Press "Enter" to skip to content

Alberta’da Kadına Oy Hakkı’nın 100. Yılı

Alberta’da Kadına Oy  Hakkı’nın 100. Yılı

19 Nisan 2016 Salı günü Alberta İl Meclisi’nde Kadınlara İl seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı verilişinin 100. yılı 2 ayrı ve birbirini tamamlayan etkinlikle kutlandı.

 

 

 

Etkinlikler Alberta’daki değişik oluşum ve görüşlerden kadınların ‘Our Vote Edmonton’ oluşumu adı altında düzenledikleri, İl Meclisi Başkanı Robert Wanner gözetiminde gerçekleştirilen konuşmalarla başladı. 100 yıl önce kadın hakları savunucularının Çay Partileri gerekçesiyle toplanıp hak savaşımı konusunda tasarılar geliştirdikleri düzenlemeleri anmak adına da Meclis yapısının ‘Rotunda’ alt katında verilen bir “Çay Partisi” devam etti. Etkinliği düzenleyen ‘Our Vote Edmonton’ oluşumu içinde Edmonton Türk toplumunun yakından tanıdığı Sinem Şenol da bulundu. 200’e yakın konuğun katıldığı etkinlikte yine Edmonton Türk toplumundan Emine Süleymanoğlu, Özlem Erzen Demirer, Funda Saldıran, Pelin Kıvrıkoğlu ve İdil Poturoğlu da gönüllü olarak yer aldılar.

 

Yüzyıl Önce, Yüzyıl Sonra.
Yüzyıl Önce, Yüzyıl Sonra.

 

Çay Partisinden sonra Alberta Kadın Hakları Bakanlığı’nın düzenlediği, Meclis bahçesinde süren etkinlikte yüzlerce Albertalı kadın 100 yıl önce İl Meclisi merdivenlerde çekilen fotoğrafın benzerini canlandırmak için bir araya geldi.

Alberta Meclis Başkanı'nın konuşması.
Alberta Meclis Başkanı’nın konuşması.

 

100. yıl etkinlikleri bu anlamlı düzenlemeyi gerçekleştiren ve içlerinde Sinem Şenol’un da bulunduğu 8 kadının İl Meclis Locasında konuk olarak ağırlanması ve milletvekillerince alkışlanmasıyla sona erdi.

19 Nisan’da yapılan bu anma törenlerinin bir başka önemli özelliği de, söz konusu günün anısına İl Meclisi’nin 5. katında önümüzdeki günlerde açılacak olan kalıcı “çay fincanları” sergisi olacak. Sinem Şenol’un bu sergi için simgesel olarak bağışladığı Türk çay bardağı ve tabağı da böylece Alberta Meclisi’nde, bu İldeki tüm Türkleri temsil etmek amacıyla kalıcı olarak yerini almış olacak.

 

Alberta'da Kadına Seçme Seçilme Hakkı'nın verilmesinin 100. Yıl Kutlama Kurulu ve Sinem Şenol (sağdan ikinci).
Alberta’da Kadına Seçme Seçilme Hakkı’nın verilmesinin 100. Yıl Kutlama Kurulu ve Sinem Şenol (sağdan ikinci).

 

Söz konusu etkinliğe Türk toplumu adına katılan Sinem Şenol şu gerçeklere dikkat çekti: “Bu etkinlikle Alberta’da kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 100. yılı kutlanmakla birlikte Kanada ve dünyadaki kadın hakları hareketlerinin Türkiye’dekinden çok farklı olduğunu unutmamak gerek. 100 yıl önce Alberta İl Meclisinde bu konuda geçen yasa ne yazık ki sadece “beyaz” kadınların seçme ve seçilme hakkını ve sadece İl seçimleri için elde etmesi anlamına geliyordu. Kadınlar ancak 1929 yılında Federal Senato’ya seçilme hakkını kazandı. O zaman bile hâlâ azınlıklar bu haklara sahip değildi. Güney Asyalı göçmenler 1948, Kanada yerlileri ise ancak 1960 yılında oy kullanma hakkı kazandılar. Bu gerçekler göz önünde bulundurulursa, 1934 yılında seçme ve seçilme hakkını hiç bir ayrım gözetmeksizin kazanan Türk kadınlarının, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve onun önderliğinde bu hakkı kadınlara veren milletvekillerine neden sonsuza kadar minnettar kalacaklarını anlamak zor olmayacaktır.”

 

Türkiye'de kadın 1930 yılında yerel seçimlerde, 1934'te ise genel seçimlerde oy hakkına kavuştu.
Türkiye’de kadın 1930 yılında yerel seçimlerde, 1934’te ise genel seçimlerde oy hakkına kavuştu.

 

Alberta'da Kadına Oy Hakkı'nın 100. Yıl Kutlamaları'nda çalışan gönüllü Türk kadınlar: İdil Poturoğlu, Pelin Kıvrıkoğlu, Özlem Erzen Demirer, Funda Saldıran ve Emine Süleymanoğlu.
Alberta’da Kadına Oy Hakkı’nın 100. Yıl Kutlamaları’nda çalışan gönüllü Türk kadınlar: İdil Poturoğlu, Pelin Kıvrıkoğlu, Özlem Erzen Demirer, Funda Saldıran ve Emine Süleymanoğlu.

 

Bizim Anadolu / Nisan 2016

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...