Press "Enter" to skip to content

CHP’nin Aday Seçimindeki Yanlışları

CHP’nin Aday Seçimindeki Yanlışları

CHP’de sağlaşım soyutunda paylaşım dengesi mi yaşandı?

 
 

 
 
Not: Yazının esin kaynağı; CHP milletvekili yapılan ve partiden istifa eden eski din görevlisi İhsan Özkes’in kendisi değil, onun üzerinden yaşananlardır.

CHP’de de milletvekili adayları belirlendiğinde inanın adayların % 60’ı içime sinmedi…

Gerçekten CHP’de Kılıçdaroğlu dengesi mi yaşanıyor, yoksa sağlaşım ve paylaşım dengesi mi?

Hata vardı. Bu hata giderilebilirdi.

Demirel‘in sözü; ‘Siyasette bazen 24 saat bile uzundur’ sözü. Bunun için CHP’nin hatalarını söylemekte fayda gördüm ve bu nedenle son 3 gün partinin Genel Başkanına ve yetkililere ulaşmaya çalıştım, olmadı. Ulaştırmaya çalıştım başaramadım. Biliyorsunız, 4 Nisan-7 Haziran arasında tam 64 adet uzun 24 saat vardı. Bu süreçte hataları gidermeyi bırak, parti kurulur ve iktidara gelinebilirdi. AKP böylesi süreçle iktidar olmadı mı? Yani 3 günde kurulup, 3 seçim kazanmadı mı?

Asla, seçim sürecinde bu yazıyı kullanmadım, sadece CHP yetkililerine ulaştırmaya çalıştım, çünkü CHP’ye zarar vermek istemiyordum…

CHP iktidar barajını görmek ve de AKP’nin 4. seçimi kazanmasını engellemek istiyor idiyse hatalarını görmeli idi, görmedi.

Yardım etmeliydik. Evet; CHP’nin iktidar barajını geçmesini istiyorsak, o’na hatalarını göstermek zorundaydık, görmek istemedi.

“Süleyman Demirel’in AP’si ilkeleriyle hareket ederek adeta sağlaşıyor” diyenlere kulak verilmeli idi, verilmedi.

Elde Kuran, seçim meydanlarına çıkılırdı, seçim meydanlarına Türbanlıyla çıkılır oldu (Türbana karşıyım, çünkü türban asla başörtüsü değildir…)

Seçim meydanlarında aşiret ağalarıyla yürünürdü. Adalet Parti’sinden kalma aşiret ağalarıyla yürünmeye çalışıldı…

Türban ve aşiret çeşnileriyle iktidar olunmaz…

Mansur Yavaş ve Ekmeleddin İhsanoğlu olguları, ‘solcuyum diyen bir parti bağlamında’ siyaset bilimi ile örtüşmeyen çok özel bir durumdu. Bu hareketi esasa alarak, Türkiye’nin özgün siyasi yapısında siz, sağın alanına girerek asla sağdan oy alamazsınız, sadece aday alırsınız.

Kendi alanında siyaset inşa edemeyen, başkalarının alanında asla siyaset inşa edemez.

Türkiye’mde ortalama seçim katılımı % 80’dir. Bunun % 60’ı sağ, % 40’ı sol seçmen alanıdır. Sizin alanınız % 40’tır. Siz eğer % 40’ı büyük ölçüde inandırır ve artı seçime katılmayan % 20 alana da girebilirseniz, asla iktidardan düşmezsiniz.

İşte amaçlanan % 35 ancak o zaman yakalanırdı.

CHP, bu gerçekleri dikkate almayıp sağlaşıp sığlaşıyor mu? Korkum, Turan Feyzioğlu’nun Cumhuriyetçi Güven Partisi’ne dönüşmesi.

CHP, AKP ve kendi içindeki kavgalarla, türban ve Aşiret çeşnileri ve de noter tasdikli emekli ikramiyeleriyle değil, kitlelere güven veren projelerle beslense idi iktidar olabilirdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun kontenjan adaylığı yerine İzmir’den ön seçimlere girmesi, 81 adayın yarışacağı ikinci bölgede dengeleri değiştirdiği doğrudur.

Bu CHP’de dengeleri değiştirdi değiştirmesine de, seçmenin de dengesini bozmadı değil.

İzmir’de ön seçime katılarak demokratik duruş sergilediniz deniyor. Demokratik duruş, tüm illerde gösterilseydi bana göre demokrasiyle örtüşür ve inandırıcı olurdu.

Böylesi sanal demokrasi duruşları, kesinlikle antidemokratik duruşların üstüne örtüyor algısı oluşturur tabanda…

Olur ya, ön seçimde aday olamasaydınız, dönüp kontenjan jokerini mi kullanacaktınız, yoksa demokratik duruşunuzu sürdürecek miydiniz aday olmayarak?

Parti Genel Başkanının kontenjan yetkisi dışındaki aday saptamaları kesinlikle ön seçimle yapılmalıdır.

Bu eleştiriyi yapan ben, genel seçimde kime mi oy verdim? Elbette ki, başka partiye oy vermeyi öğrenemediğim ve de bir solcu olarak “sol”u tek çatıda toplayamadığım için CHP’ye oy verdim.

7 Haziran’daki tablo benim de kimyamı bozdu..

Ve; “Yeter artık, her seçimde CHP’ye zarar vermeme adına susarak CHP’de yanlışları besler oldum. Artık susmayacağım ve CHP’deki yanlışları beslemeyeceğim” şeklinde bir karar aldım.
 
sevket-che@hotmail.com.tr
 

Tüm Yazıları»

 
Şevket Çorbacıoğlu / Bizim Anadolu / 12 Kasım 2015
 
Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...