AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » Ankara yine yeniden…

Ankara yine yeniden…

Ankara yine yeniden…

Ankara yine yeni yeniden…

Ankara Kızılay’da düzenlenen bombalı saldırıda resmi açıklamalara göre 37 ölü, 19’u ağır 125 yaralı var.

 

 

 

 

 

Toplumsal paylaşım ortamlarında öne sürülen savlara göre yüzlerce olan Ankara’da dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen bombalı saldırıda son gelen haberlere göre 37 kişi yaşamını yitirdi. Hükümetin ilk yaptığı iş yayın yasağı, toplumsal paylaşım ortamlarına yavaşlatma oldu.

 

Ankara'da bombalı saldırı.

Ankara’da bombalı saldırı.

 

Ankara’nın Kızılay semtinde bombalı araç saldırısı düzenlendi. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu patlamadan 4 saat sonra yaptığı açıklamada 34 kişinin öldüğünü, 19’u ağır olmak üzere 125 kişinin yaralandığını açıkladı.

Ankara, Kızılay’da akşam saat 18.45’te bombalı bir araçla saldırı düzenlendi. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu bombalı saldırıda 30 kişinin olay yerinde, 4 kişinin ise hastanede yaşamını yitirdiğini; 19’u ağır olmak üzere 125 kişinin de yaralandığını ve hastanelerde bakıma alındığını açıkladı.

 

Görgü tanığı anlattı:

 

Saldırı, Kızılay Güvenpark yakınında Atatürk Bulvarı’nda saat 18.45’te oldu. Görgü tanıklarının anlattığına göre bomba yüklü araç, Çankaya yönünde otobüs durağı yakınında özel bir halk otobüsüne arkadan çarparak infilak etti. Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı binalarının bulunduğu bölgeye yaklaşık 300 metre uzaklıktaki patlamayla birlikte çevredeki araçlar alev aldı, çevredeki binalar zarara uğradı. Bölgeye gönderilen cankurtaranlarla yaralılar çevredeki hastanelere kaldırılırken, güvenlik güçleri ikinci bir patlama olasılığına karşı olay yerine kimseyi yaklaştırmadı.

 

Bombanın patlama anı:

 

Ankara’daki patlama anı kameralarda

Ankara’da son olarak 17 Şubat’ta bomba yüklü bir araçla intihar saldırısı gerçekleştirilmiş, 28 kişi yaşamını yitirmişti. Daha sonra saldırıyı TAK adlı terör örgütünün gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı.

10 Ekim 2015’te Ankara Garı önündeki bombalı saldırıda da 107 kişi ölmüş, 500’den fazla kişi yaralanmıştı. Saldırı eylemcisinin IŞİD militanı olduğu anlaşılmıştı.

 

 

***

 

Davutoğlu. Bilgilere ulaştık...

Davutoğlu: Bilgilere ulaştık…

 

 

Davutoğlu: Saldırıyı yapan örgüte dair somut bilgiye ulaştık

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara saldırısına ilişkin olarak, “Saldırıyı gerçekleştiren terör örgütüne dair somut bilgilere ulaşılmıştır” dedi.

Ankara Kızılay’da 34 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyla ilgili açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Eldeki ilk verilere, saldırının gerçekleştiği mekânda elde edilen bulgulara ve yapılan istihbarat analizlerine dayanarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren terör örgütüne dair somut bilgilere ulaşılmıştır. En kısa zamanda, büyük bir titizlikle sürdürülen soruşturmalar kesin neticeye ulaştırılacak ve kamuoyumuzla paylaşılacaktır” dedi.

 

Putin Türk halkına başsağlığı diledi.

Putin Türk halkına başsağlığı diledi.

 

Başta Rusya Başkanı olmak üzere dünya ülke ve önderlerinden başsağlığı iletileri gelmeye başladı

 

Fransa’nın Ankara Büyükelçiliği yayınlamış olduğu iletide şunları söyledi:

Fransa başsağlığı diledi.

Fransa başsağlığı diledi.

 

Bugün Ankara’da vuku bulan kanlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz.

Bu zor zamanda, Türkiye’yi bir kez daha, terörle mücadelede kendisiyle tam bir dayanışma içinde olduğumuz konusunda temin ederiz.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu Türk halkına başsağlığı dileklerini iletti.

 

ABD ve AB de Türkiye ile bağlaşıklıklarını yineledi ve Türk halkına başsağlığı dileklerini ilettiler.

 

Öte yandan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin birkaç gün önce sadece İngilizce olarak yurttaşlarına yönelik uyarıda bulunması tartışmalara yol açtı.

ABD Büyükelçiliği 11 Mart’ta bir açıklama yayınlayarak Ankara’daki ABD yurttaşlarını, “kişisel güvenlik planlarını gözden geçirmeleri ve çevrelerine dikkat etmeleri” yönünde uyarmıştı. Açıklamada, “Ankara’nın Bahçelievler bölgesindeki Türk hükümet binaları ve konutlarına yönelik potansiyel bir terör saldırısı bilgisi alındığı, ABD yurttaşlarının bu bölgeden uzak durmaları” belirtilmişti.

 

ABD yurttaşlarını uyarmış, TÜrk Hükümeti biliyormuş...

ABD yurttaşlarını uyarmış, TÜrk Hükümeti biliyormuş…

 

ABD’den ‘Ankara’da saldırı uyarısı’ açıklaması

Konuyla ilgili tartışmaların toplumsal paylaşım ortamlarında ve basında yoğun olarak yer almasınan ardından geç saatlerde ABD Büyükelçiliği şu açıklamayı yapmak zorunda kaldı:

Büyükelçilik hesabından atılan cıvıltıda, “ABD Büyükelçiliği’nin Ankara’daki ABD yurttaşlarına yönelik iletisi hakkında Türk basınında yer alan spekülasyonlara ilişkin gerçekler şöyledir” denildi:

“ABD Büyükelçiliği geçtiğimiz hafta sosyal medyada dolaşan ve Türk hükümeti kaynaklı olduğu belirtilen bir uyarı mesajı yoluyla bir tehdit bilgisinden haberdar olmuştur. Söz konusu uyarıyı Türk makamlarıyla teyit eden büyükelçilik, Türk hükümetinden herhangi bir tehdit bilgisi edindiğimizde rutin olarak yaptığımız şekilde, aralarında hem devlet görevlileri hem de sivillerin bulunduğu Ankara’daki tüm ABD vatandaşlarına ve ABD Büyükelçiliği’nin tüm çalışanlarına yönelik bir bilgi notu yayınlamıştır.”

 

ABD Büyükelçiliği açıklama yaptı.

ABD Büyükelçiliği açıklama yaptı.

 

 

***

Kadın bombacı Seher

Sözcü Gazetesi’nde Asuman Aranca’nın haberine göre Ankara’yı kana bulayan hain saldırıyı gerçekleştiren bombacının kimliğine ulaşıldı.

Ankara’da 37 kişinin ölümü 125 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyı gerçekleştiren kişinin ilk bulgulara göre kadın bombacı Balıkesir Üniversitesi öğrencisi Seher Çağla Demir olduğu belirlendi.

Asuman Aranca’nın haberinde şöyle denildi:

Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı araştırmalar sonucu hurdaya dönen BMV marka bomba yüklü araçtan elde edilen ceset parçaları ve parmak izinden Seher Çağla Demir’in kimliğine ulaşıldı.

 

Kesine yakın

Emniyet yetkililerinin olaya el koyan Ankara Cumhuriyet Savcılığına ilettiği ilk bulgulara göre bomba yüklü aracı kullanan ve olay yerinde ölen saldırganın, “Büyük bir ihtimalle” Balıkesir Üniversitesi öğrencisi Seher Çağla Demir olduğu ortaya çıktı.

Olay yerinde yapılan incelemede Demir‘in adına ulaşılırken bir Emniyet yetkilisi “Ön bulgular saldırganın kimliğinin Seher Çağla Demir olduğunu gösteriyor. Bu bilgi kesine yakın, ancak inceleme devam ediyor” dedi.

Örgüt davasından yargılanıyor

Balıkesir Üniversitesi öğrencisi olan Demir, 4 kadın arkadaşıyla birlikte Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde PKK terör örgütü üyeliği ve propogandası suçundan da yargılanıyor. Demir ile birlikte Hamide Saklı, Kader Saklı, Süreyya Saklı isimli üç kardeş ve Yeşim Akyürekli adlı üniversite öğrencisinin son duruşması Aralık 2015’te yapılmış ve dava karar için ertelenmişti.

 

***

Genel Kurmaydan Birliklere

Bu arada edinilen bilgilere göre Genel Kurmay birliklere istihbarat geçti.

Sözkonusu istihbarat bilgilerinde şunlara yer verildi:

“Bir çok kaynaktan teyit edilen bilgilere göre PKK, PYD ve sol terör örgütler, 20 Mart’ta Türkiye’yi kan gölüne çevirecek büyük bir kalkışmaya hazırlanıyor. Emniyet istihbaratı, PKK/KCK ile PYD/YPG’li teröristlerin “fedai” türü eylemlerde kullanmayı amaçladığı 20 bombalı aracı tespit etti. Yapılan terör uyarısında, özellikle AK Parti teşkilat binaları, TBMM, askeri yerleşkeler, diplomatik misyonlar, turistik yerler, havalimanları, hassas bölgeler, AVM’ler, meydanlar, ulaşım araçları, miting alanları, ibadet yerleri, metro istasyonları, kamu binaları, polis ve askeri noktalarda olası bir saldırıya karşı “müteyakkız” olunması istenildi. Nevruz öncesi hafta olması nedeniyle protesto, gösteri ve olayların artması, bunlara yönelik güvenlik tedbirlerinin de sıklaşması bekleniyor. O yüzden,

– Gruplaşmanın oluştuğu her yerden uzak durun,
– Hedef olabilecek yerlerden (hükümet tesisleri, elçilikler, AVM’ler gibi) uzak durun,
– Yol güzergâhlarınızı bu hafta için yapılacak ikazlara göre değiştirin/ayarlayın,
– Ailenizi durumdan haberdar edin.

Sözü edilen araçlar:
– 47 KH 022 (Gri-Renault Laguna)
– 35 GA 0275 (Gri-Chevrolet Cruze)
– 58 DT 292 (Beyaz-Toyota Corolla)
– 47 PT 757 (Kırmızı-Renault Lb)
– 47 PZ 682 (Beyaz-Fiat)
– 47 PD 470 (Gri-Citroen)
– 47 KN 119 (Beyaz-131 Şahin)
– 47 PE 884 (Sarı-Renault Megane)
– 47 PZ 404 (Gümüş-Toyota Corolla)
– 21 NC 976 (Yeşil-Dacia Sd)
– 21 FS 487 (Beyaz-Renault Europa Alize)
– 33 TV 016 (Yeşil-Tofaş Doğan)
– 21 EA 749 (Beyaz-Renault 12 TSW)
– 47 NE 046 (Beyaz-Ford Connect)
– 47 NK 534 (Siyah-Hyundai Gİ20)
– 47 NN 986 (Beyaz-Ford Connect)
– 47 NA 152 (Kırmızı-Peugeot Partner)
– 63 ES 151 (Renault Fluence)
– 34 SM 236 (Siyah-Opel Astra)
– 47 KJ 163 (Renault-Laguna)”

 

***

 

Cumhurbaşkanı açıklama yaptı, ‘yurttaşlar endişe etmesin’…

 

Endişe etmeyin... kontrol altında...

Endişe etmeyin… kontrol altında…

 

 

Kimi gazeteler gördü...

Kimi gazeteler gördü…

 

 

Kimileri görmedi...

Kimileri görmedi…

 

 

Bizim Anadolu / 14 Mart 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share