Press "Enter" to skip to content

Artvin Direnişi 6. Gününde

Direniş 6’ncı gününde: Artvin halkı Cerattepe’ye yürüyor!

Direniş 6’ncı gününde de binlerce yurttaş yine sokağa çıktı. En önünde kadınların yürüdüğü kortej, AKP ve madenci şirkete karşı sloganlar atarak Cerattepe’ye yürüyor.

 

 

 

 

 

Cerattepe’ye yürüyen binlerce kişinin yolu polis tarafından kesilmişti. Bekleyiş sırasında Artvin halkı yürüyüşü engelleyen polise hukuk dersi verdi, madenin yer tahsisi olmadığını kanıtlayan belgeleri gösterdi.

 

Artvinli talana geçit vermiyor.
Artvinli talana geçit vermiyor.

 

Uzun bir bekleyişin ardından bir kısım temsilcinin maden alanına denetleme için çıkmasına izin verildi.

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe’deki Cengiz Holding’in doğa talanına karşı direniş 6’ncı gününde. Artvin halkı ve eylemlere destek için gelenler maden sahasında çalışmaya başlayan Cengiz İnşaat’ı durdurmak için Borçka’dan Cerattepe’ye yürümek için toplandı.

Polisin ilçenin girişinde kontrol noktaları oluşturduğu ve GBT kontrolü yaparak girişlere izin vermediği belirtildi. Polis ve jandarmanın Borçka’dan halkı geri çeviriyor.

Cerattepe’ye çıkan yayla yoluna TOMA sevk edilirken kolluk güçleri de yolda bekleyişlerini sürdürüyor.

***

Cerattepe direnişi kadınlarla büyüyor

 

Emir kuluyuz diyen polise kadınlardan: 'Emir yaradandan gelirse kul olunur, Cengiz'den değil'...
Emir kuluyuz diyen polise kadınlardan: ‘Emir yaradandan gelirse kul olunur, Cengiz’den değil’…

 

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding’in altın ve bakır madeni çıkarmayı planladığı Artvin Cerattepe’deki maden inşaatına karşı başlatılan direnişin beşinci gününde kent abluka altına alınmıştı. Valilik ile girişleri yasaklarken, ilde direniş büyüyor. Kadınlar direnişte başı çekiyor.

 

ARVE Error: Invalid URL http://www.bizimanadolu.com/wp/wp-content/uploads/Artvin-isyandadır-1.mp4 in mp4

 

Cerattepe Direnişi’nde önde kadınlar arkada erkekler binlerce kişi Cengiz İnşaat’ın işgal ettiği bölgeye doğru yürüyüşe geçti. Grup Artvin Devlet Hastanesi önünde güvenlik güçleri tarafından durduruldu.

Grup Türk Bayrakları ile bölgeye gitmek isterken, “Milletin a… koyacağız” diyen Mehmet Cengiz için yapılan beste dikkat çekti.

 

M. Cengiz'e büyük tepki.
M. Cengiz’e büyük tepki.

 

Ne olmuştu?

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding’in altın ve bakır çıkarmayı planladığı Artvin Cerattepe’deki maden inşaatına karşı direniş 5 gün önce başladı.

Dün Artvin Valiliği kente giriş çıkışların durdurulduğunu açıkladı. Maden inşaatına karşı başlatılan direnişin beşinci gününde kent kuşatma altına alındı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen otobüsler kente sokulmadı, ‘madene hayır’ diyenlere 690 metredeki Cankurtaran Geçidi’nde müdahale edildi. Kent merkezindeki eyleme ise binlerce kişi katıldı.

 

Boğalar terörist ilan edildi.
Boğalar terörist ilan edildi.

 

 

Boğalar terörist ilan edildi

Dünkü eylemde yürütülen boğalar da “terörist” ilan edildi. Artvin Boğacılar Derneği’nin eylem kapsamında yürüteceği boğaların yayladan merkeze inişi engelledi. Halkın “Boğalarımız bile terörist olmuş” tepkisine neden olan gelişme üzerine boğa sahipleri, kamyonlara yükledikleri hayvanlarından sadece birkaçını yan yollardan merkeze indirebildi. “Boğaları neden indirdiniz” sorusuna eylemci, “Boğamızı, yeşilin esas sahiplerini getirdik bu sefer de…. Biz denedik olmadı. Bir de bunlar denesinler… İnşallah yetkililer bu işlerden artık vazgeçerler” diye yanıtlayarak tepki gösterdi. Boğaların üzerinde “Hakaret yok arkadaşlar. Madenciye öküz deyip bizi üzmeyin” yazılı pankartlar yer aldı.

 

***

 

Cerattepe’den Davutoğlu’na yanıt

 

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın.
Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın.

 

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın, Davutoğlu’nun “Açık galeri bakır işletmesini çevreye zarar vereceği için kapalı galeri bakır işletmesine çevirdik” sözlerine yanıt verdi.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesindeki madencilik eylemleri için, “Açık galeri bakır işletmesini çevreye zarar vereceği için kapalı galeri bakır işletmesine çevirdik” açıklamasını yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yanıt verildi.

 

'Cengiz Holding'e Artvin'de geçit yok'
‘Cengiz Holding’e Artvin’de geçit yok’

 

‘Başbakanı birileri işletiyor’

 

Projenin başından beri kapalı galeri bakır işletmesi olduğunu belirten Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın, proje sahası bitişiğinde askıda bekleyen açık galeri altın işletmesi de bulunduğunu kaydederek, “Başbakan’ı birileri fena halde işletiyor” dedi.

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Avukatı Bedrettin Kalın, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Cerattepe ile ilgili açıklamalarını izlerken üzüldüğünü, Başbakan’ı çevresindekilerin yanılttığını savundu. Başbakan’a verilen bilgilerde yanlışlık olduğunu öne süren Kalın şöyle konuştu:

“Başbakan’ı birisi işletiyor ama kim işletiyor bilmiyorum. Cerattepe projesi 1989 yılında başlayan 20 yılı aşkın bir projedir. Bu proje başından itibaren hiç değişmemiştir. 3 şirketin değiştiği Cerattepe’deki proje kapalı galeri bakır projesidir. Başbakan’ın ‘Açık işletme olan proje değiştirilerek kapalı galeriye dönüştürüldü’ ifadesi gerçek dışıdır. 1989 yılından bu yana proje kapalı galeri bakır projesidir. Başbakan’ı birileri yanıltıyor. Bunu kendisine anlatmak üzere görüşme başvurusunda bulunacağız.”

 

ARVE Error: Invalid URL http://www.bizimanadolu.com/wp/wp-content/uploads/Artvin-isyandadır-2.mp4 in mp4

 

 

‘Açık altın galeri işletme başvurusu da var’

Kapalı galeri bakır işletme sahası bitişiğinde şirketin açık altın galeri işletme başvurusunun da yer aldığını bulunduğunu söyleyen Kalın sözlerine şöyle devam etti:

“Başbakan ‘açık işletme olsaydı çok büyük zararlar olacağını ben de kabul ediyorum’ dedi ya, öyle bir başvuru da var. Bu yönde ÇED başvuruları da var. Askıda tuttukları açık işletme projesi var. Dava konusu edilen proje 1989 yılından bu yana kapalı galeri bakır işletmesidir. Başbakan’ı birileri fena halde işletiyor.”

 

Direniş çığ gibi büyüyor.
Direniş çığ gibi büyüyor.

 

 

‘Rezervin yüzde biri devlete kalacak’

Başbakan Davutoğlu’nun projenin ülke ekonomisine katkı sağlayacağı yönündeki açıklamalarına da değinen Kalın sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu devlet projesi değildir. Buradan çıkarılacak rezerv her neyse bu kişi alacak. Sanki devletin bir projesi gibi anlatılıyor. Maden kanununa göre buradan devletin alacağı pay yüzde 2’dir. Bunun yarısı da işçi çalıştırıldığı için düşülecek, devlete yüzde 1 kalacak. Sanki devletin bir zenginliğiymiş, bu zenginliği devlet alıp kullanmak zorundaymış gibi ifade ediliyor. Ne zaman bir özel şirket devletle bu kadar bütünleşti. Başbakan ne zamandır özel şirket adına konuşuyor?”

 

 

ARVE Error: Invalid URL http://www.bizimanadolu.com/wp/wp-content/uploads/Artvin-isyandadır-7.mp4 in mp4

 

 

Emekli Orman Muhafaza Memurunun çığlığı

Artvin’de orman muhafaza memurluğundan emekli 62 yaşındaki İsrafil Subaşı da, yıllarca görev yaptığı ve koruduğu Kafkasör Yaylası ve Cerattepe bölgesindeki madencilik tasarılarına tepki gösterdi. Subaşı şöyle dedi:

“Bu madeni çıkarırlarsa Artvin haritadan silinir. Bu maden kapatılmalıdır. Büyüklerime sesleniyorum. Kafkasör’deki bu maden işini kaldırın. Allah korkusu varsa bu madeni kaldırın. Bu gözyaşlarımı görüyor musunuz? Ben orman muhafaza memuru olarak yıllarca oradan ekmek yedim. Bizi barajlar nedeniyle köyümüzden de çıkardılar. Şimdi ben nereye gideyim. Kafkasör’e el vurmasınlar. Oradan ellerini çeksinler.”

 

AKP yayını kışkırtmaya devam ediyor.
AKP yayını kışkırtmaya devam ediyor.

 

‘Memleketime giremiyorum’

Gurbette yaşadığını, Cerattepe’deki olaylar nedeniyle memleketine döndüğünü söyleyen Rafet Ersoy da tepkisini şöyle dile getirdi:

“Ankara’dan 32 kişi yola çıktık. Polis 15 defa yolumuzu kesti, kimlik sorgulaması yapıldı. Teröristsek bizi toplayın o zaman. Bir adam için bütün ülke emniyeti teyakkuzda. Bu memleket bizim. Bu ülkenin doğal güzellikleri bir adama peşkeş çekiliyor. Ben çocukluğumda hayal ettiğim Kafkasör dağlarını görmek için geliyorum ve memleketime giremiyorum. Gerçekten yazık.”

Öteki Artvinli yurttaşlar da yıllarca baraj ve diğer tasarılar için fedakârlık yaptıklarını, ancak şimdi ellerin Artvin’in üzerinden çekilmesini istedi.

Artvinli gençlerin maden türküsü dinleme rekoru kırıyor

Artvin’de bir grup gencin tulum ve gitar eşliğinde Cerattepe’deki madencilik eylemlerine karşı bestelediği ve toplumsal paylaşım ortamında paylaştığı türkü kısa sürede binlerce kişi tarafından dinlendi. Türkünün dizelerinde, ‘Dağuma yeşiluma, elişma Artvin’uma. Artvin halkı yenilmaz, uğraşma hiç boşuna’ ifadeleri yer aldı.
Bizim Anadolu / 21 Şubat 2016
Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...

Comments are closed.