Press "Enter" to skip to content

Anadolu Halkoyuncuları’nın gösterisi

Anadolu Halkoyuncuları ve Ezgi Türk Halk Müziği Topluluğu’nun gösterisi muhteşemdi

Toronto’da kuruldukları 34 yıldan beri yıllık müzik ve halkoyunları gösterilerini hiç aksatmadan seyirciye sunan azimli ve disiplinli bir topluluk Ezgi Türkü Topluluğu ve Anadolu Halkoyuncuları. Topluluk 2015 yılı çalışmalarını 9 mayıs gecesi Toronto’da George Ignatieff Tiyatrosu’nda 300 civarında seyirciye sundu.

 

Anadolu Halkoyuncuları'nın gösterisi muhteşemdi.
Anadolu Halkoyuncuları’nın gösterisi muhteşemdi.

 

Oldukça zengin bir dağarcıkla seyirci karşına çıkan Ezgi Türkü Topluluğu çok büyük bir seyirci beğenisi topladı. Sezen Aksu’dan Zülfü Livaneli’ye kadar, ayrıca Anadolu’nun çeşitli yörelerinin türküleri koro tarafından olduğu gibi tek sanatçılarca da okundu. 15 kişiden oluşan sazlar ve koro mükemmel bir uyum içerisinde seyredenlerin gönül tellerini titretti. Bilinen birçok türküye seyirciler de eşlik etti. Mükemmele yakın bir gösteriydi. Ezgi Türkü Topluluğu’nun gösterisinden bir gün önce tutulduğu amansız hastalığa yenik düşerek vefat eden Sakine Damar’ın fotoğrafı ise dinleti bitinceye dek sahnede kaldı. Bu üzücü haberi seyircileriyle paylaşan grup sahnede gözyaşlarını tutamadılar. Seyircilerle yaşanan bu saygı ve sevgi çok etkileyiciydi.

Gösterinin ikinci yarısında yetişkin ve çocuk olmak üzere iki halkoyunları topluluğu 25 kişiyle Batum, Bitlis, Antep, Kozan – Kuzey Kıbrıs, Dinar, Burdur, Silifke ve Doğu Karadeniz Horon yörelerini sundu. Seyircilerin ilgi ve coşkusu görülmeye değerdi.

Toronto’da çeşitli kuruluş ve derneklerin 23 Nisan, Cumhuriyet Balosu, Carassauga Festivali ve benzeri etkinliklerine katılan Anadolu Halkoyuncuları ve Ezgi Türkü Topluluğu, Kanada’da Türk kültürünü tanıtmada önemli bir işlev görüyor.

 

Anadolu Halkoyuncuları Etkinliği görseller»

Celal Uçar / Bizim Anadolu / Haziran 2015

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...