AnaSayfa/Accueil/Home » Ekin/Yazın/Sanat » ‘Sessizliğin Gözyaşları’ Ankara’da yarışıyor

‘Sessizliğin Gözyaşları’ Ankara’da yarışıyor

‘Sessizliğin Gözyaşları’ Ankara’da yarışıyor

‘Sessizliğin Gözyaşları’ Ankara’da yarışıyor

Bu yıl otuzbirincisi düzenlenecek olan Uluslararası Ankara Film Şenliği’nde yarışacak filmler belli olmaya başladı.

 

 

 

 

 

 

Şenlikte 11 belgesel yarışacak.

 

Belgeseller bölümünde yarışacak birbirinden ilginç filmler var.

Ali İhtiyar’ın “Sessizliğin Gözyaşları” adlı filminin de yarışacağı 31. Ankara Uluslararası Film Şenliği’nde yarışacak diğer belgeseller şöyle: Ayşegül Selenga Taşkent’in “Ovacık”, Ayten Başer Yetimoğlu’nun “İçimdeki Küller”, Gökçin Dokumacı’nın “Kuyudaki Taş”, Hakan Aytekin’in “Enstantane”, Hasan Söylemez’in “Tenere”, Şirin Bahar Demirel’in “Kadınlar Ülkesi”, Onur Erkin’in “Ege’nin Son Baharı”, Turgay Kural’ın “Ada’m”, Yağmur Kartal’ın “Oyuncakçı Saklı Yadigârlar” ve Yasin Semiz’in “Asfaltın Altında Dereler Var!”.

 

 

Ali İhtiyar’da Doğa, Bellek, Düşünsellik ve Sorgulama

 

Ali İhtiyar’ın ‘Sessizliğin Gözyaşları’.

 

‘Sessizliğin Gözyaşları’ filmi, mekân ve doğa ilişkisini temel alan sanatçının belleğinde ve arşivinde yer alan fotoğraf ve videolardan hareketle oluşturulmuş. Çağcıl dünyadaki derinliksiz siyasal söylemlerin yarattığı savrulmaları soyut bir anlatım yoluyla kavramlar üzerinden görselleştiren sanatçı, yalan söylemeyen doğayla bir yüzleşme anı yaratarak yeni bir düşünme sürecini tetiklemek istemiş.

Mekânla kültürel bellek arasındaki yağmalanmış ve yaralanmış ilişkiyle göz göze gelmeyi amaçlayan kurgu, geçmişte dolaşarak bugüne bakışımızı sorgulamaya bir çağrı niteliği taşıyor.

Nihan Gider Işıkman, Rena Lusin Bitmez ve Zeynep Gülru Keçeciler’den oluşan Seçiciler Kurulu’nun değerlendireceği 11 belgesel film, Ankara’da Büyülü Fener Sinema Salonlarında 3-11 Eylül tarihleri arasında yer alacak.

 

 

 

 

Ulusal Uzun Film bölümünde 9 film yarışıyor.

 

 

Ulusal Uzun Film Yarışması filmleri de belli oldu

 

Öte yandan Ulusal uzun Film Yarışması bölümünde yarışacak filmler de Ali Karadoğan, İrfan Demirkol ve Zeynep Ünal tarafından yapılan ön değerlendirmeyle belirlendi.

Yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun başkanlığında, oyuncu Berkay Ateş, oyuncu Tuğçe Altuğ, kurgucu Aylin Zoi Tinel ve sinema yazarı Uğur Vardan’dan oluşan Seçiciler Kurulu, yarışma filmlerini değerlendirecek.

Gösterimler, 3-11 Eylül tarihleri arasında “Kontrollü Normalleşme Sürecinin” tüm önlemlerinin alınacağı bildirilen Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda % 50 kapasitede izleyici alınarak gerçekleştirilecek.

 

Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler şöyle:

 

1. Aşk, Büyü, vs. – Ümit Ünal

2. Bilmemek – Leyla Yılmaz

3. Ceviz Ağacı – Faysal Soysal

4. Kovan – Eylem Kaftan

5. Omar ve Biz – Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadır Er

6. Şair – Mehmet Emin Yıldırım

7. Topal Şükran’ın Maceraları – Onur Ünlü

8. Uzak Ülke – Erkan Yazıcı

9. Uzun Zaman Önce – Cihan Sağlam

 

 

 

Bizim Anadolu / 08 Ağustos 2020

 

Şu yazı ve haberlerle de ilgilenebilirsiniz:

 

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
    1
    Share

Leave a Reply