Press "Enter" to skip to content

Bizim Anadolu 24 Yaşında!

Bizim Anadolu 24 Yaşında!

Montreal’in zorlu bir kış gününde yayın yaşamına atılan Bizim Anadolu bu yıl 24 yaşını kutluyor.

 

 

 

 

 

 

 

24 yaşına basan Bizim Anadolu Gazetesi Kuzey Amerika’da Türkçe, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dilde yayınlanıyor.

 

Gece sonunda 24. yıldönümü pastası kesildi ve bir anı fotoğrafıyla ölümsüzleştirildi.

 

Çok zorlu aşamalardan geçen, Kanada’da Türk toplumunun sesi olan ve birçok ortamda Türk toplumunu temsil eden Bizim Anadolu / Notre Anatolie, sadece yayıncılıkla kalmayıp, Türk toplumunu ve Türk özekinini tanıtmak için müzik, tiyatro, oyun, şiir, fotoğraf, resim sergileri ve yazınsal etkinliklerin yanında bu yıl 10. yılını Mayıs ayında kutlayacak olan Montreal Türk Filmleri Şenliği’ni de düzenliyor.

Pastayı gecede bulunan gazetenin en kıdemli yazarı Beste Barki, Ömer Özen ve Duygu Özmekik birlikte kesti.

 

Haber, basın fotoğrafı, sayfa düzeni, düşünsel yazı, tanıtım tasarımı, internet sitesi gibi meslek alanında birçok ödüle layık görülen Bizim Anadolu, ayrıca toplumsal çalışmalarından ötürü de birçok ödüle layık görüldü.

Gecede Montreal Türk Filmleri Şenliği Gala sorumlusu Hatice Erdoğmuş, yönetmen Başak Büyükçelen ve eşi Christopher ile birlikte.

 

Kendisi birçok ödül alırken, toplumsal ve sanatsal çalışmaları dolayısıyla hem Türk toplumu içinde hem de geniş toplum içinde yararlılıkta bulunan toplum üyelerine ödüller veren Bizim Anadolu, 24 yıl boyunca gazete için gönüllü çalışan yazar ve çizerlerini de unutmadı, onları da değerli çalışmaları dolayısıyla ödüllendirdi.

 

Bizim Anadolu’nun en kıdemli yazarı Beste Barki ile en genç yazarı Başak Kılıç birlikte.

 

Bu kurum, kuruluş ve emekçilerden bazıları; Efes Pastanesi – Talat Tombul, Marché İstanbul, Restaurant Su – Fisun Kalaycı Ercan, Mini Depo – Turan Kalfa, Hotel Inn / Crown Plaza – Fehim Sofracı, G. Emin Battika, Aydın Yurtçu, Rabiye Şağ Şeşen, Nicole Gagnon, İshak Işıtan, Louise Laurin, Ali Ataoğul, İsmail H. Fencioğlu, Süleyman Özatılan, Turquebec Kültür ve Dostluk Derneği Anneleri, Ayşenil Suadiyeli, Beste Barki, Deniz Barki, Celal Uçar, Ertan Gün, Vartan Hezaran, Sinem Vardaryıldız, Bahar Çınarlı, Osman Bolulu, Orhan Enez ve şu anda adlarını anımsayamadığımız birçok kişi ve kuruluş değerli çalışmaları dolayısıyla ödüllendirildi.

Gelenekselleşen Bizim Anadolu yıldönümü gecesi Montreal’in saygın lokantalarından l’Autre Saison’da gerçekleştirildi.

 

Ömer Özen Atatürk ilkeleri doğrultusunda, ayrımcı değil, birleştirici olarak Bizim Anadolu’nun yayınını sürdüreceğini belirtti.

 

Bizim Anadolu emekçileri ve dostlarının katıldığı gecede konuşan gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ömer Özen, gazetenin tüm emekçi, dost ve destekçilerine teşekkür ettiği konuşmasında, ‘Kanada’da Atatürk ilke ve devrimlerini sözde değil özde savunan bir yayın olarak, bu değerlerin sürekliliği için savaşımdan vazgeçmeyeceklerinin’ altını çizdi.

 

Gazete emekçilerinden Başak Kılıç, Duygu Özmekik ve geceye onur veren Tülin Yurtçu birlikte.

 

Türlü tehditlerin de içinde olduğu çeşitli baskılara karşın Bizim Anadolu’nun yayınına devam edeceğini bildiren Ömer Özen, ayrımcılığa değil, birleştirici, Anadolu özekininden gelen ortak değerler ışığında yılmadan çalışacaklarını bildirdi.

Geceye onur veren başka konuklar da vardı; Metin Tanır, Kebek Fahri Başkonsolosu Emin Battika, Talat Tombul ve gazetemizin Ottava Temsilcisi Yalçın Diker ve eşi Marry ile birlikte.

 

Bu yıl Montreal Türk Filmleri Şenliği’nin onuncusunu gerçekleştireceklerini anımsatan Ömer Özen, kişi, kurum ve kuruluşlardan destek isteyerek sözlerini bitirdi.

Montreal Türk Kadınlar Derneği Başkanı Rabiye Şeşen eşi İsmail ile birlikte geceyi onurlandırdılar.

 

Nisan ayında hâlâ soğuk günler geçiren Montreal’de Bizim Anadolu’nun 24. yıldönümü gecesi sıcak bir ortamda geç saatlere dek sürdü.

 

Gitana Café’nin Başkanı Aytül Bökö ve Montreal Türk Filmleri Şenliği Sanat Yönetmeni Ali İhtiyar da geceyi onurlandıranlar arasındaydı.

 

Geceye bir başka onur veren konuklarımızdan İran Türklerinden gazeteci-öğretmen Leyli Hakani (soldan ikinci) Duygu Özmekik, Ömer Özen ve Rabiye Şeşen birlikte.

 

 

Geceden daha çok fotoğraflar için aşağıdaki görselin üstünü tıklayın!

Gece’den fotoğraflar için imleyin!

 

 

Bizim Anadolu / 10 Nisan 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...