Press "Enter" to skip to content

Andrea Horwath, Hamilton Belediye Başkanlığına Aday

Yeni Demokrat Önderliğinden Hamilton Belediye Başkanlığı adaylığına Andrea Horwath.

SEVİM ONURALP

HAMİLTON – Ontario NDP (Ontario Yeni Demokratik Parti) lideri Andrea Horwath, üç dönem Eyalet Parlamentosunda ikinci parti olarak sürdürdüğü liderliğini geçtiğimiz aylarda yapılan seçimlerinde oy kaybetmesinin ardından parti başkanlığından istifa etti. Yeni başkan adayı arayışlarına giren NDP’de, bunun süre alacağı belirtildi.

2018 seçimlerinde 40 milletvekili çıkararak parlamentoya giren NDP, ihraç ve çıkışlarla 38 sahip olduğu sandalyeyi bu seçimlerde 31’e düşürdü. Seçim gecesi yaptığı konuşmada NDP lideri Andrea Horwath, duygusallaşıp ağlayarak Meşaleyi devretme, bayrağı devretme ve parti yönetimini terk etme zamanı gelmiştir. Bu beni üzüyor ama mutlu da ediyor. Çünkü takımımız şu anda çok güçlü” demişti. Seçim sonuçlarının açıklandığı gece partinin kendi liderliği altında daha da büyüdüğü belirten Andrea Horwath, “Her zamankinden daha güçlü ve yönetmeye her zamankinden daha hazır bir parti kurduk” demiş, konuşmasını şöyle sürdürmüştü: “Bu sefer oraya varamadık. Sadece insanların bize ihtiyaç duyduğu güçlü parti olmaya devam edeceğimizi bilin!” Horwath, konuşmasının ardından istifasını açıklamıştı.

Andrea Horwath seçim gecesi NDP önderliğine veda etti.

Andrea Horwath, geçtiğimiz ayın 26’sında, Hamilton Belediyesi önünde bu yıl sonbaharda yapılacak Hamilton Belediye Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı. Çoğu Hamiltonlu gibi bir savaşçı olduğunu belirten Andrea Horwath, “İş bitene kadar pes etmem ve aynı zamanda zor işleri yapmaya da hazırım” dedi.

Andrea Horwath, Hamilton’da doğup büyüyen ve sorunları bilen biri. NDP’den eyalet milletvekili olmadan önce 1997’den 2004’e kadar Belediye Meclis üyeliği yap. 2007’de merkezden milletvekili olmuş ve sonraki dönemde 3 adaya karşı NDP liderliğini büyük bir başarıyla kazanmış biri.

Liderlik yaptığı sürece NDP’yi resmi parti olmaktan çıkarıp iki dönem ve bu dönem oy kaybına rağmen parlamentoda muhalefet parti konumuna getirdi.

Andrea Horwath Hamiltonlulara hizmet etmek için yola çıkıyor.

Belediye önünde yaptığı açıklamada kampanyasının “vizyon” aşamasında olduğunu, bir sonraki adımda Hamiltonlulara çok şey anlatacağını söyleyen Andrea Horwath, belediye başkanı olarak alacağı siyasi yatırım ve eylemleri hakkında fazla ayrıntı vermedi. Kendisine sorulan en önemli sorulardan olan kentin en önemli üç sorunu konusunda verdiği yanıt ise, “Bu, önümüzdeki günlerde yapacağım konuşmaların bir parçası” dedi. Ayrıca konuşmasında iklim değişikliği, yol güvenliği, Commonwealth Games ihalesi hakkında, kentsel sorunlar, Hamilton’da yaşayan toplulukların “karakteristik’ yapılarını kaybetmeden kentin büyümeye devam etmesini sağlamak istediğini” belirtti. Horwath, kalkınmanın getirdiği altyapı sorunları açığının büyüdüğünü belirtti. Konut imarının sayı artırmak olmaması gerektiğini, insanların ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanmasını belirtti. Kentin çeşitli yerlerinde kurulan ve yıkılan çadırlar hakkındaki soruyu ise yanıtsız bıraktı. Bunun gibi ruhsal bağımlılıklar konusunda hükümet ve toplum kurumlarıyla “işbirliği” yapılması gereğini bildirdi.

Yerli halkla uzlaşma konusunda sorulan bir soruya yönelik olarak, yerli gruplarla temasın ‘proaktif’ olmasını ve herhangi bir sorun ve proje aşamasında yapılması ve gerekenin en erken bir zamanda olması gereğini vurguladı. Geçen yaz devrilen John A. Macdonald heykelinin geleceği hakkındaki soruya ise, buna kendisinin değil, toplumun öncülük etmesi gerektiğini söyledi.

Andrea Horwath üç erkeğe karşı mücadele edecek.

Yerel suçla mücadele konusundaki bir soruya ilişkin de Horwath, ‘hem polisliğin hem de savunmasız gençlere desteğin önemini’ vurguladı; sosyal hizmetler konusunda COAST gibi girişimleri övdü.

Andrea Horwath, önümüzdeki yerel seçimlerde aday olmayacağını açıklayan Fred Eisenberger’in ardından adaylığını açıklayan eski Belediye Başkanı Bob Bratina’yla birlikte siyasete yeni katılan Keanin Loomis ve işçi savunucusu Ejaz Butt ile de yarışacak. Yine üç adam ve yine tek kadın…

Sevim Onuralp / Hamilton / Bizim Anadolu / 10 Ağustos 2022

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...