AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Atatürk mü çay bardağı mı?

Atatürk mü çay bardağı mı?

Atatürk mü çay bardağı mı?

Atatürk mü çay bardağı mı?

Rize’de, Cumhuriyet Alanı’nın yeniden düzenlenmesi tasarısında Atatürk yontusu yerine çay bardağı yontusunun konmasıyla ilgili tartışma sürüyor.

 

Rizeliler iki seçenek arasında: Atatürk mü çay bardağı mı?

Rize’de, Cumhuriyet Alanı’nın yeniden düzenlenmesi tasarısında Atatürk yontusu yerine çay bardağı yontusunun konmasıyla ilgili tartışma sürüyor.

Belediye, alanın yeniden düzenlenmesi sırasında valilik önündeki tören alanına taşınacağını duyurduğu yontunun yeniden yerine konulup konulmayacağına halk oylamasıyla karar verileceğini açıkladı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Rize Şube Başkanı Ömer Toprak, ‘Cumhuriyetin niteliklerinin referanduma götürülmesi kabul edilir ve anlaşılır bir şey değil’ ifadeleri ile karara tepki gösterdi.

 

‘Atatürk heykelinin nereye yerleştirileceği halkoylamasıyla belirlenecek’

 

Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, seçim döneminde ’10 Numara Projeler’ başlığı altında kamuoyuna açıkladığı Alan Tasarısı için çalışma başlattı. Cumhuriyet Alanı’na yerleştirilen tabelada yer alan tasarı çiziminde, Atatürk anıtının yerine çay bardağı yerleştirilmesi ise anıtın kaldırılacağı tartışmalarına neden oldu. Tepkiler üzerine açıklama yapan Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, alan tasarısı inşaatı süresince valilik önündeki tören alanına taşınacağını duyurduğu Atatürk yontusunun daha sonra eski yerine konulup konulmayacağına halkoylaması ile karar verileceğini açıkladı. Reşat Kasap, ‘Atatürk heykeli kaldırılmıyor, inşaat süresince valilik tören alanına taşınacak. Cumhuriyet Meydanı’nın inşaatı tamamlandıktan sonra, Atatürk heykelinin sabit olarak nereye yerleştirileceği halkoylamasıyla belirlenecektir’ dedi.

 

 

‘Ortak değerlerin referandumu olmaz’

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Rize Şube Başkanı Ömer Toprak, yapılanların iyi niyetle hazırlanan bir meydan projesi olmadığını, Atatürk’ü unutturma projesi olduğunu öne sürdü. Kamuoyu tepkisinin ölçülmeye çalışıldığını ifade eden Toprak, şunları söyledi:

‘Cumhuriyetin ortak değerleri ve niteliklerinin referanduma götürülmesi kabul edilir ve anlaşılır bir şey değil. Cumhuriyeti mi, Atatürk’ü mü oylayacaklar? Bu neyin oylamasıdır? Cumhuriyetle, değerleri ve kurumları ile çatışma içerinde olmak kimseye bir fayda getirmez. Cumhuriyet, Türk bayrağı, Atatürk ortak değerlerimizdir. Ortak değerlerin referandumu olmaz. Başkan yol yakınken bu uygulamadan vazgeçsin.’

 

Atatürk ve çay tartışmasına AKP’li vekil isyan etti

 

Öte yandan AKP Rize Milletvekili Hikmet Ayar, ‘Böyle bir referandum asla söz konusu olamaz. Amacı aşan bir söylem var’ dedi. MHP MYK üyesi ve Rize Milletvekili adayı Cem Kazmaz ise, ‘Referandum önerisi en hafif tabiri ile gafilliktir’ değerlendirmesinde bulundu.

Rizelilerin zor seçimi mi?

Rizelilerin zor seçimi mi?

 

Ayar: Böyle bir referandum söz konusu olamaz

 

Rize’den ulusal yayın yapan bir televizyona konuk olan AKP Rize Milletvekili Hikmet Ayar, Atatürk yontusuyla ilgili yaşanan tartışmalar bağlamında açıklamalarda bulundu. Alan tasarısının Rize’nin görüntüsünü değiştireceğini ve güzellik katacağını anlatan Milletvekili Ayar şunları söyledi: ‘Burada kendimize bakarak ‘Biz nerde yanlış yaptık’ demek zorundayız. Siyasi tecrübesizlik veya bir söylem yanlışı diyebiliriz. Neticede bir eksikliğimiz var. Yani dünyanın neresinde görülmüş bir heykel projesinin referanduma getirilmesi. Onun yerine çay bardağı mı olsun yoksa heykel mi olsun. Böyle bir saçmalık olamaz. Böyle bir referandum asla söz konusu değil. Orada bir amacı aşan bir söylem var zannediyorum. Başkanımız bunu düzeltmiştir veya düzeltecektir diye düşünüyorum. Atatürk veya Atatürk büstü ile AK Parti’nin hiçbir sorunu yoktur. Aksine söylemler ya eksik ifade edememe tarzındandır. Ya da karşı tarafın yanlış yerlere çekmesindedir. Kesinlikle Atatürk heykeliyle Ak Parti’nin bir sorunu yoktur. Olursa da bunun karşısına ilk biz çıkarız. Heykelin kaldırılması veya yerine başka bir şeyin konulması söz konusu olamaz. Bu tartışma meydandaki panoda Atatürk heykelinin yerine çay bardağı figürünün yer alması ile başladı. Onu yapan bir mimardır. O ayrıntıyı bu işle ilgilenen arkadaşlar neden görüp de düzeltmez. Onu da anlamakta zorlanıyorum.’

 

 

MHP’den tepki: Referandum önerisi en hafif tabiriyle gafilliktir

 

Milliyetçi Hareket Partisi MYK üyesi ve Rize Milletvekili adayı Osman Cem Kazmaz da, Atatürk heykeli tartışması ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Kazmaz’ın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı; ‘Rizelileri, ülkenin içerisinde bulunduğu bu nazik ortamda, her gün vatan evlatlarının kahpe tuzaklarla, hain pusularla şehit edildiği, Güneydoğu Anadolu’da Atatürk heykellerinin kırıldığı, parçalandığı, saldırıya uğradığı ortamda büyük Kuvay-i Milliye kahramanı İpsiz Recep’in torunları olarak değil de, Atatürk’ün heykelini kaldırmaya kalkışanlar olarak konuşulmaya başladı.

Cumhuriyet Meydanında duran Atatürk heykelinin yıllardır malum zihniyetin zülfikârına dokunduğu ve bir punduna getirilip gözden, elden ırak bir noktaya naklinin hayal edildiği bizlerin malumudur. Şimdi bu girişimlere yine yol verildiği görülüyor. Rize Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Heykeli kalsın mı yoksa yerine çay bardağı mı konsun diye referandum yapmaya kalkışmak, en hafif tabiri ile gafillik ve büyük önder Atatürk’ün manevi hatırasına hakaret, Cumhuriyetin kurucu iradesine ihanetten başka bir şey değildir. Zaten daha önce Atatürk’e suikast düzenleyen Ziya Hurşit’in ismini bir sokağa vermeye kalkışmış, bu vatan hainin resmini Atatürk’ün evine asmaya bile cesaret etmiş Rize Belediyesi’nden de başkaca bir ‘on numara’ davranış beklenmesi de mümkün değildir. Varlığımızı, bağımsızlığımızı ve Cumhuriyetimizi borçlu olduğumuz büyük önder Atatürk’ü oy pusulasında bir çay bardağı ile kıyaslatmaya yeltenenlerin bu yakışıksız davranışını en sert şekilde kınıyor ve Yüce Türk Adaleti’nin bu hayasız girişime en kısa sürede dur diyeceğini ümit ediyorum.’

 

 

Atatürk yontusuna ilişkin tepkiler

 

Rize’deki Atatürk yontusu tartışmaları, Belediye Başkanı Reşat Kasap’ın seçim döneminde ‘10 Numara Projeler’ başlığı altında kamuoyuna açıkladığı Alan Tasarısı için Cumhuriyet Alanı’na konulan tasarı çiziminde, Atatürk anıtının yerine çay bardağı yerleştirilmesi ile başladı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Rize Şube Başkanı Ömer Toprak, yontunun kaldırılarak yerine çay bardağı konulacağını belirterek duruma tepki gösterdi. Bunun üzerine yazılı açıklama yapan Belediye Başkanı Reşat Kasap, yontunun çalışmalar sırasında valilik önündeki tören alanına taşınacağını, ancak daha sonra yerine getirilip getirilmeyeceğine halk oylaması ile karar verileceğini duyurdu. Ancak halkoylaması önerisi de kamuoyunda büyük tepki gördü. ADD ile birlikte CHP ve MHP’nin yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşları tepkilerini dile getirdi, Başkan Kasap’a toplumsal paylaşım ortamlarında da eleştiri yağdı.

 

Bizim Anadolu / 30 Eylül 2015

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share