Press "Enter" to skip to content

Azerbaycanlılardan Adalet İsteği

Toronto ve Montreal’den gelen Azerbaycanlılar Ottava’da buluştu.

 

‘Azerbaycan barış istiyor’

Kanada Ermeni toplumunun Montreal, Ottava ve Toronto’da yürüyüş ve gösteri düzenlemesinden, Kebek Ulusal Meclisi’nin saldırgan Ermenistan devletine açıktan destek vermesinden ve Kanada Parlamentosu’nda Liberal Partiden Saint-Laurent bölgesini temsil eden Emmanuella Lambropoulos’un bir Kanada Milletvekili olarak Yunan olduğunu açıklayıp Türkleri düşman ilan etmesinden sonra, Kanada’daki Azerbaycan Türk toplumu kendilerine karşı uygulanan haksızlığı dile getirmek için protesto gösterisi düzenlediler.

9 Kasım 2020, Pazartesi günü Toronto, Montreal, Ottava ve çevre illerden gelen Azerbaycan ve Türk toplumu üyeleri Kanada Parlamentosu önünde adalet istediler.

Bazı toplum üyeleri Montreal’den geldi,

Birer Kanada yurttaşı olarak tüm diğer toplumlarla birlikte kimseye herhangi bir düşmanlık beslemeden barış içinde yaşamak istediklerini haykıran Azerbaycan Türkleri ancak bazı il meclisleri, belediye meclisleri ve siyasetçilerin de kendilerine yönelik adaletli olmaları gerektiğini anımsattılar.

Toronto’dan gelen toplum üyeleri.

Toronto ve Laval kentlerinde Türk toplumu üyelerine yönelik saldırılarda bulunan bazı Ermeni toplumu üyelerini kınama konuşmaları yapan, Azerbaycan topraklarını ise Ermenistan’ın saldırıp işgal ettiğini, bu konuda en az dört Birleşmiş Milletler kararı olduğunu anımsatan konuşmacılar, siyasetçilerin ve hükümetlerin bunları dikkate almalarını istediler.

Kebek Azerbaycan Derneği eski başkanı Mesud Aliyev de Montreal’den gelen grubun içindeydi.

Bir gün önce yaklaşık 30 yıldan beri Ermenistan’ın işgali altında bulunan Şuşa’nın geri alınmış olmasının coşkusunu da yaşayan Azerbaycan toplumu üyeleri sevinç gösterilerinde bulundular.

Aylin Abbasi Fransızca olarak milletvekillerine seslendi.

Protesto gösterisinin düzenleyicisi ‘Kanada Azerbaycanlılar Ağı’ yapmış olduğu kamuoyu açıklamasında ‘Ermenistan, Azerbaycan topraklarının işgalini ve barışçıl nüfusu bombalanmasını durdurmalıdır’ dedi.

‘Biz barış istiyoruz’ pankartları açıldı.

Yapılan basın ve kamuoyu açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“27 Eylül’de Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan ile Azerbaycan arasında, işgal altındaki topraklarına cephe hattındaki birkaç bölgeye füze saldırısı düzenledi. Azerbaycan, sivil halkı sonraki olası saldırılardan korumayı amaçlayan bir karşı saldırı ile karşılık verdi.

Kanada Azerbaycanlılar Cemiyeti Başkanı Rena Müslümova ve İyi Parti Kanada Gönüllüleri Başkanı Mehmet Demirci de gösteriye katılanlar arasındaydı.

Savaşın ilerleyen günlerinde Ermenistan, cephe hattının çok uzağındaki Azerbaycan’ın Barda ve Gence kentlerini bombaladı ve gece yarısı elli kadar kişiyi öldürdü. Ermenistan’ın SCUD füze saldırılarında toplam 92 Azerbaycanlı sivil öldürüldü.

Kanada Türk Dernekleri Federasyonu da destek iletisi verdi.

Ermenistan ve Azerbaycan, 1994 yılında ateşkesi kabul etmeden önce 1988’den beri çatışma halindeydiler ve Ermenistan, Azerbaycan’ın uluslararası toplulukça tanınan topraklarının neredeyse 5’te 1’ini işgal etmişti. Dağlık Karabağ bölgesi ve çevresindeki 7 bölge de içinde olmak üzere işgal altındaki topraklarda 700.000 Azerbaycanlı evlerinden zorla sürüldü. Kanada Hükümeti işgali kınadı ve birçok kez Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne koşulsuz desteğini dile getirdi.

Naznaz Sadıgova cephedeki bir askerin dilinden şiir okudu.

Kanada Azerbaycanlılar Ağı, Kanada Hükümeti’nden Ermenistan’ın Azerbaycan toprakları olan Dağlık Karabağ ve çevresindeki 7 ilçenin işgaline son verme konusunda sesini çıkarması için çağrıda bulunuyor. Ermenistan bu çatışmayı işgalle başlattı, şimdi kalıcı gerçek bir barış için geri çekilmek zorunda.”

Ünlü ses sanatçısı Yusuf Savalan okuduğu ezgiyle toplumu coşturdu.

Tanınmış ses sanatçısı Yusuf Savalan’ın ezgilerle destek verdiği, Waterloo Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. İlham Axundov (Ahundov)’un Parlamentoyu göstererek, ‘buradaki bazı milletvekillerinin eşitlikçi olmaları’nı istediği, Naznaz Sadıgova’nın şiir, Aylin Abbasi’nin Fransızca konuşması ve birçok konuşmacının protesto konuşmasının yanı sıra, Türk Dernekleri Federasyonu adına konuşan Hülya Günay ve İyi Parti Kanada Gönüllüleri Temsilcisi Mehmet Demirci’nin de destek konuşmaları alkışlarla karşılandı.

Prof. İlham Axundov da Kanada Parlamentosu üyelerine seslendi.

Öte yandan protesto gösterisinde eski Kebek Azerbaycanlılar Dernek Başkanı Mesud Aliyev ve Kanada Azerbaycan Cemiyeti Başkanı Rena Müslümova da hazır bulundular.

Protesto gösterisine ilişkin diğer görseller için imleyiniz:

Görseller

 

Bizim Anadolu / 11 Kasım 2020

Şu yazı ve haberler de ilginizi çekebilir:

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...