Press "Enter" to skip to content

Batı Afganistan’ı Taliban’a bıraktı

ABD ve Batı 20 yıldan sonra Afganistan’ı Taliban’a bıraktı.

 

Taliban Başkanlık Sarayında.

 

2001 yılında gerçekleşen 11 Eylül olaylarından sonra Irak ve Afganistan’ı işgal eden ABD ve NATO aracılığıyla Batılı bağlaşıkları Afganistan’dan çekilmeye karar verdi, ülkeyi dinci Taliban’a teslim etti.

Gelen haberlere göre, kukla Afgan devletinin Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeden paralarla kaçtı, Taliban yönetimi aldı, ancak özellikle başkent Kâbil’de büyük bir kaos sürüyor.

İnsanlık dramı.

Taliban’dan canını kurtarmak isteyen Afganlar kentten kaçmaya çalışırken, Kâbil Havaalanı’nda ülkeden ayrılmak isteyen Afganların yaratmış oldukları görüntü bir insanlık dramını gözler önüne seriyor.

Bu arada, bir Amerikan askeri uçağının tekerlek bölümüne saklanan iki Afganın binlerce metre yüksekten düştüğü gözlendi.

Kadın görüntüleri kamu alanlarından kaldırılıyor.

Dünya kamuoyu olayları endişeli gözlerle izlerken, özellikle Afgan kadınların Taliban’ın eline bıraktıkları için Amerika ve Batılı devletleri suçluyor; öte yandan Afgan kadınların uluslararası toplumun kendilerini yalnız bıraktıklarına inanamadıklarını belirtiyor ve ‘utanmalısınız’ diyerek tepkilerini gösteriyorlar.

Eşref Gani savları yalanladı.

Ülkesinden kaçan Başkan Eşref Gani, toplumsal paylaşım ortamından yayınladığı açıklamada ‘herhangi bir çatışma çıkmaması ve kan akmaması için ülkeyi terk etmeyi yeğlediğini’ bildirdi.

Taliban demokrasinin gelmeyeceğini duyurdu.

Bu arada, beklemedikleri kadar kolay ve erken bir zafer elde ettiklerini açıklayan Taliban sözcülerinden biri, kendilerinin Kâbil’i almaya davet edildiklerini, savaşçılarını kentin kapılarında tuttuklarını ve yumuşak bir geçiş için görüşmek istediklerini belirtti.

Erdoğan Biden ile görüşmesine herhangi bir devlet görevlisi almamıştı.

Gözlemciler yanına herhangi bir devlet yetkilisi almaksızın ABD Başkanı Biden ile yaptığı gizli görüşmeyle AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın neler karşılığı Kâbil Havaalanının ‘işletmesi’ni sürdürmeyi istediği, kamuoyu baskısına karşın Türk askerini Afganistan’dan çekip çekmeyeceği belli değil.

Taliban Meclis’te.

İktidar ortağı Bahçeli, Afganistan’daki görevin devam edeceğini bildirirken, Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin yapmış olduğu açıklamada Türkiye’nin kardeş olduğunu ve ilişkilerinin süreceğini belirtti.

 

Bizim Anadolu / 16 Ağustos 2021

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...