Press "Enter" to skip to content

Bu yemeğin lezzeti tüm dünyayı dolaşıyor!

Bu yemeğin lezzeti tüm dünyayı dolaşıyor!

Yeni Delhi’den Paris’e, İstanbul’dan Marsilya’ya uzanan bir yolculuk…

 

 

 

 

 

 

Görkem Yeltan’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Yemekteydik ve Karar Verdim’ filmi Yeni Delhi’den Paris’e, İstanbul’dan Marsilya’ya uzanan uzun bir festival yolculuğunda.

 

Görkem Yeltan.
Görkem Yeltan.

 

Görkem Yeltan’ın yönetmenliğini yaptığı, ilk uzun metrajlı filmi Yemekteydik ve Karar Verdim YENİ DELHİ’de gerçekleşen 12. IAWRT Asya Kadın Filmleri Festivali’nin ardından 2 Nisan’da PARİS’te Le Brady Sinemasında izleyenleriyle buluşacak.

 

7-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 35. İstanbul Film Festivali programına seçilen Yemekteydik ve Karar Verdim festivalde hem Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, hem de bu yıl ilk kez kadın erkek eşitsizliğine dikkat çekmek amacıyla kadın yönetmenlerin filmlerine verilecek Audentia Ödülü için yarışacak. Filmin 8 Nisan Cuma günü saat 19.00’da İSTANBUL’da Beyoğlu Sineması’nda yapılacak gösterimine Görkem Yeltan dışında oyuncular ve film ekibi de katılacak.

 

 

Son olarak MARSİLYA Akdeniz Kadın Filmleri Festivali’ne de seçilen film, ülkemizi Asya Kadın Filmleri seçkisinin ardından Akdeniz Kadın Filmleri seçkisine de yerleştirilmiş olacak.

 

Filmden bir sahne.
Filmden bir sahne.

 

Film aynı zamanda Türkiye’deki izleyicileri için gösterim hazırlıklarına da başladı.

Türkiye sinemasında festival seyircisiyle buluşan alışılageldik az oyunculu filmlerimizin aksine Yemekteydik ve Karar Verdim zengin oyuncu kadrosuyla kalabalık bir aile hikâyesine odaklanıyor.

 

Fragmanı izlemek ve indirmek için:

https://vimeo.com/137115838

 

https://youtu.be/m6hB8XNxccs

 

Türkiye’de ilk kez bir kadın yönetmenin su altında hem film yönettiği, hem de oynadığı Yemekteydik ve Karar Verdim’de Görkem Yeltan yönetmenliğinin yanı sıra filmde bir sualtı eğitmenini canlandırıyor. Teknik olarak da görmeye alıştığımız 16:9 oranı yerine 4:3’ü tercih ederek seyircisine farklı bir deneyim sunan film Yeşilçam’ın ünlü oyuncusu Arzu Okay’ı da 37 yıl sonra sinemaseverlerle buluşturuyor.

 

37 yıl sonra kamera karşısına geçen ünlü oyuncu Arzu Okay filmin bir sahnesinde.
37 yıl sonra kamera karşısına geçen ünlü oyuncu Arzu Okay filmin bir sahnesinde.

 

Arzu Okay 37 yıl sonra…

Rıza Gürsoy ve ailesinin Kurban Bayramı süresince yaşadıklarının anlatıldığı filmde Arzu Okay, Mehmet Güreli ve Sema Poyraz gibi duayen isimlere, başrollerde Gökçer Genç, Ayçıl Yeltan, Kaan Çakır, Turgay Aydın, Görkem Yeltan, Ilgaz Kocatürk ve Yasemin Zamanpur eşlik ediyor. Yeşilçam’ın ünlü oyuncusu Arzu Okay da 37 yıl sonra bu filmle sinemaya geri dönüyor.

 

Yemekteydik ve Karar Verdim.
Yemekteydik ve Karar Verdim.

 

Burcu Aktaş, Yalçın Akyıldız, Nilüfer Uğur Dalay ve Görkem Yeltan’ın senaryosunu beraber kaleme aldıkları Yemekteydik ve Karar Verdim’in yapımcılığını Yeditepe Film üstleniyor. Görüntü yönetmenliğini Ercan Özkan’ın gerçekleştirdiği filmin kurgusunu Çiçek Kahraman, özgün müziklerini ise Yalçın Akyıldız yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği alan filmin çekimleri geçen aylarda İstanbul, Gebze ve Bodrum’da, post prodüksiyonu ise İtalya’da gerçekleştirildi.

 

Yemekteydik ve Karar Verdim’i izlemek için:

https://twitter.com/YemekteydikFilm

https://www.facebook.com/yemekteydikvekararverdim

https://instagram.com/yemekteydikvekararverdim

 

 

 

 

 

Bizim Anadolu / 24 Mart 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...