Press "Enter" to skip to content

Carassauga Festivalinde 12. Yıl

Carassauga Festivalinde 12. Yıl

 

32 yıldır Mississauga kentinde düzenlenen Carassauga Çokkültürlü Festivaline 12 yıldır da Türk Kültür ve Folklor Derneği Türkiye Bölümünü oluşturarak katılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl Kanada’da yaşayan 70 ülkenin katıldığı Festivalde 32 değişik bölüm oluşturuldu.

 

Carassauga Festivali’nden görüntüler…

 

Carassauga Festivali’nin merkez noktasını Hershey Centre spor tesislerinin bulunduğu alan oluşturdu. Sadece bu alanda değişik kültürleri temsil eden 22 bölüm kuruldu. Türk Kültür ve Folklor Derneği de A pavilion olarak Hershey Centre’da Türkiye çadırını kurdu. 25 bölmede elişi sanatları, hediyelik eşyalar, ebru sanatçıları, çocuk oyuncakları, tekstil ürünleri, elbiseler, şallar, yastık ve kilimler, Türk çayı, Türk kahvesi, Türk meyve suları ve gazozları, simit ve lokum köşeleri, Türk yemekleri, kebapları ve çeşitli tatlıların yanı sıra Türkiye’yi tanıtma köşeleri oluşturuldu.

 

Carassauga Festivali’nden görüntüler…

 

26 – 28 Mayıs günlerinde yapılan Carassauga Festivali’ni toplam 420 bin kişi ziyaret etti. Kuzey Amerika’nın en büyük 2. Çokkültürlü Festivali haline geldi. Türkiye çadırını ise 42.500 kişi ziyaret etti.

 

Carassauga Festivali’nden görüntüler…

 

Hershey Centre’da kurulan ortak sahnede Anadolu Halkoyuncuları gösterileriyle, Feti Ertem de türküleriyle yer aldı. Türkiye Bölümü her yıl çok büyük ilgi görüyor. Bu yıl Türkiye’yi tanıtan afiş, broşür, kitapçıkların dağıtıldığı Türkiye köşesinde dağıtılan tüm basılı tanıtım belgeleri tükendi.

 

Carassauga Festivali’nden görüntüler…

 

İçi ve dışı Türk bayrakları, Türkiye turizmi pano ve posterleriyle ve Atatürk resimleriyle süslenen Türkiye çadırı her yıl en iyi dekor ödüllerini alıyor.

 

Carassauga Festivali’nden görüntüler…

 

12 yıldır düzenlenen Türkiye’yi tanıtma bölümüne ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlıklarından, Ottava Büyükelçiliğinden, Toronto Başkonsolosluğundan ve Türk Hava Yolları’ndan 12 yıldan beri hiçbir destek ve maddi katkıda bulunulmuyor. Oysa diğer ülkelerin bölümlerine o ülkelerin konsolos ve elçileri 3 gün boyunca festivale katıldıkları gibi, maddi – manevi desteklerde bulunuyorlar.

 

Carassauga Festivali’nden görüntüler…

 

Türk Kültür ve Folklor Derneği 12 yıldır gönüllülerden ve Türk işyeri sahiplerinden, Toronto Türk toplum üyelerinden aldığı desteklerle Carassauga Festivaline katılmaya devam ediyor. 420 bin adet satılan Festival giriş pasaportundaki Türkiye sayfasında Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” deyişiyle ülkesini ve atalarını Toronto’da tanıtarak devam edecek.

 

Carassauga Festivali’nden görüntüler…

 

 

 

Celal Uçar / Bizim Anadolu / Toronto / Eylül 2017

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...