Şeşen ve gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ömer Özen de katıldı.

 

İsmail Fencioğlu geceyi şenlendirenlerdendi.
İsmail Fencioğlu geceyi şenlendirenlerdendi.

 

Çille Gecesi’nde değişik halk müzik ve oyunları sunulurken, şiir ve anlatılara da yer verildi.

 

Geleneksel konukseverlik ve imece ise yine konukların hazırlamış olduğu İran ve Anadolu yiyecek – içeceklerinin sunulmasıyla kendini gösterdi.

***

 

Güzel kızımız Yasemen Azerbaycan halkoyunlarından örnekler sundu.
Güzel kızımız Yasemen Azerbaycan halkoyunlarından örnekler sundu.

 

Çille Gecesi Nedir?

 

Bugün özellikle Anadolu’da ve Kuzey Azerbaycan’da unutulmaya yüz tutmuş geleneklerden olan Çille Gecesi, yılın en uzun son gecesi olan Milat takvimine (Gregoryen takvimi) göre 21 Aralık gecesine denk geliyor.

Montreal Çille Gecesi'nden.
Montreal Çille Gecesi’nden.

 

İran Azerbaycan Türklerince geleneksel olarak kutlanagelen Çille Bayramı Anadolu’da Zemheri ya da Karakış olarak bilinen ve 22 Aralık’ta başlayan kışın en soğuk döneminin başlangıcını da duyurmuş oluyor.

Bu dönem kışın son 2 ayı olan 60 gün büyük çille ve küçük çille olarak bölünüyor; büyük çille 40 gün, küçük çille ise 20 gün sürüyor. Bu da Şubat başına denk geliyor.

Bir çocuğumuzun halkoyunları gösterisi sıcak alkışlarla karşılandı.
Bir çocuğumuzun halkoyunları gösterisi sıcak alkışlarla karşılandı.

 

Ancak Çille İran Azerbaycan Türklerince bir bayram havasında geçiriliyor.

Bu büyük başlangıç gününün gecesi (bir gün öncesinin akşamı) “çille gecesi” diye adlandırılıyor.

Bu bayramda nişanlı kızlara ve yeni gelinlere kaynana, kaynata ve diğer birinci derece yakınlarınca çeşitli armağanlar gönderiliyor. Bu armağanlara “Çillelik” deniyor. Çilleliğin hava kararmadan hazırlanıp gönderilmesi gerekiyor.

 

Çille tabağında karpuz ve nar çok önemli yer kaplıyor.
Çille tabağında karpuz ve nar çok önemli yer kaplıyor.

 

Çille Tabağı

Çille payı yedi tabağa konuyor. Bu tabaklara da “Çille Tabağı” deniyor. Tabaklar özenle hazırlanıyor ve üzerleri ak ve/ya da al şal ile örtülüyor. Tabaklara karpuz, kavun, nar, al elma, armut, un ve düğü (pirinç), parça kumaşlar, giyisi ve altınla gümüş konuyor.

Kızın ya da gelinin anne ve babası armağanları getirenleri önlerinde üzerlik (tütsü) yakarak karşılıyor ve armağanları saygıyla alıp konuk odasına diziyorlar.

Armağanları getirenlere para, yün çorap gibi karşı armağanlar veriliyor. Kız ve erkek tarafları birlikte şenlik yapıyorlar. Getirilen armağanlar ertesi sabah konu komşuya pay gönderiliyor.

 

Çille Gecesi'nde kadınların hazırlayıp getirdiği yiyecek ve tatlılar sunuldu.
Çille Gecesi’nde kadınların hazırlayıp getirdiği yiyecek ve tatlılar sunuldu.

 

Çille Gecesi ayrıca düğü (pirinç) pilavı pişiriliyor. Pişirilen pilavın çilleler süresice mutluluk getireceğine inanılıyor. Gece boyunca türküler okunuyor, ‘kos kosa’ (Anadolu Türkçesinde ‘köse’; ‘kelim-keçelim’ denilen ve Anadolu’da da oynanan bir tür geleneksel köy seyirlik oyunu), şans tutma, kapı dinleme gibi geleneksel köy oyunları oynanıyor.

 

Çille Gecesi'nde şiirler, türküler, halkoyunları birbirini kovaladı.
Çille Gecesi’nde şiirler, türküler, halkoyunları birbirini kovaladı.

 

Bu gecelerde dedeler, nineler çocuklara masallar, öyküler anlatıp bilmece, bulmacalarla soğuk kış gecelerinin kolay geçmesine yardımcı olurlar.

Geleneklere göre bayram sabahı ilk önce yaşlı kişilerin evlerine gidilir ve elleri öpülür. Bu ziyaretlerde ev sahibince hurma ve kahve sunulur. Daha sonra komşuların ziyaretine gidilir.

 

Montreal Çille Gecesi'nde Leyli Hakani, Tolu Akbari , Rukiye ve Rabiye Sağ Şeşen birlikte.
Montreal Çille Gecesi’nde Leyli Hakani, Tolu Akbari , Rukiye ve Rabiye Sağ Şeşen birlikte.

 

Çocuklar bayramda yeni giysilerini giyip büyüklerin evine gider; boyanmış yumurta, çorap, para türü bayramlık alırlar. Bu görüşmeler bayramın 13’üncü gününe dek devam eder.

 

 

Bizim Anadolu / 24 Aralık 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...