Press "Enter" to skip to content

‘AKP gurbetçiyi dışladı’

‘AKP gurbetçiye verdiği sözleri tutmadı’

CHP’nin yurtdışında yaşayan Parti Meclisi Üyesi Emre Çam, AKP’nin gurbetçilere verdiği emeklilere çalışma izni ve THY biletlerinde indirim gibi sözlerini tutmadığını, bu konuda CHP’nin verdiği yasa önerilerine de karşı çıktığını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

STRAZBURG – Fransa’nın Strazburg kentinde yaşayan CHP Parti Meclisi Üyesi Emre Çam, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yurtdışında yaşayan Türk yurttaşlarına seçim öncesi verdiği sözlerini tutmadığını, CHP’nin bu konularda verdiği önerilere de karşı çıktığını söyledi.

 

‘Söz verdiler, tutmadılar’

AKP Seçim Bildirisi’nde borçlanarak emekli olan yurttaşlara yurtdışında çalışma izni verileceğinin açık bir biçimde vadedildiğini anımsatan Çam, “AKP’li bakanlar, milletvekilleri ve başbakan Avrupa’da düzenledikleri etkinliklerde bunları defalarca dile getirdiler. Ancak seçimlerden sonra bu sözlerini unuttular. Emeklilik dışında THY biletlerinde indirim yapılacağı vaadi de unutuldu. Hatta dalga geçer gibi, ‘business class’ biletlerde indiririm yaptılar. Gurbetçi işçiler zaten ‘business class’ gidebilecek gelire sahip olsalar, bilet fiyatlarını bu kadar dert etmezler. AKP hükümeti zenginlerin hayatını kolaylaştırıyor ama emeğiyle çalışan vatandaşlara söz vermesine rağmen tutmuyor” diye konuştu.

 

CHP Parti Meclisi Üyesi Emre Çam

 

‘Gurbetçinin helal kazancına karşılar’

Hükümetin Türkiye’den borçlanarak emekli olan yurttaşlara Avrupa’da çalışma hakkı sağlamamasını da eleştiren Çam, “Söz verdiler. Seçim beyannamesine aldılar, ancak bu sözlerini de tutmadılar. CHP olarak bu konuda biz yasa teklifi hazırladık ve meclise sunduk. Avrupa’da emekli maaşıyla geçinmek mümkün değil. Alnının teriyle helal para kazanmak isteyen insanlara, ‘bunu yapamazsınız’ deniliyor. Diğer taraftan milyonlarca doların nasıl birilerinin hesabına transfer edildiğini hep beraber gördük. Milyonlarla oynayan insanların işçinin, dar gelirlinin sorunlarını düşünmemesi de normal” ifadelerini kullandı.

 

‘AK Parti gibi tükürdüğümüzü yalamayız’

CHP olarak yurtdışında yaşayan yurttaşların sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini belirten Emre Çam, “Bugüne kadar emeklilere çalışma izni, cenaze hizmetlerinin ihtiyacı olanlara ücretsiz verilmesi, Türkiye’ye kesin dönüşte vergisiz bir otomobil götürülme hakkı, askerlikte 3 yıl şartının kaldırılması, uçak biletlerine 599 TL (yaklaşık 133 avro) tavan fiyat getirilmesi gibi konularda yasa teklifleri hazırlandı. AKP bunların hepsine karşı çıkıyor. Öte yandan yandaş iş adamlarının vergi borçlarının silinmesi konusunda oy birliğiyle ‘Evet’ diyorlar. Devletimizin imkânları vardır. Ancak bu imkânlar AKP’ye yakın işadamlarının lehine kullanılıyor. Biz bu imkânların herkes için eşit şekilde değerlendirilmesini istiyoruz. İnşallah 2019 yılında CHP iktidarında bu vaatlerimizin hepsini gerçekleştireceğiz. AKP gibi söz verip sonra caymayacağız. Tükürdüğümüzü yalamayacağız. Bizde söz namustur” dedi.

 

 

Bizim Anadolu / 10 Ocak 2018

 

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

 

 

 

 

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...