Press "Enter" to skip to content

CHP’de Özgür olan makus % 25 değişir mi?

Sayın Özgür Özel’in CHP’ye Genel Başkan olmasını Sayın Kılıçdaroğlu değil, “İktidar kaybetti!” diye yorumlamıştım.

Nedeni, Kılıçdaroğlu’nun 13 seçim kaybını esas alarak adeta iktidar projesinin payandası izlenimi vermesi idi. Ve süreç Özgür Özel’i İmamoğlu zaferini tekrar ederek CHP’ye Genel Başkan yaptı. Kesinlikle kimse; “Kim karşısına çıksaydı Kılıçdaroğlu’nu geçerdi” diyerek Özgür Özel ve Ekrem İmamoğlu dayanışmasını minimize etmesin. Bu sonuçla tutsak edilen % 25 ÖZEL olarak ÖZGÜRleştirildi. Umudum, özgürleşen % 25’in değişim politikalarıyla serpilip büyümesi. Bunun ana girizgâhı örselenen 6 Ok’un onarılmasıdır. Onarım; kesin çağın özgün gelişim ve değişim ve de Gezi Halk Hareketi ve dahi sol ittifaklar dikkate alınarak yapılmalıdır. Hep yazdım, hep söyledim; CHP son 10 yıldır sağlaşma izlenimi verdi, özellikle aday tercihleriyle. O sağ adaylarla oy alırım dedi, alamadı, sadece aday almış oldu. Halbuki sol tabana çalışmalıydı. Biliyoruz ki ülkemde seçime katılım ortalaması yüzde 80, bunun 40’ı sol, 60 sağ taban. Kılıçdaroğlu; 540 Sol tabana çalışması gerekirken, % 60 sağ tabana çalıştı, ancak 25 alabildi. Diyorum ki, Millet İttifakı değil, ULUSAL İTTİFAK! ‘Solun her çeşidi ile mi, yoksa sağın her çeşidi ile mi sandığa oy taşırız’ın sorgusu yapılmaksızın sol demeliyiz!!??

Sayın Özel’den Özel ricamdır: 1- Sakın Danışmanlar duvarını örme! Şunu rahatlıkla iddia edebilirim ki, bazı danışmanlardan ‘üstelik maaş almaksızın’ daha faydalı olurum!! Yeter ki karşıma duvar çıkmasın 2- Kesin büyük olaylara küçük insanlarla bakan siyaset eskilerine ödün verme!! 3- Lider erkine tapınan salt milletvekili olmak isteyen politikasızları partiden uzak tut!!.. 4- Özellikle TMMOB ve benzer kamu niteliğindeki demokratik kitle örgütlerini sürece katın, çünkü bu örgütlerin milyonları aşan “En az 4 kişiyi sandığa taşıyacak ikna yeteneği yüksek’ aydın üyeleri var. 5- Parti tüzüğü ve Genel Sekreter makamı düzeltilsin; Genel Sekreter Genel Başkan düzeyinde işlevlendirilmeli. Yani Güçlü Genel sekreterden korkulmasın. Parti Genel Sekreteri Genel Başkanın sekreteri düzeyine indirgenmesin!! Ram olanlarla değil, tam olanlar (düşünenler) ile MYK oluşturulsun (Tüzük konusundaki tarihsel geçmişi olan yazımı size ulaştırmaya çalışacağım) 6- Sayın Ekrem İmamoğlu ile olan birliktelik asla ve kat’a bozulmamalı; değişim politikaları bütününde Yarı Başkanlık Sistemi ile parlamento ve İktidar düzenlemesi düşünülmelidir. Sayın İmamoğlu’nun bir dönem daha İSTANBUL B.B Başkanı kalması gerektiğini düşünüyorum. Süreç içinde Özel İmamoğlu birlikteliği Yarı Başkanlık Sistemi ile Başbakan, Cumhurbaşkanlığı görevlendirmesi ile sürdürülebilir hale getirilebilir. Bu ilişkiyi bozmaya çalışanlara aman dikkat!! 7- Meral hanım ilişkileri ‘solu da ve de HDP’yi de içine alan’ anlayışla ölçülüp biçimlendirilsin.

Tüm bunlar size yorgun 20. yüzyıl ideolojileri yerine, 21. yüzyılın ideolojisinin kapılarını açacaktır. Bunun için Atatürk’ün Anadolu insanıyla oluşturduğu ve günümüz dünyasında rehber alınan EVRENSEL KURTULUŞ FELSEFESİ temel kaynak olarak alınmasının zorunlu olduğunu vurgulamak isterim, son olarak…

evesbere@mynet.com

Önceki yazıları»

Şevket ÇORBACIOĞLU / Bizim Anadolu / 11 Kasım 2023

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply