Press "Enter" to skip to content

Çavuşoğlu: ‘Büyük savaş başlayacak!’

Çavuşoğlu: ‘Büyük savaş başlayacak!’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve ABD’nin yakın zamanda IŞİD’e karşı “büyük savaş” başlatacağını söyledi.

 

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ve ABD’nin yakın bir zamanda IŞİD’e karşı “büyük savaş” başlatacağını bildirdi. Mevlüt Çavuşoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu (ASEAN) 48. Dışişleri Bakanları Toplantısı için gittiği Malezya’da TRT Haber’e konuştu.

 

Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile.
Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile.

 

“ABD ile yaptığımız anlaşma çerçevesinde üslerimizin, özellikle de İncirlik Üssü’nün açılması konusunda mesafe katettik” diyen Çavuşoğlu, ABD savaş uçaklarının İncirlik’e gelmeye başladığını söyledi. Çavuşoğlu, “İnsanlı ve insansız Amerikan uçaklarının gelmeye başladığını görüyoruz. Yakında IŞİD’e karşı hep birlikte kapsamlı bir savaş başlatacağız” diye konuştu.

 

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüştü.
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüştü.

 

 

Muhalifler için güvenlik

Bu arada ABD basınından bir gazetecinin güvenli bölgeye ilişkin bir sorusunu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Biz şu anda ABD ile beraber Suriye’deki ılımlı muhalifleri eğitiyoruz ve donatıyoruz. DAEŞ ile mücadelemize de çok kısa süre içinde başlayacağız. Bunu takiben DAEŞ ile mücadelede ılımlı muhalifler için zemin daha güvenli hale gelecek” dedi. Esad’sız bir siyasi çözüm için adımların atılması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Bu konuyla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Bugün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştük. Ayrıca dünden bu yana bölgedeki dışişleri bakanlarıyla görüşmeye devam ediyoruz.”

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in gelecek hafta Ankara’ya geleceğini de bildiren Mevlüt Çavuşoğlu, İranlı meslektaşıyla ikili ve bölgesel konuları görüşme olanağı bulacaklarını belirtti. Bakan Çavuşoğlu, siyasi çözüm konusunda Rusya’ya da İran’ın süreçten dışlanmaması gerektiğini, bu ülkelerin katkılarının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

 

Bizim Anadolu / 07 Ağustos 2015

 

 

 

 

– *** –

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...