Press "Enter" to skip to content

Bir yıl böyle geçti

Bir yıl böyle geçti

2015 yılı Türkiye’de ve dünyada pek iyi geçmedi. Yılın başından sonuna özetle şunlar oldu:

 

 

 

 

 

 

Doğ Perinçek Strazburg'ta Türkiye'yi savundu.
Doğ Perinçek Strazburg’ta Türkiye’yi savundu.
Perinçek Strazburg’ta Türkiye’yi savundu

28 Ocak’ta Fransa’nın Strazburg kentindeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Büyük Daire’de görülen Perinçek-İsviçre davasında Avrupa’ya kendi değerleri anımsatıldı. ‘Ermeni Soykırımı’ savlarını kabul etmediğini İsviçre’de dile getiren İşçi Partisi Önderi Doğu Perinçek, bu savların bir ‘Emperyalist yalan’ olduğunu söylediği için İsviçre tarafından mahkum edilmiş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ise ifade özgürlüğü kapsamında İsviçre’yi haksız görmüştü.

 

Charli Hebdo'ya saldırı.
Charlie Hebdo’ya saldırı.

 

Fransa’da basına saldırı

Charlie Hebdo dergisinin bulunduğu binaya silahlı saldırıda 12 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından, onbinlerce Fransız sokağa çıktı. 6 Ocak’ta, Fransa’nın başkenti Paris’te İslam elçisi Muhammet‘e ait olduğu iddia edilen tartışmalı çizgileri yayımlamış olan haftalık gülmece dergisi Charlie Hebdo’nun binasını yüzleri maskeli 3 kişi makineli tüfekler ve RPG’lerle bastı. Tekbir getiren ve “Peygamberin intikamını aldık” diye bağıran saldırganlar, Kalaşnikoflarla dergi çalışanlarını taradı. Yaklaşık 50 el ateş eden saldırganlar derginin en önemli adlarının içinde olduğu 12 kişiyi öldürdü, 5’i ağır 10 kişiyi yaraladı.

 

AKP arkadaşlarını 'ak'ladı.
AKP arkadaşlarını ‘ak’ladı.

 

AKP dört bakanı Yüce Divan’dan kurtardı

20 Ocak’ta TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada AKP’lilerin oylarıyla yolsuzlukla suçlanan dört eski bakan Yüce Divan’dan kurtuldu. Buna göre, Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a sevkine ilişkin önerge 219’a karşı 288 oyla reddedildi. Egemen Bağış için TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 245 kabul, 255 ret, 7 çekimser, 6 boş, 4 geçersiz oyla eski bakan Egemen Bağış’ın Yüce Divan’a gönderilmesi önergesi reddedildi. Muammer Güler’le ilgili Yüce Divan oylaması sona erdi. TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 241 kabul 258 ret 6 çekimser oyla eski bakan Muammer Güler’in Yüce Divan’a gönderilmesi reddedildi. Zafer Çağlayan’ın Yüce Divan oylaması sonucu ise oy kullanan 517 üyeden 242’si aleyhte, 264’ü lehte oy kullandı. 7 çekimser, 1 boş, 3 geçersiz oy bulunmakta. Bu sonuçlar sonunda önerge kabul edilmedi ve Çağlayan‘ın da Yüce Divan’a sevk edilmemesine karar verildi.

 

Yeni kimlikler için tarih

Kamu hizmetlerine erişimde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak, biyometrik unsurları da içeren elektronik kimlik kartının, 2015 sonuna kadar 25 milyon kişiye dağıtılması planlanıyor.

2015 Yılı Programı’ndan derlediği bilgilere göre, yeni yılda kamu hizmetlerinin elektronik ortamda sunumunda yurttaş ve iş dünyasının gereksinimleri temel alınacak, kamu iş süreçleri bu anlayış çerçevesinde basitleştirilecek. e-Devlet hizmet sunumunda kullanıcı istek ve gereksinimlerinin belirlenmesi ve karşılanmasında gezici uygulamalara ve e-katılıma önem verilecek.

 

Latin Amerika'da Türk dizileri fırtınası.
Latin Amerika’da Türk dizileri fırtınası.
Latin Amerika’da Türk dizileri fırtınası

Bir zamanlar dizileriyle Türkiye’yi sallayan Latin Amerika şimdilerde Türk dizileriyle sallanıyor.

Çok gözde olan Brezilya dizileri ve maç izlenceleri arasında kendine yer bulan Binbir Gece’nin başarısını gören televizyon yapımcıları, Fatma Gül’ün Suçu Ne?, Aşk-ı Memnu ve Muhteşem Yüzyıl’ın da ardına düştü.

Daha önce özellikle Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna ve Arap ülkeleri gibi bölge ülkelerinin Türk dizilerine olan ilgisinin Latin Amerika gibi çok uzak ülkelerde ilgi görmesi dizi sektörü kadar toplumbilimcileri de konu üzerinde düşünmeye itti.

Toplumsal paylaşım ortamlarında tartışmaların en üst düzeye çıktığı Türk dizilerinin oyuncuları kadar konuları da çok ilgi çekiyor. Şili’nin en büyük gazetelerinden La Nacion, ‘Neden Binbir Gece bütün dünyada başarılı oldu’ başlıklı bir yazıyla konuyu enine boyuna inceledi. Gazeteye göre Türkiye, Yunanistan ve Balkan ülkelerinde geleneksel yapıdan çok uzaklaşmadan hem çalışan hem iyi bir eş ve anne olan modern kadını anlatan öyküler verdiği gerçekçilik duygusuyla çoğunluğu kadın olan izleyicilerin karakterlerle özdeşleşmesini sağlıyor.

 

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katledilmesi Türkiye'yi sarstı.
Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın katledilmesi Türkiye’yi sarstı.

 

Özgecan’ın ölümü Türkiye’yi sarstı

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde bindiği minibüste tecavüze kalkışılıp bıçaklanarak öldürüldükten sonra, cesedi ormanlık alanda yakılan üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın cenazesi, büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 5 bin kişi tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Kızgınlık yaratan vahşete kurban giden Özgecan’ın olayı öğrenince fenalaşan babası Mehmet Aslan, geceyi hastanede geçirirken; cenaze töreninde annesi Songül ve ablası Beste Aslan, katillerin en ağır cezaya çarptırılmasını istedi.

 

 

 

Halk 7 Haziran’da AKP’ye yeter dedi

Türkiye 7 Haziran seçimlerini geride bıraktı. Sandıktan koalisyon çıktı. Seçimlerin kaderini belirleyen ise geçersiz oylar ve sandığa gitmeyenler oldu. Sandıkların tümü açıldı oylar sayıldı. Ülke genelinde kullanılan 46 milyon 132 bin 225 oydan 1 milyon 330 bin 727’si geçersiz sayıldı. Yanlış kullanımdan dolayı yanan geçersiz oylar, sandıktan 5. parti olarak çıkan Saadet Partisi’nin oyunu geride bıraktı. 7 Haziran seçimlerinin yazgısını etkileyen bir başka etken ise sandığa gitmeyenler oldu. Edinilen bilgilere göre 7 milyon 326 bin kişi sandığa gitmedi. 54 milyon 791 bin 301 seçmen için 174 bin 220 sandık kuruldu. Oy kullananların oranı 47 milyon 464 bin düzeyinde kaldı.

 

9. Cumhurbaşkanı Demirel yaşamını yitirdi.
9. Cumhurbaşkanı Demirel yaşamını yitirdi.

 

Demirel yaşamını yitirdi

Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015’te, tedavi gördüğü hastanede solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle 90 yaşında yaşamını yitirdi. 13 Mayıs 2015 tarihinde böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve akut solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle Güven Hastanesi’ne yatırılan Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015 günü, saat 02.05’te solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle öldü. Son yolculuğuna uğurlanan Süleyman Demirel, doğduğu yer olan Isparta-İslamköy’de toprağa verildi. Demirel’in ölümü üzerine Türkiye’de 17-19 Haziran tarihleri arasında ulusal yas ilan edildi.

 

Kahraman savcı Öz kaçtı.
Kahraman savcı Öz kaçtı.

 

‘Kahraman Savcı’ Zekeriya Öz kaçtı

Haklarında yakalama kararı çıkarılan eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara’nın Gürcistan üzerinden Ermenistan’a geçtiği tespit edildi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Artvin Valisi Kemal Cirit, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında “örgüt kurma” savıyla soruşturma yürütülen eski savcılar Zekeriya Öz ile Celal Kara’nın Gürcistan üzerinden Ermenistan’a geçtiklerinin tespit edildiğini bildirdi. Ermenistan’dan Almanya’ya geçen Ergenekon, Balyoz gibi kumpas davaları savcılarının Kanada’ya geleceği savlanıyor.

 

Başbuğ Yargıtay'da konuştu.
Başbuğ Yargıtay’da konuştu.

 

 

Ergenekon Davası’na Başbuğ’un konuşması damga vurdu

Başbuğ Yargıtay’da konuştu: ‘Türkiye’den istenen bölünme ise elbette buna hep karşı olduk, olmaya da devam edeceğiz!’ ‘Terör örgütü yöneticiliğinden’ tutuklanan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 26. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ergenekon’un Yargıtay’daki temyiz duruşmasında ‘tarihe not düşmek’ için yaptığı uzun konuşmada çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Dünya üç yaşındaki Aylan'a ağladı.
Dünya üç yaşındaki Aylan’a ağladı.

 

Üç yaşındaki Aylan’ın fotoğrafı dünyayı sarstı

Özellikle üç dört aydan beri Avrupa’ya, Batı ülkelerine yönelik savaşlardan kaçan sığınmacı trafiği sürerken, 2 Eylül’ün erken saatlerinde ortaya çıkan bir fotoğraf yeni bir facianın haberini veriyordu.

Suriye’den canını kurtarmak için türlü zorluklara katlanarak kaçmaya çalışan bir ailenin üç yaşındaki bebeği Aylan’ın Türkiye’de Bodrum sahillerine vurmuş cesedi yürekleri yaktı.

 

 

Aziz Sancar'a kimya Nobel ödülü.
Aziz Sancar’a kimya Nobel ödülü.

 

Prof. Aziz Sancar’a Kimya Dalında Nobel Ödülü

Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile birlikte 2015 kimya dalında Nobel ödülüne layık görülen Aziz Sancar’ın, insanlığa yapmış olduğu hizmetten çok budunsal kimliği toplumsal paylaşım ortamlarında olduğu gibi özellikle Türk basın-yayınında da söz konusu oldu.

Aziz Sancar Kürt müydü, Türk müydü, Arap mıydı?.. Ülkemiz insanları ödülün neye verildiğine değil de, kime verildiği konusunda bir kaşık suda fırtına yaratıp, bilimadamının üzerinden, dayatılan güncel çatışma ortamı içinde doyuma ya da doyumsuzluğa kaptırıyordu kendini…

Nobel Ödül madalyası

Bilimadamları yıllardan beri kişioğlu ve kızının DNA yapısı üzerinde çalışmalar yapıyor, tutarlı, durağan olduğu sanılan DNA’nın bozulabileceği, dahası doğarken bozuk olabildiği gerçeğiyle, bunu nasıl onarabiliriz sorunlarına kafa yormuşlardı. The Francis Crick Enstitüsü’nden Tomas Lindahl, Howard Hughes Tıp Enstitüsü ve Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Paul Modrich ve Chapel Hill Kuzey Karolina Üniversitesi’nden Aziz Sancar araştırmalarını özellikle Ultra Viyola (UV) ışınlarının olumsuz etkileri dolayısıyla bozulan DNA hücrelerinin onarılması yolunda önemli yollar kat etmişlerdi ve yine özellikle cilt kanserine yakalanan hastalara yardımcı olacak yöntemler geliştirmişlerdi. İşte bu üç bilimadamının çalışmaları İsveç Krallık Bilim Akademi’sinin dikkatini çekmişti. Akademi’nin Seçici Kurulu’nun incelemesi sonucunda 2015 Kimya Dalında Nobel Ödülü’nü söz konusu çalışmaları yapan bu üç bilimadamına layık görmüşlerdi.

 

 

Ankara'da canlı bomba dehşeti.
Ankara’da canlı bomba dehşeti.

 

Ankara’da bomba, 86 ölü 186 yaralı

Ankara’da 10 Ekim’de DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin düzenlediği Birleşik Haziran Hareketi’nin ve siyasi partilerin de destek verdiği Ankara’daki Barış toplantısında art arda iki bomba patladı. İlk belirlemelere göre İçişleri Bakanlığı 30 ölü 126 yaralı olduğunu açıklarken, Cumhuriyet Savcısı Harun Kodalak Türkiye Saatiyle 14.30 sıralarında ölü sayısının 47 olduğunu bildirdi. HDP ise ölü sayısını 78 olarak açıklarken, bunun 80’i bulabileceğini söyledi. Dünya basın-yayın ve haber ajansları olayı ilk haber olarak duyururken, toplumsal paylaşım ortamlarında nefret, soğukkanlı olma çağrıları, ‘yine de seni başkan yaptırmayacağız’ tepkileri birbirini kovaladı. Yaşamını yitirenlerin sayısının daha sonra 102’ye çıktığı resmi olarak açıklandı.

 

Levent Kırca artık yok.
Levent Kırca artık yok.

 

 

Levent Kırca toprağa verildi

O’ndan bize kalan: ‘Atatürk’le kalın, Cumhuriyetle kalın, hoşça kalın!!’

12 Ekim geceyarısı, karaciğer kanser bakımı gördüğü hastanede yaşama gözlerini yuman ünlü oyuncu Levent Kırca 13.10.2015 tarihinde Levent Afet Yolal Camisi’nde yerine getirilen dinsel törenden sonra Zincirlikuyu gömütlüğünde toprağa verildi.

 

 

AİHM Türkiye'yi haklı buldu. İsviçre ve Fransa yitirdi.
AİHM Türkiye’yi haklı buldu. İsviçre ve Fransa yitirdi.

 

AİHM Türkiye lehine karar verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Perinçek’i haklı buldu…

İsviçre’de ‘Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır’ diyen Doğu Perinçek ve Türkiye Strazburg’taki davayı kazandı…

AİHM: Türkiye soykırım yapmadı

Alınan karara göre;

– 1915 olaylarının niteliği tartışmalıdır. Bu konuda alınmış bir yargı kararı yoktur.

– Bu açıdan da 1915’te yaşananlar, 2. Dünya Savaşı’nda yaşanan Yahudi soykırımından farklıdır.

– Konu, tarihçilerin tartışmaları gereken ve tartışmakta oldukları bir husustur. Dolayısıyla bu konuda parlamentolar ve mahkemeler karar veremez.

– 1915 olaylarının ‘soykırım’ olarak nitelendirilemeyeceğinin savunulmasını yasaklamak ve bunu cezalandırmak, düşünce özgürlüğüne aykırıdır. Bu tür yasaklamalar ve cezalandırmalar AİHS’nin 17. maddesi kapsamında değerlendirilemez.

 

Ülkeyi iç savaşın eşiğine getiren AKP zorla iktidarı aldı.
Ülkeyi iç savaşın eşiğine getiren AKP zorla iktidarı aldı.

 

1 Kasım erken seçimleri yapıldı, AKP tek başına iktidar

7 Haziran seçim sonuçlarını beğenmeyen AKP, her türlü ‘gücünü harcayarak’ Türkiye’yi getirmiş olduğu 1 Kasım erken seçimlerinin beklenen kazananı oldu.

Eski karısını öldüren katile 'aşırı tutku' indirimi.
Evlilik önerisini kabul etmediği için TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz’ın  katiline ‘aşırı tutku’ indirimi.

 

Kadın cinayetine ‘tutku derecesinde aşırı sevgi’ indirimi

Evlilik önerisini reddettiği için TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz’ı 16 yerinden bıçaklayarak öldüren Orhan Munis’e skandal bir ceza indirimi yapıldı.

 

Paris'te patlamalar.
Paris’te patlamalar.

 

Paris’te Patlama ve saldırı

En az 100 ölü, yüzlerce yaralı… Fransa tüm sınırları kapattı…

Başbakan Justin Trudeau yola çıkmadan önce basına konuştu.

G20 Zirvesi’ni katılmak için Türkiye’ye gitmek üzere uçağa bitmeden önce havaalanında basına konuşan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Paris’teki terörist saldırıyı kınadı. Fransa halkıyla dayanışma duygularını dile getiren Başbakan Trudeau, hükümet olarak daher türlü yardım için Fransa’nın yanında olacağını bildirdi.

Son edinilen bilgilere göre 13 Kasım’da gerçekleştirilen bombalı saldırıda ölü sayısı 120’ye çıktı.

Fransa’nın tüm sınırları kapatıp topraklarında olağanüstü duruma geçerken, Almanya da sınırlarını kapattığını bildirdi.

 

Can Dündar ve Erdem Gül gazetecilikten tutuklandı.
Can Dündar ve Erdem Gül gazetecilikten tutuklandı.

 

 

Can Dündar tutuklandı

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar MİT TIR’ları haberi nedeniyle çıkarılmış olduğu mahkemece tutuklandı.

Jandarmanın durdurduğu ve devlet organlarının karşı karşıya geldiği MİT TIR’ları olayı ve bu olayı gazetesinde yayınlaması dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, çıkarıldıkları mahkemede tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi.

 

 

‘Böyle bırakmam onu’

Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT’de Can Dündar’ı böyle tehdit etmişti…

Önce yalanlanan, Türkmenlere ilaç götürüyordu denilen MİT TIR’ları konusunda gerçekler ortaya çıkınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT’de yapılan söyleşide Can Dündar’ı böyle tehdit etmişti:

Erdoğan: “…Türkiye’nin imajına şu anda gölge düşürdü. Gayretleri bunla ilgili. Ve bu haberi de özel haber olarak yapan kişi de öyle zannediyorum ki bunun bedelini ağır ödeyecek. Böyle bırakmam onu.”

 

Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi öldürüldü.
Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi öldürüldü.

 

 

Türkiye durulmuyor

Oynatmaya az kaldı, doktorum nerde?! Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü.

7 Haziran seçimleri sonrası koalisyon görüşmeleri bilinçli olarak geciktirilen, Diyarbakır, Suruç, Ankara katliamlarının ardından erken seçim ortamına getirilen Türkiye’de, AKP’nin 1 Kasım’da yeniden tek başına iktidarı koparmasına karşın, ülkede sular durulmuyor.

G20’de yalnızlık.

Antalya’da gerçekleştirilen ve ev sahipliğini Türkiye’nin yaptığı G20 Zirvesi’nde ülke tüm dünyanın gözleri önünde yalnızlığa itilirken, Suriye sınırında ‘sınır ihlali’ yaptığı gerekçesiyle bir Rus uçağı düşürüldü.

Suriye sınırında Rus uçağı düşürüldü, ilişkiler gergin

İhlal oldu mu, olmadı mı, her ihlalde uçak düşürülüyor mu, uyarı verildi mi, verilmedi mi sorularıyla sadece Türkiye değil dünya çalkalanırken, geçen yıl Suriye’deki Türkmenlere ‘ilaç ve yardım malzemeleri’ götürüldüğü, ancak içinde silah ve cephane çıkan ve bunların MİT’e ait olduğu savlanan iki TIR kamyonunun bir ihbar sonucu jandarma güçlerince durdurulup arama yapılmasının görüntülerini ele geçirip yayınladığı gerekçesiyle, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül çıkarıldıkları mahkemede tutuklandılar.

 

Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi Öldürüldü

İki gün geçmeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi öldürüldü.

Diyarbakır’da daha önceki çatışmalarda zarar gören kentin simgelerinden 4 Ayaklı Minare’de Baro avukatlarıyla birlikte basın açıklaması düzenleyen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi öldürüldü. Saldırının ardından çıkan çatışmada 2 polis memuru şehit oldu.

Tahir Elçi, basın açıklaması sırasında “İnsanlığın bu ortak mekânında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz” demişti. Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Deyer, Tahir Elçi’yi kaldırıldığı hastanenin morgunda teşhis ettiğini bildirdi. Deyer, Elçi’nin nasıl öldürüldüğünü de anlattı.

Elçi nasıl öldürüldü?

Gazetelere açıklama yapan Deyer, basın açıklaması yapıldıktan sonra insanların dağıldığını ve Elçi’nin bir ara sokakta başından tek kurşunla öldürüldüğünü söyledi. Olayın görgü tanıkları olduğunu da söyleyen Deyer, kimin ateş ettiği konusunda bir bilgilerinin olmadığını bildirdi.

 

Özgecan'ın katillerine en ağır ceza.
Özgecan’ın katillerine en ağır ceza.

 

 

Özgecan Aslan davasında karar çıktı

Bu kez ‘boyunbağı taktı’ diye indirim yok!

Bu yılın Şubat ayında üniversite öğrencisi Özgecan Aslan‘ı öldüren kuşkulular, Ahmet Suphi Altındöken ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl, babası Necmittin Altındöken ağırlaştırılmış müebbet, arkadaşı Fatih Gökçe ise ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Rusya'yla gerginlik sürüyor.
Rusya’yla gerginlik sürüyor.

 

 

AKP hükümetinin Suriye’de düşürdüğü Rus uçağından sonra ilişkiler gerginliğini sürdürüyor

Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye sınırında bir Rus uçağını düşürmesinin ardından Türkiye ve Rusya arasında gerginlik doğdu.

Rusya Türkiye’ye yaptırım uygulamaya devam ediyor; Türk müteahhitlerin Rusya’daki işleri donduruldu, Türk ürünleri geri gönderilmeye başlandı, Rus turistlerine Türkiye yasağı kondu. Türkiye’ye satılan doğal gaz anlaşması ise tehlikeye girdi.

 

AKP hükümetinin İsrail dostluğu zirvede

AKP iç ve dış siyasetine oturttuğu İsrail düşmanlığından, bu ülkeden doğal gaz satınalma çizgisine geldi. Kırmızı çizgileri ise silindi…

 

Yurttaş ne yapacağını bilmez durumda, evini tek ediyor.
Yurttaş ne yapacağını bilmez durumda, evini tek ediyor.

 

Güneydoğu’da birçok il ve ilçede sokağa çıkma yasağı

AKP hükümetinin ‘açılım’ projesinde göz yumduğu, TSK’nin operasyonlarına izin vermediği dönemde doğu ve güneydoğudaki birçok il ve ilçede ‘hendek kazılmasına’ ve ‘cephane yığınağı’ yapılmasına olanak sağladığı savlanan PKK’nin, özellikle 7 Haziran seçimleri sonrası, Suruç katliamından sonra yoğunlaşan çatışmalar AKP’yi yeniden tek başına iktidar yaptı.

Polis PKK’nin ‘hendek savaşı’na yanıt verirken, bölge halkı çatışmalar dolayısıyla çoluk – çocuk, genç – yaşlı iki arada kalıp yaşamını yitiriyor, canını kurtarabilen evlerini terk edip çevre illere yakınlarının yanlarına sığınmaya çalışıyor.

 

2016 yılında daha güzel, daha yaşanır bir dünya özlem umutlarımızı koruyoruz…

 

Bizim Anadolu / 03 Ocak 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...