Press "Enter" to skip to content

Ali İhtiyar’a Ödül

Ali İhtiyar’ın Yalnız Toprak’ adını verdiği fotoğraf serisi Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda mansiyonla ödüllendirildi.

ÖMER F. ÖZEN

Montreal’de yaşayan ve çalışmalarını burada olduğu gibi Türkiye’de de sergileyen Ali İhtiyar’ın son çalışmalarından biri, Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda Onursal Mansiyon Ödülü’ne layık görüldü.

Ali İhtiyar yarışmaya katılmış olduğu fotoğraf serisini tanıtırken şunları söylüyor:

«Bu fotoğraf serisi, ağaçların doğadaki duygu durumlarını dikkate alan siyah beyaz fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf sergisi tasarısı. Uzun bir süredir bu tema üzerinde çalışıyorum. Fotoğraflar Montreal’de çekildi. Bu fotoğraf serisinde anlatmak istediğim, doğanın yalnızlaşma sürecinden esinlenen görsel bir etki yaratmak. Bunu, doğanın kendi devinimine ilişkin kurgusal bir görüşe dayalı, görsel olarak ürettim. Böylece; sürgünden, yalnızlıktan ve terk etmekten tasarlayarak soyut bir biçimde gerçekleştirdim.»

Fotoğraf: Ali İhtiyar

Ali İhtiyar’ın fotoğrafları yalnızlığın içinde bile umut dolu

Ali İhtiyar’ın izlemiş olduğum önceki yapıtlarında da hep insan ve doğa vardır. Ali bunu nasıl beceriyor bilmiyorum ama, yoğun bir kent ortamında bile size doğayı yaşatabilir, duyumsatabilir.

İnsan ve doğa birbirinden ayrılmaz bir parça. Ağaçların yalnızlığında da ben insanı, insan derinliğini, kalabalıklar içinde onun yalnızlığını duyumsuyorum.

Fotoğraf: Ali İhtiyar

Ancak bu son yapıtlarında da arabeske düşmeyen bir yalnızlığın yoğunluğunu duyumsadım. Toprak ve ağaç yalnızlıkla birbirlerine sarılırken içindeki devinim ve eylemi, dolayısıyla yarına olan umudu da izleyicisine duyumsatıyor.

Bu anlamda Ali İhtiyar fotoğraflarında, savuran hoyrat rüzgârlar içinden yarınlara gülümsetiyor; hüzünlü bir yalnızlıkla arabeske düşme endişesinden uzak ufukta yeni doğan ışıkla evrenin daha da güzelleşeceği muştusunu veriyor.

İzleyin yapıtlarını, aynı duyguyu yaşayacaksınız…

Fotoğraf: Ali İhtiyar

Ali İhtiyar:
‘Montreal’de insanı etkileyen kırsal bir doku var.’

Ali İhtiyar

Ali İhtiyar’la son yapıtları üzerine çok kısa bir söyleşi yaptık. İşte sorularımız ve işte yanıtları:

– Bu projeye nasıl ve niçin başladınız, ne zamandan beri kafanızdaydı?

– Ben bu projeye yaklaşık olarak 4 sene önce başladım. Montreal’in kentsel dokusunda insanı derinden etkileyen kırsal bir doku var. Mevsimsel değişimleri kentin içinde bütünüyle gözlemlemek mümkün. Bu da bir fotoğrafçı için büyük bir avantaj.

Uzun süre ağaçları gözlemledim, doğanın kendi dinamizmi içerisinde yarattığı hareket halleri bende derin bir yalnızlaşma hissi uyandırdı. Aslında hüzünlü ama, asil bir duruş gibi de diyebiliriz; sürekli kendini var eden ve kederini kendi içinde barındıran ya da eriten şiirsel bir durum. Sonra bunun üzerine bir konsept yaratmak istedim. Böylelikle proje başlamış oldu.

– Bu konuda salgının bir etkisi oldu mu?

– Projeye Salgından önce başlamıştım ancak genel anlamda konuya etkisinin olduğunu söyleyebilirim. Pandemi ile birlikte insanlar daha yoğun duygular yaşadı yalnızlaşma üzerine. Pandeminin bana bir diğer faydası da projelerime daha çok zaman ayırma şansına sahip olmamdır. Yani söylemek istediğim, aslında bu süreci verimli geçirdim üretim açısından.

Fotoğraf: Ali İhtiyar

– Biraz da aldığınız ödülden söz eder misiniz?

– Bu ödül Amerika’da düzenlenen çok önemli uluslararası bir fotoğraf yarışması. Her yıl birçok önemli fotoğraf sanatçısı katılıyor. Ben profesyonel kategorinin ‘Doğa, ağaçlar’ bölümünde mansiyon ödülü aldım.

– Sergilemeyi düşünüyor musunuz?

– Evet, hem Montreal’de hem de İstanbul’da sergilemek istiyorum. Ancak tarihler henüz netleşmedi.

Başarılarınızın devamını diliyoruz.

 

o.ozen@bizimanadolu.com

Önceki yazıları»

Ömer F. Özen / Bizim Anadolu / 17 Ekim 2021

Şu haber ve yazılarla da ilgilenebilirsiniz:

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...