HABERLER

 

Türkiye demokratik hak için ayakta

Yaygın basın-yayının olaylar karşısında üç maymunu oynamasının ardından sosyal iletişim ortamlarına yönelen direnişçiler direnişlerini gülmeceyle daha yüksek boyutlara çektiler.

Sinema oyuncusu Demet Evgar başörtülü bir direnişçiyle. Bir direnişçi Gezi Parkı'nda kitap okuyor.

Bizim Anadolu / İstanbul, Ankara, Montreal, Toronto, Ottava, Halifaks, Vankuver

Geçmişi iki yıla uzanan Taksim'i yayalaştırma ve Gezi Parkı Projesi, parktaki ağaçların sökülmesi işlemine başlanacağının duyulmasının ardından 28 Mayıs'ta Taksim Dayanışma Platformu üyeleri çevreciler parkta yatıp kalkmaya başladılar.

Bu yeşil alanın yerine alışveriş merkezi yapılacak.

Projenin amacı İstanbul'un sayılı kalmış küçük yeşil alanlarından biri Taksim Gezi Parkı'nı ortadan kaldırıp yerine alışveriş merkezi ve lüks konutlar yapılmak istenmesi çoktan beri yurttaşların büyük tepkisini çekiyordu.

Taksim Dayanışma Platformu üyeleri tamamen barışçıl bir biçimde hiçbir şiddete başvurmadan kitap okuyarak, şarkılar, türküler söyleyerek eylemlerini yapıyorlardı.

Ta ki, 30 Mayıs sabahı saat 5.00'te polisin uykudaki eylemcilerin çadırlarını yakıp yıkıp biber gazıyla çevreyi savaş alanına benzetinceye dek.

Bu sert müdahaleyi hak etmeyen ve yaygın basın-yayının olayı göz ardı etmesi nedeniyle Facebook ve Twitter gibi toplumsal iletişim ortamlarında haberleşen duyarlı yurttaşlar durumdan birbirlerine haber verdiler ve insanlar akın akın Taksim'e gelmeye başladı.

Polis şiddetine direnme tüm yurda yayıldı.

Polisin şiddet uygulaması gitgide artınca olaylar çığ gibi büyüyüp Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Kayseri gibi kentlere de sıçradı.

Ertesi gün yetkililerden sakinleştirici ve çözüm arayıcı davranışlar beklenirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'çapulcu, alkolik, birkaç marjinal' yakıştırmasında bulunması insanları daha çok direnmeye itti, gösteriler en az 50 kente yayıldı. Artık her yer 'Taksim'di, 'Gezi Parkı'ydı, 'Her Yer Direnme Yeri'ydi…

Başbakan daha önceden kararlaştırılmış olan Kuzey Afrika gezisine çıktı. İlk durağı Fas oldu. Fas basınına göre kendisi gibi görüşlere sahip gruplarla görüşen Erdoğan'la Fas Kralı VI. Muhammet görüşmek istemedi. Tunus'ta da ekonomik işbirliği görüşmelerinde bulunan Başbakan Erdoğan'ın gelişiyle ilgili olarak yemek davetini reddeden Tunus Halk Cephesi Sözcüsü Hamma Hammami, "Büyük Türk halkını selamladığını" bildirdi ve herkesi Türkiye Büyükelçiliği önünde düzenlenecek olan direnişçilere destek eylemine çağırdı.

Kanada'dan Türkiye'deki Gezi Parkı direnişine destek

31 Mayıs Cuma gününden beri sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada destek gören Taksim Gezi Parkı Direnişi'ne Atina, Paris, Londra, Berlin, New York gibi dünya kentlerinden başka Kanada'da da Halifaks, Vankuver, Calgary, Toronto, Ottava ve Montreal'de gösteriler düzenlendi. Geniş katılımlar içeren direnişe destek gösterilerinde "Tayyip İstifa", "AKP İstifa", "Resistanbul (Diren İstanbul)", "Sinirlenince çok güzel oluyorsun Türkiye'm", "Bir ağacın ölümü bir ulusu uyandırdı", "Halk sana boyun eğmeyecek", "Her yer Taksim her yer direniş", "Diren Gezi Parkı" gibi sloganlar atıldı, pankartlar taşındı.

Bu arada, Türkiye'nin Ottava Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup bir bildiri okudu. Bildiride "Büyükelçiliğin ve Dışişleri Bakanı'nın olayların nedenini polisin sert davranışını göz ardı ederek marjinallere ve ideolojik örgütlere çıkardığını, Türk Tabipler Birliği'nin açıkladığı 4785 yaralı ve 3 ölü yerine, 64 sivilin zarar görmüş olduğunu belirttiğini"savunarak "uluslararası kamuoyunu yanılttıklarını, buna izin vermeyeceklerini" açıkladı.

Abdullah Cömert

Bu haberin hazırlanması sırasında, İstanbul Taksim alanından çekilen polis diğer kentlerde göstericilere karşı orantısız güç kullanımını sürdürüyordu. Hatay merkezde başına aldığı darbeler sonucu 22 yaşındaki Abdullah Cömert adlı gösterici ölürken, İstanbul'da da 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş yaşamını yitirdi. Ankara'da ağır yaralanan ve yeniden canlandırma biriminde tutulan Ethem Sarısülük'ün durumu ciddiyetini koruyordu.

Bu arada, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Ankara Tabip Odası (ATO), tüm Türkiye'de Gezi Parkı eylemlerinde polisin kullandığı orantısız güç sonucunda yaralananların listesini çıkardı. Buna göre ülke genelinde 2 kişi yaşamını yitirdi, 43'ü ağır olmak üzere 4 bin 177 kişi yaralandı, 10 kişi ise gözünü yitirdi.

Quebec Solidaire Mercier Milletvekili Amir Khadir.

Öte yandan, Montreal'de direnişçilere desteğini veren Quebec Solidaire Mercier Milletvekili Amir Khadir direnişçileri selamladığını bildirerek, 'seçimle gelmiş olmak bir hükümetin hukukdışı davranışını haklı göstermez' dedi. Khadir, 'Kanada Türk toplumunun Harper Hükümetine baskı yapıp, Hükümetin Erdoğan Hükümetine polis şiddetini durdurması için girişimde bulunmasını istemeleri gerektiğini' sözlerine ekledi.


Haziran 2013