Press "Enter" to skip to content

Bozkırda Bir Modern Montreal’de

Bozkırda Bir Modern Montreal’de

Kurtuluş Özgen’in ilk Sümberbank fabrikasının tarihsel öyküsünü anlatan ‘Bozkırda Bir Modern’ filmi Montreal’de gösterilecek.

 

 

 

 

 

 

 

Sinemacı Kurtuluş Özgen unutulmuş bir tarihi gözler önüne seriyor.

 

Türkiye’nin sanayileşme öncülerinden ve Cumhuriyet Türkiyesi’nin çağcıl yüzünü gösteren atılımlarından biri olan Sümerbank’ın öyküsünü daha önce de birçok başarılı filmlere imza atan belgesel sinemacısı Kurtuluş Özgen ‘Bozkırda Bir Modern’ filmiyle beyaz perdeye aktardı.

 

 

Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin Sovyet Rusya ilişkilerine de yer verilen Sümerbank’ın öyküsü 1 Ekim’de Monttreal’de izleyici karşısına çıkacak.

 

Bozkırda Bir Modern belgeseli, Kayseri Sümerbank Bez Fabrikası’nın öyküsünü, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin geçmişinden, insan öyküleri ve tarihi olaylar eşliğinde ele alıyor. Bugün artık insanların belleğinde yer ettiği simgesel değeri dışında pek anımsanmayan Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası, Türkiye ve Rusya arasında sürmekte olan işbirliklerinin ilk örneği olması nedeniyle oldukça önemli. Belgesel, 1930’lu yılların Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı ile başlayan Kayseri Sümerbank Bez Fabrikası’nın tarih içerisindeki yolculuğunu, bir fabrikanın bir kentin yaşamında neleri değiştirdiğini belgelerle ve canlı tanıklarla anlatıyor.

 

Bozkırda Bir Modern

 

 

Bozkırda Bir Modern belgeseli 1 Ekim, Salı günü saat 19.00 – 21.00 arası Montreal’de, Sherbrooke metrosu yakınındaki Yazarlar Evi’nde gösterilecek.

Filmden sonra film üzerine konuşmaların yapılacağı gösterim Genel Yayın Yönetmenimiz Ömer Özen ve Sinemacı Ali İhtiyar yönetiminde gerçekleştirilecek.

 

Filmin gösterileceği Kebek Yazarlar Evi’nin adresi şöyle:

Maison des écrivains
3492, avenue Laval
Montréal (Québec) H2X 3C8
Métro Sherbrooke

 

Etkinlik sayfası:

http://www.bizimanadolu.com/event/bozkirda-bir-modern/

 

 

 

Bizim Anadolu / 14 Eylül 2019

 

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

 

 

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply