Press "Enter" to skip to content

Battika Kebek Fahri Başkonsolosu oldu

Gerard Emin Battika Kebek Kenti Fahri Başkonsolosu olarak atandı.

 

 

Uzun yıllar Türkiye’nin Montreal Fahri Başkonsolosu olarak görev yapan Gerard Emin Battika, Montreal’e resmi Başkonsolosluk açılmasının ardından geçici olarak Kebek Kenti Fahri Başkonsolosu olarak görev yapıyordu.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin onaylanmasından sonra resmi olarak Kebek Fahri Başkonsolosluğu görevine atanan Gerard Emin Battika, bundan böyle Türkiye Cumhuriyeti’nin Kebek Temsilciliğini yürütecek.

G. Emin Battika’nın Kebek Fahri Başkonsolosluğuna ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı.

Geçmiş yıllarda Türkiye’nin ve Kebek Türk toplumunun çıkarlarını en iyi biçimde koruyup kollama görevini üstlenen Emin Battika, Türk toplumunun Montreal’e kazandırmış olduğu Türk Barış Bahçesi’nin gerçekleştirilmesinde öncü olmuştu.

G. Emin Battika’nın Kebek Fahri Başkonsolosluğu’nu bildiren Ottava Büyükelçiliği mektubu.

Montreal’de görevde olduğu uzun yıllar süresince Türk toplumunun her toplumla barış ve hoşgörü içinde yaşamak isteğinin bir simgesi olan Montreal Botanik Bahçesi yerleşkesi içinde yer alan Türk Barış Bahçesi, Battika’nın görevinin sona ermesi sonucu ve yönetiminin toplumdan alınıp resmi yönetime geçmesinin ardından eski görkemli yıllarını yitirmiş ve her yıl küçük bir kutlamayla yetinilmeye başlamıştı.

Türk Barış Bahçesi Şenlikleri zengin kutlamalarla yerine getirilir, kutlamalara Belediye Başkanları bakanlar katılırdı.

Bu yıl birçok kutlamanın iptal olması gibi Koronavirüsü salgını dolayısıyla her yıl Mayıs ayı içinde düzenlenen Türk Barış Bahçesi Şenlikleri de iptal edilmişti.

Kebek Göçmenlik Bakanı Diane De Courcy bir Türk Barış Bahçesi Şenliği’nde Atatürk posteri önünde konuşma yaparken.

Türk toplumu üyeleri olduğu gibi Montrealliler de Türk Barış Bahçesi’nin eski şenlikli kutlamalarına döneceği günleri bekliyor.

 

Bizim Anadolu / 5 Ağustos 2020

Şu yazı ve haberlerle de ilgilenebilirsiniz:

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Be First to Comment

    Leave a Reply