Press "Enter" to skip to content

Baskın Genel Kurul’a tepkiler büyüyor!

Turquebec Kültür ve Dostluk Derneği’nin herkesin tatilde olduğu bir sırada ve çok kısa sürede bir Genel Kurul Toplantısı kararına toplumda büyük tepki oluştu.

Yayınımız üzerine geniş toplum üyelerinin haberi olduğu Montreal’de etkinlik gösteren Turquebec Kültür ve Dostluk Derneği’nin Baskın Genel Kurul kararına büyük tepki gecikmedi.

Bir tatil ayında ve herkesin tatilde olduğu bir zamanda böylesine mezattan mal kaçırır gibi bir Genel Kurul Toplantısı kararının iyi niyetli olamayacağı konusunda yorum yapan toplum üyeleri, en doğrusunun herkesin rahatlıkla katılabileceği, dernek tüzüğüne göre Mayıs ayında yapılması gereğinde birleşiyorlar.

Bu tepkilerden rahatsız olan Dernek, ivedi biçimde bir açıklama yayınlamak gereği duydu ve başkanla kişisel olarak yazışan toplum üyelerinin yazışmalarını topluma açtı.

Toplumumuza Duyurudur’ başlığıyla yayınlanan bildiride iddialara yönelik suskun kalıp bazı kesimlerce karalamalar yapıldığı, derneğe baskı yapıldığı ve tüzüğün çarpıtıldığı öne sürüldü.

Yayınlanan bildiride şöyle denildi: “…Seçim süresi zarfında, üç üyemizden gelen, birbirleriyle danışıklı olduğu anlaşılan mesaj ve maillerle Turquebec yönetimine yapılan hakaret, imalar ve kötüleme tehditleriyle baskıya maruz kalmaktayız. Biraz bir şekilde, kendi isteklerini yaptırmak için uzun zamandır oluşturdukları algı-yönetimi üzerinden tüzüğümüzü çarpıtıp baskı unsuru olarak kullanılıp, Turquebec YK üyelerini, değerli bazı üyelerimizin adını da geçirerek ve bazı resmi kurumlarımızı dahi içine katacak şekilde, sözde yolsuzluk iddiasını Montreal Başkonsolosluğu’na şikâyet etmek ve asılsız ifşayı durdurmak için de değiş-tokuş şartlı teklifiyle gelip Turquebec Genel Kurul ve YK. Seçim toplantı gününü ertelememiz tehditiyle bizi karşı karşıya bırakmanın hangi amaca hizmet ettiğini anlamakta zorlanıyoruz…”

Oy vereceklere yönelik kendilerine haber verip katılıp katılmayacaklarını, aday olup olmayacaklarını isteyen bildiride şöyle devam edildi:

Geçmişte topluma katkıları olduğunu varsaydığımız ve bağrımıza bastığımız bu kişiler ve arkalarındaki ekipler bilmelidirler ki: Toplumumuza gerçek hizmet baskılarla, çirkin dedikodu ve oyunlarla, manipülasyonlarla değil; hür ve cesur bireylerin doğruluktan ve toplum için çalışmaktan yılmadığı zaman mümkündür.

… oy verecek sizler lütfen ilk olarak seçime girip girmeyeceğinizi bildirmekle başlayınız. Üyelerimizden adaylarınız var ise veya adaylığınızı koymak istiyorsanız bizimle diyalog kurunuz ve açıklayınız. Bunları yaparken lütfen hakaret etmeyiniz, suçlamaya hazır plan içeren mesaj ve mailler atmayınız, bu ve benzeri gaflet ve delalet içinde gelmeyiniz. … Ayrıca şunu da açıklamakta fayda görüyoruz: Bu bir Başkanlık Seçimi değil, Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Seçim toplantısıdır.

Not: Bir önceki Genel Kurul ve YK Toplantısı 10 Aralık tarihinde itirazsız yapılmıştır.”*

Açıklamanın tam metni aşağıda:

Yayınlanan bildiri.

Eski başkanlardan Bekir Gülpekmez: ‘Eğer sen aday olursan ben de aday olacağım!’

Bu açıklamaya bulunduğu tatil yerinden yanıt veren ve geçmiş dönemde Dernek Başkanlığı yapmış olan Bekir Gülpekmez ise yanıtında şunları söyledi:

Sayın Gökhan Başkanım, geçenlerde öğle yemeğinde şahsına söylediğim gibi, konuları her zaman olduğu gibi, kendine göre manipüle etmekte çok ustasın, tebrik ederim.

Konuyu çok farklı yerlere çekiyorsun, geçmişte Turquebec’te çok çalışmış, emeği geçmiş insanların, annemiz yaşındaki hanımların kalbini kırıyorsun.

Senin haricinde, hiç kimsenin koordineli bir şekilde, conspiracy teorileri yaratacak ne düşüncesi ne de vakti var.

Sen, zamansız YK seçimlerini 3 gün önce ilan ettiğinde, cevaplanması gereken sorular ortaya çıkmış ve onlar sana iletilmiştir. Ama sen hiç kimseyi kendine muhatap almıyorsun, rahatsızlık da buradan çıkıyor zannediyorum.

Senin düşündüğün, bu gibi ucuz koltuk kapma işlerine ayıracak bir dakikam dahi yok’

Sana soruları soranlar, yorumları yapanlar, emin ol, Turquebec’e senden ve benden çok çok daha emekleri geçmiş olan büyüklerimiz. Sen de bunu kesinlikle biliyorsun.

Zamansız duyurudan, benim de haberim seyahatteyken oldu, hâlâ seyahatteyim, Gönul Canefe Hanım ve Tülin Yurtçu Hanımın mesajlarından, daha sonra senin WhatsApp mesajından haberim oldu. (Senin mesajına cevap verdim, bir üye olarak haliyle sorular sordum, her zamanki gibi gene senden bir cevap gelmedi. Hâlâ karanlıktayım, sorumu tekrar ediyorum; neden şimdi, hemen herkesin seyahatte veya ailesiyle olduğu bir zamanda? Bu acele neden?)

Ben çok yoğun bir insanım, senin düşündüğün, bu gibi ucuz koltuk kapma işlerine ayıracak bir dakikam dahi yok.

Bildiğin gibi, 3 sene Turquebec Başkanlığını yaptım; bilirim, gurur verici ve aynı zamanda zor bir görevdir.

Her Turquebec Başkanı ve Yönetim Kurulu’nun yaptığı gibi, severek çok vaktimi verdim, cebimden çok paralar harcadım; helali hoş olsun, hiç pişman da değilim. Çok güzel, saygıdeğer insanlar tanıdım. Başkanlık zamanımda bir an önce bayrağı teslim etmek için her zaman arayıştaydım.

Turquebec’i kendi malınmış gibi yönetmek, kararlar almak, uygulamak, bazı Turquebec üyelerini rahatsız ediyor.’

Amma ve lakin, senin böyle 9 senedir Başkanlığı elinde tutman ve elinde tutmak için her oyunu denemen, seni rahatsız eden, hemfikir olmayanlara çamur atman, beni son derece rahatsız etmeye başladı.

Tabir yerindeyse, Turquebec’i sanki kendi malınmış gibi yönetmek, kararlar almak, uygulamak, bazı Turquebec üyelerini rahatsız ediyor ki, soruyorlar sana; ve bir non-profit (kâr amacı gütmeyen) organizasyonun başkanı olarak bunlara cevap vermekle sorumlusun diye düşünüyorum.

Hiç kimsenin Turquebec’le alıp veremediği yok; sadece seni artık başkanlık görevinde görmek istemiyorlar diye düşünüyorum. Senin de derince bir düşünmeni tavsiye ederim.

Turquebec’in yıllık aidatını ödeyen bir üye olarak, YK seçimlerini Mayıs ayına almanı tavsiye ederim. Gene üye olduğum için soruyorum; derneğin kaç üyesi var? Soruyorum, çünkü, Tüzüğe göre YK seçimlerinin yapılabilmesi için üyelerin (en az) 1/3 (üçte birinin) toplantıya katılımı gerekiyor. Sayı sağlanamaz ise, seçimler, üye katılım sayısı şartı gerekmeksizin 3 hafta sonrasına alınması gerekiyor. Yanlışsam Moris açıklığa kavuşturabilir bu bölümü. Başkanlıkta kesin, ama kesinlikle gözüm yok ve dediğim gibi vaktim de yok. Ama şimdi veya Mayıs ayında seçimlerde YK Başkanlığına üyeliğini (adaylığını BA) koyarsan, sadece senin için ben de başkanlığa adaylığımı koyacağım.

Her yaptığın yoruma, açıklamaya sanki Turquebec toplantı yapmış da açıklama yapıyormuş gibi bir hava veriyorsun.’

Biliyorum, sana çok malzeme verdim belki bu yorumumda; eminim sen gene kendine göre senaryolar çıkarırsın buradan; fakat bu yorumum, ne conspiracy ne de hesaplanmış bir durum değildir.

Tamam, anlıyorum, Başkansın, fakat her yaptığın yoruma, açıklamaya sanki Turquebec toplantı yapmış da açıklama yapıyormuş gibi bir hava veriyorsun. Turquebec duyurur gibi. Sana soru soranlar, yorum yapanlar Turquebec’i kurmuş, başkanlık yapmış gönüllü çalışmış üyeler. Hiç birinin Turquebec’le bir problemi yok. Problem sensin. Yıllardır YK 2 kişi zaten; Yasef Bey Sayman olarak ve Başkan, Sen.

Başkanlıkta neden bu kadar diretiyorsun? İyice şüphelenmeye başladım.’

9 sene seni yordu; ben, harici yeni fikir üretecek, çalışacak gönüllülere devret derim. Başkanlıkta neden bu kadar diretiyorsun? Onu da anlamış değilim. İyice şüphelenmeye başladım.

Umarim ki YK Başkanlığına adaylığını koymazsın, yerine gönüllü başkaları gelir. Ben de güzel hayatıma devam ederim.

Hoşça kal, Bekir Gülpekmez

Not: Bu Facebook title neden İngilizce, bildiri Türkçe. Gene bir düşüncen vardır eminim. Nereye çıkacak bakalım. Hadi hayırlısı…”**

Bu arada Turquebec Kültür ve Dostluk Derneği tüzüğünün 8. maddesine göre Genel Kurul’un Mayıs ayında yapılması gerekiyor:

Tüzüğün 8. maddesine göre Genel Kurul Mayıs ayında yapılır.

Öte yandan yıllarca Turquebec Kültür ve Dostluk Derneği’nde görev yapmış olan ve toplumun saygın üyelerinden Tülin Yurtçu paylaşmış olduğu iletisinde kimseye iftira atmadığını söyledi ve sözlerinin arkasında olduğununu duyumsattı.

 

Saygın bir toplum üyemiz Sibel Köse ise olayı Tek Adam Derneği olarak yorumladı ve Genel Kurul’u Ottava’da, bir de 25 Aralık’ta toplasaydılar daha emin olurdu diyerek tepki gösterdi:

 

* Bizim Anadolu’nun notu: 2019 yılından bu yana yetkili bir Yönetim Kurulu olmadığı gibi herhangi bir Genel Kurul Toplantısı yapılmadığı biliniyor.

** Eski başkanlardan Bekir Gülpekmez’in yanıtı Bizim Anadolu tarafından sadece Türkçe harflere uyarlanmıştır.

İlgili haber: Montreal’de neler oluyor?»

Bizim Anadolu / 11 Aralık 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...