Press "Enter" to skip to content

Çevrimiçi Resim ve Yontu Kursu

TKDDP’den Resim ve Yontu Kursu

Bu yıl başlarında ilk denemesini yapan ancak Korona virüsü dolayısıyla yerine getirilemeyen resim ve yontu kursu yeniden gündeme geldi.

 

 

 

 

 

Montreal’de etkinlikte bulunan Türk-Kanada Dayanışma ve Destek Platformu yılın ilk aylarında düzenlemiş olduğu ancak Korona virüsü salgını dolayısıyla ertelemek zorunda kaldığı resim ve yontu kursunu bu kez çevrimiçi olarak sunacak.

 

TKDDP’den Resim ve Yontu Kursu

 

 

TKDDP yayınlamış olduğu bildiride kursun amacını şöyle açıkladı:

“Sanat eserlerine bakmak, hayata karşı olan farkındalığımızı ya da güzeli arama arzusunu tetikleyebilir mi? Özellikle pandemi süreci doğaya ve canlılara olan duyarılıklarımızı kökten değiştirecek gibi gözüküyor.

Her şeyden önce hem kendimize, hem de insanlığa daha duyarlı bireyler olabilmek daha güncel bir konu oluyor. Bunu başarabilmek için hem ebeveynlere, hem de eğitmenlere kuşkusuz önemli roller düşmektedir. Sanat eğitimcilerinin görevlerinden birisi de sürekli çocukları uygulama ile meşgul etmek yerine, onları sanatı anlayan ve takdir eden bireyler yetiştirmektir.

Dünyanın sanatçılara ihtiyacı olduğu kadar, sanat eserlerini anlayacak bireylere de ihtiyacı bulunmaktadır. Çocukların sanat aktiviteleri sırasında, her an elleriyle bir şeyler yapıp meşgul olmaya ihtiyaçları yoktur. Sanatı oluşturan temel unsurlar hazır bulunan nesnelerde ya da doğada bulunmaktadır. Bu nesneler gözlenebilir, üzerinde çalışılabilir, koleksiyonlar yapılabilir, karşılaştırmaları yapılabilir ve takdir edilebilir.

Sanatçının da, sanat izleyicisinin de bakmaya, dokunmaya, duymaya ve koklamaya ihtiyacı bulunmaktadır.

Görsel bir eser nasıl hissedilir, dokunulur, duyulur ve tadılır? Hiçbir doğru ya da yanlışın olmayacağı dört haftalık sanal gezimizde yalnızca sanatın temel unsurları incelenecektir. Bu unsurları içeren biçim, doku, derinlik, gölge, zıtlık, renk ve malzeme yapısı hakkında duyarlılıklarımızı keşfetme yolculuğu başlayacaktır. Duyarlılıkların artması ve farkındalıkların geliştirilmesi ile görmeyi öğrenme yolunu açabilir.

Ne kadar çok sanat eserleriyle karşılaşırsak o kadar çok deneyim kazanırız.

Şimdi usta sanatçıların eserlerini bu yolculuğa başlama zamanı!”

 

Sanatçı Çiçek Kumral’ın gözetiminde yerine getirilecek olan ve 10-12 yaş arası çocuklara yönelik resim – yontu kursu ücretsiz olup dört hafta sürecek.

Katılımın sınırlı olduğu belirtilen kursa katılmak için en geç 25 Ekim 2020 tarihine dek şu e-ileti adresine başvurmak gerekiyor: info@tcssp.org

 

 

Bizim Anadolu / 22 Ekim 2020

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...