Press "Enter" to skip to content

Bulgar Halkoyunlarıyla Türk Günü

Bulgar Halkoyunlarıyla Türk Günü

Montreal Türk Kültür Derneği’nin düzenlemiş olduğu Montreal Türk Kültür Günü Jarry Parkı’nda gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

Montreal Türk Kültür Günü’nde Bulgar Halkoyunları sergileyen Zornitsa Topluluğu oyunlarıyla göz doldurdu.

 

Bu yıl ikincisi düzenlenen Montreal Türk Kültür Günü, Montreal Türk Kültür Derneği’nin girişimleriyle 29 Haziran’da Jarry Parkı’nda yapıldı.

Sabah saatlerinde hazırlıkların başladığı güneşli bir Cumartesi, uzun kış günlerinden sonra insanların bir araya geldiği güzel bir gün oluşturdu.

 

Zornitsa Topluluğu Bulgar halkoyunları sergiledi:
Jarry Parkı tam bir bayram havasını yaşıyordu. Bir yanda tenis, bir yanda futbol oynayanlar olurken, açık hava havuzunda ise aileler çocuklarıyla zaman geçiriyordu.

 

II. Türk Kültür Günü’nde ünlü Maraş Dondurması da sunuldu:
Polis karakolunun yanına kurulan şenlik alanında Maraş dondurması sunulurken, acıkanlara hamburger, pide ve Uygur mutfağından örnekler sunuldu. Yemekten sonra dileyenler için baklava gibi tatlıların olduğu bölümler yanında, konuklar Kezban’ın elinden Türk kahvesi içerken, Oğuzerler’in çadırında ise kaynamış mısır ve pamuklu şeker de çocukların gözdesi oldu.

 

İbrahim Oğuzer çocuklara pamuk şeker yapıp dağıttı:

 
Başka bir bölümde de göz boncuğu, çeşitli takı ve Türkiye’yi tanıtan t-gömlek, şapka gibi ürünler de Türk Kültür Günü’nün vazgeçilmezleri arasındaydı.

Montreal Türk Kültür Günü’nde Kadın polisler çocuklara karton polis arabası armağan ederken, bunların nasıl katlandığını da gösterdiler.

 

2. Montreal Türk Kültür Günü’ne Villeray-Saint-Michel-Parc-Extention Belediye Meclisi üyesi Mary Deros ve Montreal-Nord Belediyesi meclis üyesi Abdelhaq Sari de katıldı.

 

Günün açılışı saat 14.00’te başladı.

 

Azerbaycan toplumunu temsilen Mesud Aliyev ve eşi de konuklar arasındaydı.

 

Açılış konuşmasını yapan Montreal Türk Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Şükrü Balcı, Türk Kültür Günü’nün ikincisini düzenlediklerini anımsattı, konuk belediye yetkilileri ve değişik toplum temsilcilerine katılımlarından dolayı teşekkür etti ve tüm konuklara hoşça zaman geçirmelerini diledi.

 

Açılış konuşmasını Dernek Başkan Yardımcısı Şükrü Balcı yaptı.

 

Mikrofona gelen Villeray–Saint-Michel–Parc-Extension Belediye Meclisi üyesi Mary Deros yaptığı konuşmada böyle bir güne katılmaktan duyduğu hoşnutluğu belirtti ve Montreal’in çok kültürlü yaşamına Türk toplumunun önemli ölçüde katkı vermesinden ötürü teşekkürlerini iletti.

 

Mary Deros konuşmasında Türk toplumunun dayanışma içinde olmasından duyduğu hoşnutluğu belirtti.

 

Montreal-Nord Belediye Meclisi üyesi Abdelhaq Sari ise Türk toplumunun Montreal-Nord çevresinde dinamik bir yapıya sahip olduğunu bildirerek Belediye Başkanı Christine Black ve Chantal Rossi gibi Meclis üyesi arkadaşlarının selamlarını getirdiğini bildirdi. Abdelhaq Sari, ‘merhaba’ diyerek başladığı sözlerini beni davet ettiğiniz için ‘teşekkür ederim’ sözüyle bitirdi ve güzel bir gün geçirilmesini diledi.

 

Abdelhaq Sari Montreal-Nord Belediye Başkanı’nın iyi dileklerini getirdi.

 

II. Montreal Türk Kültür Günü’nde Bulgar toplumu halkoyunları grubu Zornitsa gösterilerde bulunurken, Uygur toplumu üyeleri de değişik Uygur halkoyunları örnekleri sergilediler.

 

Uygur toplumu üyeleri de kendi halkoyunlarından örnekler sundu:
Çocukların şiir okuduğu Türk Kültür Günü’nde THY’nin bağışlamış olduğu bir kişilik Montreal – İstanbul gidiş-dönüş bileti açık artırmayla konuklara sunuldu, daha sonra çekilişle katılanlara çeşitli armağanlar verildi.

 

Etkinliğin sonunda Montreal Başkonsolosluğu’ndan Konsolos Harun Arslan da kısa bir ziyarette bulundu.

 

Katılımcıların çoğunun Arap toplumlarından olduğu gözlemlenirken, gün şiddetli yağmur sürpriziyle son buldu.

 

İZLENİMLER:

İzlenimler

 

 

Etkinlikten daha çok görseller için aşağıdaki görselin üzerini imleyiniz:

Görseller

 

 

 

Bizim Anadolu / 01 Temmuz 2019

 

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...