Press "Enter" to skip to content

Çelik ailesi 5 yıldır adalet arıyor

2017 yılında Montreal Polisi’nin şiddet göstererek öldürmüş olduğu 28 yaşındaki Koray Çelik için aile sorumlu polis görevlilerinin yargılanmasını istiyor.

2017 Mart’ında ne oldu?

6 Mart 2017’de diş ağrısı dolayısıyla almış olduğu ilacın üzerine bir okul sınavına hazırlanmak amacıyla sakinleşmek isteyen Koray Kewin Çelik pek alışık olmadığı halde alkollü içki almış; ağrısı dinmeyen 28 yaşındaki gencin bu haliyle gidip bir eczaneden yeniden ilaç almak için araba kullanıp kendine ya da herhangi bir kimseye zarar vermesin diye kendisini engellemeye çalışan aile, bunu başaramayınca polisten yardım istemek durumunda kalmıştı.

Çelik ailesi mutlu günlerinde. Anne June, Koray ve baba Cesur Çelik…

Ailenin anlatımına göre polis gelinceye dek biraz sakinleşmiş, odasında otururken eve gelen polislerce gözüne ışık tutularak kışkırtılan genç Koray Çelik buna tepki gösterince, dört polis memuru tarafından yere yatırılmış ve boğazına çökerek etkisiz hale getirmek için metal coplarla vurmuşlar; gencin soluk alamadığını anlayan polisler aile bireylerini mutfağa kapatarak neler yaşanmakta olduğunu görmelerine engel olmak istemişler. Sonrasında yardım çağıran polisler ölümüne neden oldukları genç Koray’ın cesedini evden çıkarmışlar.

Aile adalet istemekten vazgeçmedi

Polis memurlarını, Montreal Belediyesini ve Acil Servis’i yargıya taşıyan aile, 2016 yılında polis tarafından sivil yurttaşlara yönelik müdahalelerde ölen, yaralanan ya da zarar gören yurttaşların haklarını aramak amacıyla kurulan ‘Bureau des enquêtes indépendantes (BEI) / Bağımsız Soruşturma Birimi’nin ailenin tanıklığına başvurmadan tek yanlı bir soruşturmayla sadece polis memurlarının görüşlerini almış ve raporunu da bu görüşlere göre tamamlamış, polislerin ‘aşırı güç göstermediğine’ karar vermişti.

BEİ (Bağımsız Suruşturma Birimi)

Polis yanlısı BEİ

BEİ, polislerin Île-Bizard’aki eve vardıklarında, Koray’ın polise karşı saldırgan olduğunu ve emirlere uymadığını belirtti. Yapılan açıklamada, bir memurun kendisini copla kontrol altına almaya çalıştığı ve diğer üç polis memurunun ise genç Koray’ı yere yatırdığı belirtildi.

BEİ açıklamasında, memurların daha sonra ‘Koray’ın bilincinin yerinde olmadığını ve nabzının atmadığını fark ettikleri’ni sonrasında ise kendisini olay yerinde diriltme girişimlerinin de başarısız olduğunu belirtti.

Bu arada savcılık açıklamasına göre, otopsi sonuç raporu Koray’ın ölümünün zehirlenerek kalp-solunum durmasına bağlı olduğunu gösteriyor. Savcılık açıklamasında ayrıca, polis memurlarının o gece kullandığı gücün, polis memurlarının ‘kabul edilebilir gerekçelerle’ güç kullanmasına izin veren Ceza Yasası’nın 25. maddesi uyarınca haklı olduğu da belirtildi.

Açıklamada şöyle devam edildi: ‘Bu durumda, müdahale yasaldı ve öncelikle kişilerin güvenliğini sağlamak için polise verilen göreve dayanıyordu; ayrıca, polis tarafından kullanılan gücün ciddi yaralanma veya ölüme neden olması olanaksızdı.’

Holness: ‘Kebek polis örgütünün yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.

BEİ (Bağımsız Soruşturma Birimi) polis müdahalelerinde sivillerin ciddi biçimde yaralandığı ya da öldüğü olayları araştırmak için Haziran 2016’da kuruldu.

BEİ öncesi, bir polis memurunun karıştığı bir sivil ölümü, başka bir polis gücü memurlarınca soruşturuldu. Söz konusu BEİ, bu soruşturmalarda polis yanlısı önyargı algısını sona erdirmek için oluşturuldu.

Ancak ırkçılık karşıtı savunucusu ve hukuk öğrencisi Balarama Holness, BEİ denetmenlerinin yarısının eski polis memuru olduğunu ve bu durumun birimin gerçekten bağımsız olduğu inancını baltaladığını söylüyor.

Holness şöyle konuştu: Toplum BEİ‘ye olan güvenini yitirdi. Polis memurları polis memurları soruşturuyor. Bana göre bu, bağımsız bir birimin tarafsız olması konusunda tutarsızlık gösteriyor.’

2021 Haziran’ında karara varan Yargıç Louis Riverin kararında, ‘BEİ’nin açıklaması, 6 Mart olayının tek bir bakış açısıyla, polisin bakış açısıyla anlatılmasını içeriyor’ dedi. Yargıç Riverin kamuya açıklanan kararda şöyle devam etti: ‘Kamuoyunda akılcı düşünen bir kişi, okurken bu metnin polis müdahalesini haklı çıkarmak için yazıldığı ve bunun bir sonuç olduğu izlenimine sahip olabilir.’

BEİ’nin tek yanlı tartışılır soruşturma raporunu kabul etmeyen ve toplamda aileye 30,000 $ tazminat ödenmesine karar veren Yargıç, olaya karışan dört polisin cezalandırılmasına yönelik ise herhangi bir hüküm açıklamadı.

Adalet yerine gelmedi

Çelik ailesi adaletin yerine getirilmediğine inanırken, Koray Çelik adına çevrimiçi imza kampanyası düzenlendi.

İmza kampanyasında kamuoyunun konuya duyarlı olması, adaletin yerine getirilmesi için herkesten destek istendi.

İmza kampanyasına görseli imleyerek ulaşabilirsiniz.

Koray Çelik’a Adalet İmza Kampanyası

 

Bizim Anadolu / 20 Ekim 2022

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...