Press "Enter" to skip to content

Carassauga Festivalinde Türkiye Çadırı

1986 yılından beri Ontario Eyaleti Mississauga kentinde düzenlenen çok kültürlü Carassauga Festivali’nin 37.’si yapıldı.

Türk Kültür ve Folklor Derneği 16 yıldır olduğu gibi bu yıl da Türkiye çadırını kurdu. Yönetim Kurulu ve dernek üyelerinin gönüllü çalışmalarıyla festival başarıyla düzenlendi.

Türk Mutfağı, Türk kahvesi, çayı, Türk lokumunun yanı sıra çeşitli yiyecek ve içecekler satışa sunuldu. Her yıl olduğu gibi 45 bine yakın ziyaretçi Türk çadırını ziyaret etti.

Çadırda ayrıca hediyelik eşyalar, el sanatları ve elbiseler de satışa sunuldu. Mado firmasının tanıttığı Maraş dondurması ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti.

Ayrıca Çok Kültürlü ortak sahnesinde Grup Vino, Cüneyt Yetkiner gibi sanatçılar Türk müziğinden türkü ve şarkılar seslendirirken, semazen gösterisiyle ziyaretçilere görsel ve duyumsal ziyafet çekildi.

Toronto Başkonsolosu Sinem Mungan Cumartesi günü Türk çadırını ziyaret etti ve Türk Kültür ve Folklor Derneği yöneticilerini ve gönüllüleri tebrik etti.

Arkadaşımız Celal Uçar, geçtiğimiz 29 Ocak’ta 101 yaşında yaşamını yitiren ve 2014 yılındaki emekliliğine değin 36 yıl boyunca Mississauga Belediye Başkanlığı yapan Hazel McCallion ile, üç yıl önceki açılışta birlikte. Kebek, Gaspesie doğumlu Belediye Başkanı McCallion, Carassauga Çok Kültürlü Festivali’ni 35 yıl önce başlatmıştı.

Celal Uçar / Toronto / Bizim Anadolu / 14 Haziran 2023

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...