AnaSayfa/Accueil/Home » Toplum Haberleri » Carassauga Festivali’nde 10. Yıl!

Carassauga Festivali’nde 10. Yıl!

Carassauga Festivali’nde 10. Yıl!

Carassauga Festivali’nde 10. Yıl!

BİZİM ANADOLU – Mississauga’da 30 yıldır düzenlenen Çok Kültürlülük Festivali’ne son 10 yıldır Türk Kültür ve Folklor Derneği büyük özverilerle katılmaya devam ediyor.

 

Türkiye tanıtımının yapıldığı bu Kuzey Amerika’nın en çok ilgi gören 40 değişik kökenli toplumunun 28 bölümde kendi kültürünü tanıttığı bu çok önemli şenliğe Türkiye Cumhuriyeti Devletinin TKFD’ye bu yıl da maddi ve manevi desteği olmadı. Edinilen bilgilere göre aynı biçimde son on yıldır Türk adı altındaki Cemaat destekli festivallere geçtiğimiz yıllara dek onlarca bedava bilet yağdıran Türk Hava Yolları’nın Toronto bölümü yetkililerinin daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da herhangi bir desteği olmadı.

 

Belediye Başkanı Bonnie Crombie'ye kahve ve kahve falı.

Belediye Başkanı Bonnie Crombie’ye kahve ve kahve falı.

 

Buna karşın İtalya, Mısır, Makedonya, Kore, Kıbrıs, Vietnam, Pakistan gibi ülkelerin Büyükelçileri Ottava’dan gelerek, Başkonsolosları ve konsolosları Toronto’dan gelerek festivalde maddi ve manevi destekte bulunurken, her yıl olduğu gibi Kuzey Amerika’nın bu önemli festivalinde Türkiye bölümü hiçbir biçimde devlet desteği bulamadı.

22, 23 ve 24 Mayıs günlerinde gerçekleştirilen Festival’deki Türkiye bölümünü yaklaşık 25 bin kişi ziyaret ederken, TKFD, her yaştan gönüllüleriyle ziyaretçilerle ilgilenip Türkiye’yi tanıttı.

 

Belediye Başkanı Bonnie Crombie'den TKFD Başkanı Celal Uçar'a teşekkür belgesi.

Belediye Başkanı Bonnie Crombie’den TKFD Başkanı Celal Uçar’a teşekkür belgesi.

 

Festivalin ilk günü ünlü ziyaretçilerle dolu geçti. Çeşitli partilerin milletvekillerinin yanı sıra Mississauga’nın yeni Belediye Başkanı Bonnie Crombie de Türkiye bölümünü ziyaret edenler arasındaydı. Türkiye’yi ziyaret etmiş olan Belediye Başkanı Bonnie Crombie düzenlenen bir törenle TKFD’nin on yıldır Festivale katılımından dolayı Başkan Celal Uçar’a bir Teşekkür Belgesi verdi. TKFD yöneticileri ve gönüllüleri Belediye Başkanı, diğer politikacı, diplomat ve milletvekillerine Türk kahvesiyle beraber Türk lokumu sundular.

Öte yandan sahnede Anadolu Halkoyuncuları Türkiye’nin çeşitli yörelerinden sergilemiş oldukları oyunlar izleyicilerin ilgisini çekerken, birçok izleyici de oyunlara eşlik etti.

Festivalda el sanatları bölümleri ve ebru en çok ilgi çeken köşelerdi. Ayrıca bu yıl Kütahya çinileri de sergilenerek satışa sunuldu.

Türkiye bölümünde en ilgi çeken bölümlerden biri de Şark Köşesi’ydi. Türk kahve ve çayının sunulduğu köşede, fal bakıldı, ziyaretçiler koyu sohbetlere daldı. Simit ve gönüllülerden Sema Toprak’ın yaptığı lezzetli aşure ayrı bir ilgi noktası oldu. Festival sonunda ise Sema Toprak aşurenin tüm gelirini TKFD’ye bağışladı.

Bu arada, Kültür Bakanlığından destek alınamadığı için Türkiye’yi Tanıtma Köşesi’nde tanıtıma yarayacak broşür ve afiş eksiklikleri vardı. Temsilciliklerden İstanbul ve bazı doğu bölgelerine ilişkin belge edinilemediği için yeterli tanıtım yapılamadığı gözlendi…

Üç gün süren Kuzey Amerika’nın en önemli festivallerinden olan Carassauga Festivali’ni her yıl yaklaşık 300 bin kişi ziyaret ediyor.

 

Carassauga Festivali’nden görseller»

 

Bizim Anadolu / Haziran 2015

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share