Press "Enter" to skip to content

Carassauga Festivalinde 13. Yıl

Carassauga Festivalinde 13. Yıl

33 yıldır Mississauga kentinde düzenlenen Carassauga Çoklu Kültür Festivaline 13 yıldır Türk Kültür ve Folklor Derneği Türkiye Pavilionu’nu oluşturarak katılıyor. Bu yıl Kanada’da yaşayan 70 ülke toplumlarının katıldığı Festivalde 32 Pavilion oluşturuldu.

 

 

 

 

 

 

 

Carassauga

 

Carassauga Festivali’nin merkez noktasını Hershey Centre spor tesislerinin bulunduğu alan oluşturdu. Sadece bu alanda değişik kültürleri temsil eden 26 pavilion kuruldu. Türk Kültür ve Folklor Derneği de A pavilion olarak Hershey Centre’da Türkiye çadırını kurdu. 25 değişik bölümde elişi sanatları, hediyelik eşyalar, ebru sanatçıları, çocuk oyuncakları, tekstil ürünleri ve elbiseler, şallar, yastık ve kilimleri sergilenirken, konuklara Türk çayı, Türk kahvesi, Türk meyve suları ve gazozları, simit ve lokum, Türk mutfağından gözleme, su böreği ve çeşitli tatlılar (baklava, kadayıf ve şöbiyet vb…) sunuldu; ayrıca Türkiye tanıtma köşeleri oluşturuldu.

Başkonsolos Carassauga Festivali’ne katıldı.

 

Hershey Centre’da kurulan ortak sahnede Anadolu Halkoyuncuları ve Murat Toy Müzik Grubu da gösteri ve türküleriyle yer aldı. Türkiye Pavilionu her yıl çok büyük ilgi görüyor. Bu yıl dağıtılan Türkiye’yi tanıtan afiş, broşür, kitapçıkları tamamen tükendi.

Anadolu Halkoyuncuları Festivalde gösteriye çıktı.

 

Bu arada, içi ve dışı Türk bayrakları, Türkiye’yi tanıtan pano, afiş ve Atatürk fotoğraflarıyla süslenen Türkiye çadırı, her yıl en iyi bezeme ödüllerini alıyor.

13 yıldır düzenlenen Türkiye’yi tanıtma pavilionu’na ne yazık ki Türkiye’den Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ottava Büyükelçiliği, Toronto Başkonsolosluğu ve Türk Hava Yolları’ndan herhangi bir destek ve maddi katkıda bulunulmuyor. Oysa diğer ülkelerin pavilionlarında o ülkelerin konsolos ve elçileri 3 gün boyunca Festivale katılarak hem maddi hem de manevi desteklerde bulunuyorlar.

Festival’de Türk Çadırını yöneten Kanada Kültür ve Folklor Derneği Başkanı Celal Uçar gösterici kızlarla.

 

25-27 Mayıs 2018 günlerinde gerçekleştirilen Carassauga Festivali’ni toplam 400 bin kişi ziyaret ederken, festival Kuzey Amerika’nın en büyük 2. Çoklu Kültür Festivali haline geldi. Türkiye çadırını ise 32.500 kişi ziyaret etti.

Türk Çadırı.

 

Türk Kültür ve Folklor Derneği 13 yıldır gönüllülerden ve Türk işyeri sahiplerinden, Toronto Türk toplumu üyelerinden aldıkları desteklerle Carassauga Festivali’ne katılmaya devam ediyor.

Carassauga’da Türk çadırı.

 

Başkan Celal Uçar TKFD’nin, “400 bin satılan Festival giriş pasaportundaki Türkiye sayfasında Atatürk’ün ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ deyişinin de içinde olduğu Carassauga Festivali aracılığıyla ülkesini ve atalarını Toronto’da tanıtmaya devam edeceği”ni söyledi.

 

 

 

Bizim Anadolu / Temmuz 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.