YURTTA GÜNDEM

 

Polis Kışkırtması mı?

Molotofçunun belindeki silah mı?

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun 11 Haziran sabahı erken saatlerde twitter sosyal iletişim ağından gönderdiği iletinin ardından polisin AKM ve Atatürk Anıtı üzerindeki bayrak, flama ve pankartları sökmek istemesi sırasında Tarlabaşı yönünde ortaya çıkan 6-7 kişilik bir grubun taş ve molotof kokteyli atması ve polisin su sıkması, ses bombası atması gündüzü geçip gecenin geç saatlerine kadar sürdü.

Kışkırtıcılar polis mi soruları soruldu.

Ancak gözlemciler iki haftadır hiçbir biçimde görülmeyen molotof kokteylinin böyle birden bire ortaya çıkmasını inandırıcı bulmadıklarını, bunun insanları terörize etmek için Vali'yle birlikte polisin düzenlemiş olduğu acemice bir senaryo olduğunu bildirdiler. Molotofçuların kullandığı ve Romalılar biçiminde kullandıkları kalkanların üzerindeki 'SDP Asayiş', 'Polisle Mücadele Timi' gibi yazılar da dikkat çekti.

Barışçıl gösteri yapanlara karşı şiddet uygulayan polisin (yukarıda), birkaç molotofçuyla 11 Haziran'da gün boyu karşılıklı su ve molotof atışmaları danışıklı mı sorularını sordurdu.
Kışkırtıcılar polis mi soruları soruluyor.
 

Öte yandan SDP yöneticileri bu kişilerin kesinlikle kendilerinden olmadığını, polisin kendilerini günah keçisi olarak seçtiğini belirttiler.


Haziran 2013