AnaSayfa/Accueil/Home » Gündem-Güncel » AKP yitirdi, Türkiye kazandı

AKP yitirdi, Türkiye kazandı

AKP yitirdi, Türkiye kazandı

AKP yitirdi, Türkiye kazandı!

Türkiye soluk soluğa bir yerel seçim yaşadı dün (31 Mart 2019).

 

 

 

 

 

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tek başına yürüttüğü seçim kampanyasının ardından yapılan yerel seçimlerinde AKP, özellikle temel taşlar olan büyük kentleri yitirdi.

Türkiye geneli

 

AKP, Devlet Bahçeli’nin MHP’siyle ‘Cumhur İttifakı’ adıyla ortaklık kurarken, Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ‘Millet İttifakı’ adıyla ortaklık kurdu.

 

İmamoğlu eşiyle birlikte oyunu kullandı.

 

Diğer tüm parti adayları bağımsız ve birlikte seçim kampanyaları yapıp aday oldukları kentler konusunda projelerini yurttaşlara anlatırken, AKP’de Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan tek başına kampanyalarda bulundu; bazı adaylar ‘ben zamanınızı almayayım, Cumhurbaşkanımız projelerimi anlatacak’ diyerek sözü Erdoğan’a bıraktı; Ankara Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki ise, ‘Cumhurbaşkanımız izin verirse CHP Adayı Mansur Yavaş’la televizyonda programa çıkarım’ dedi.

Böyle bir seçim kampanyasının ardından Türkiye dün (31 Mart 2019) yerel seçimlere gitti ve başa baş giden oylamada ilk aşamada Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve Artvin gibi illerin CHP adaylarınca kazanıldığı görüldü. Ancak İstanbul’da sürekli kuşkular baş gösterdi.

 

 

Ekrem İmamoğlu hemen tepki gösterdi.

 

Anadolu Ajansı saat 22.00 sıralarında veri akışını durdururken ve YSK’den herhangi bir açıklama yapılmazken CHP adayı Ekrem İmamoğlu, gece boyunca 7 kez kameraların önüne çıkarak yurttaşları bilgilendirdi ve ellerindeki bilgilere göre kendisinin önde olduğunu, devletin resmi organı Anadolu Ajansı’nın veri akışını durdurmasını bir manipülasyon olarak niteleyerek, AA’yı kınadığını belirtti.

 

Erdoğan sadece eşiyle çıktığı balkon konuşmasında yenilgiyi kabul etti, bu arada ‘bakalım nasıl yönetecekler’ deyip tehdit etmeyi de unutmadı.

 

 

AA’nın veri akışını durdurmasının ardından kameraların önüne çıkan AKP İstanbul adayı Binali Yıldırım ise kendisinin seçildiğini belirtti.

Bu arada ivedilikle Ankara’dan bazı bakanlarla birlikte İstanbul’a gelen İçişleri Bakanı Soylu, Binali Yıldırım ile toplantı yaptı. Bu da, 2014 seçimlerinden Ankara’da YSK’yi basan Efgan Alan’ın müdahalesinin ardından sonuçların değiştiğini akıllara getirdi.

 

Teşekkür pankartı oyunu da yaramadı.

 

Bunun üzerine kameralar önünde açıklama yapan İmamoğlu, Yıldırım’ın açıklamalarının doğru olmadığını söyleyerek yetkilileri göreve çağırdı. Sabaha karşı yeni bir açıklama yapan İmamoğlu, İstanbul’un birçok yerine üzerinde Yıldırım ve Erdoğan’ın görsellerinin bulunduğu ‘Teşekkür Pankartları’ asıldığını, bunun için suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

 

Sözkonusu pankartların sabah 08.00 sıralarında kaldırılmaya başladığı görüldü.

 

 

Seçime kan karıştı

 

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın kampanya süresince yaptığı nefret söylemli ayrıştırıcı propaganda toplantıları meyvesini verdi ve Malatya’nın Pötürge ilçesinde sandık başında AKP’liler Saadet Partisi’nin gözlemcileri olan üç kişiyi öldürdü.

 

İstanbul Üsküdar’da ise oy torbalarının toplanmış olduğu spor salonunu basan AKP’liler muhalefet parti görevlilerine ve polise saldırdılar.

 

 

 

Sonunda YSK’den açıklama

 

YSK Başkanı Sadi Güven açıklama yaptı.

 

 

Sabah saatlerinde kameralar önüne geçen YSK Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun önde olduğunu belirtti.

Güven şöyle konuştu: “Şu an itibarıyla 31 bin 102 sandık sisteme tanımlandı, 84 sandık itiraz nedeniyle sisteme taranmamış vaziyette. Şu an itibarıyla yüzde 80’in üzerinde sandık sonuç tutanağını, sayım döküm cetvelini, ilçe birleştirme tutanaklarını partilerle paylaştık.”

Kendi verilerinde Ekrem İmamoğlu’nun 28 bin oy farkla önde olduğunu duyuran Güven, itiraz sürecinin yarına kadar devam edeceğini de sözlerine ekledi.

 

Güven’in açıklamış olduğu verilere göre oylar:

Ekrem İmamoğlu 4 Milyon 159 bin 650

Binali Yıldırım 4 Milyon 131 bin 761

 

 

İtiraz sürecinin başladığını bildiren Sadi Güven, bir soru üzerine, ‘AA benim müşterim değil, benden veri almıyor’ dedi. Güven, kendi verilerinde Ekrem İmamoğlu’nun önde olduğunu duyurdu.

 

İmamoğlu çifti.

 

 

 

İl Seçim Kurulu: İstanbul’da seçimin galibi Ekrem İmamoğlu

 

Edinilen son İl Seçim Kurulu verilerine göre CHP adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 170 bin 116 oy alırken, AKP Adayı Binali Yıldırım 4 milyon 145 bin 708 oy aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışıyla ilgili İstanbul’da oy sayma işlemleri tamamlandı. İstanbul İl Seçim Kurulu’ndan alınan bilgilere göre sandıkların yüzde 100’ü açıldı. 10 milyon 560 bin 963 seçmenin yer aldığı İstanbul’da 8 milyon 866 bin 563 seçmen oy kullandı. Bu oylardan 8 milyon 547 bin 5’i geçerli sayılırken, 319 bin 558 oy ise geçersiz kabul edildi.

Kesin olmayan sonuçlara göre CHP adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 170 bin 116 oy, AKP Adayı Binali Yıldırım 4 milyon 145 bin 708 oy, Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar 103 bin 300 oy, DSP adayı Muammer Aydın 30 bin 766 oy, BTP adayı Selim Kotil 27 bin 232 oy, DP Adayı Ersan Gökgöz 24 bin 168 oy, Vatan Partisi Mustafa İlker Yücel 20 bin 667 oy, TKP adayı Zehra Güner Karaoğlu 10 bin 499 oy, bağımsız aday Özge Akman 2 bin 452 oy, Bağımsız aday Doğan Duman 2 bin 2 oy ve bağımsız aday Aysel Tekerek bin 520 oy aldı.

Alınan sonuçlara göre CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun oy oranı yüzde 48,79 olurken AKP adayı Binali Yıldırım ise 48,50 olarak yer aldı. Verilere göre Ekrem İmamoğlu seçimi 24 bin 408 oy ile önde kapattı.

Türkiye genelinde yine AKP kazanırken, Tunceli’de Komünist Başkan Fatih Maçoğlu ipi önde göğüsledi.

 

Tunceli Komünist Başkan seçti.

 

İlçeler temelinde AKP kazanırken, yine de en çok yitiren AKP oldu.

31 Mart yerel seçimlerinde kesinleşen sonuçlara göre AKP en az 14 ilde yitirdi. Birçok ilde belediye başkanlıkları el değiştirdi.

31 Mart’ta el değiştiren iller de belli oldu. 31 Mart yerel seçimlerinde kesinleşen resmi olmayan sonuçlara göre AKP en az 14 ilde yitirdi. Bu illerin büyük çoğunluğu CHP’ye geçerken, bazıları ise MHP’ye geçti.

İstanbul’da açılan sandık sayısı yüzde 99,68 olarak belirlenirken CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu yüzde 48,80 ile AKP adayı Binali Yıldırım’ın yüzde 48,48 oy oranı ile önünde. İstanbul’un da AKP’den CHP’ye geçen iller listesine eklenmesi bekleniyor.

 

CHP’de sevinç ve coşku

 

 

Kesinleşen sonuçlara göre el değiştiren iller:

1- Antalya: AKP’den CHP’ye

2- Ankara: AKP’den CHP’ye

3- Tunceli : BDP’den (HDP) TKP’ye

4- Ardahan: AKP’den CHP’ye

5- Ağrı: BDP’den (HDP) AKP’ye

6- Bitlis: BDP’den (HDP) AKP’ye

7- Artvin: AKP’den CHP’ye

8- Kars: MHP’den HDP’ye

9- Bilecik: AKP’den CHP’ye

10- Sinop: AKP’den CHP’ye

11- Burdur: AKP’den CHP’ye

12- Bolu: AKP’den CHP’ye

13- Kırşehir: AKP’den CHP’ye

14- Amasya: AKP’den MHP’ye

15- Kastamonu: AKP’den MHP’ye

16- Erzincan: AKP’den MHP’ye

17- Karaman: AKP’den MHP’ye

18- Çankırı: AKP’den MHP’ye

19- Bayburt: AKP’den MHP’ye

20- Kırklareli: CHP’den bağımsız adaya

21- Mardin: Bağımsız’dan HDP’ye

22- Adana: MHP’den CHP’ye

23- Mersin: MHP’den CHP’ye

24- Şırnak: BDP’den (HDP) AKP’ye

 

 

Tepkiler

 

‘Gönlümde çiçek açtırdı’

 

‘En güzel doğum günü armağanı’

 

 

‘İnsanlara, adi, şerefsiz diyen’…

 

‘Stanley Kupası gibi’…

 

Torbalar güvende.

 

‘Söz vermiştim, halay çektim.’

 

 

Gerçeği yazamadılar.

 

 

 

Bizim Anadolu / 01 Nisan 2019

 

Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Share

Leave a Reply