Press "Enter" to skip to content

‘AKP, gassalın elindeki meyyit gibi tepkisiz toplum istiyor’

‘AKP, gassalın elindeki meyyit gibi tepkisiz toplum istiyor’

Umut Oran’dan Erdoğan ve AKP’ye NASA ve Gassal eleştirisi.

 

 

 

İşte AKP Türkiye’si: Mars’ta su bulunduğu gün Türkiye’de öğrencilere gassallık hedefi konuldu!

AKP, ‘gassalın elindeki meyyit’ gibi tepkisiz toplum istiyor

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran, yeni eğitim öğretim yılının başladığı gün NASA’nın tüm dünyaya Mars’ta su bulunduğunu açıkladığını, aynı gün 12. Cumhurbaşkanı’nın ise ‘Bir Müslüman ölü yıkamayı da bilmeli’ diyerek öğrencilerin hedefine gassallık hedefi koymasını eleştirdi. Umut Oran, ‘Bugünün miniklerinin zihinlerinin özgürleştirilmesi, yaratıcılıklarının artırılması uzun vadede ülkemizi kurtaracak yegâne güçtür’ dedi.

 

NASA ve 12. Cumhurbaşkanı’nın Açıklaması

Umut Oran yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

Yeni eğitim öğretim yılının ilk zili çaldı ve 18 milyon öğrenci ile 900 bin öğretmen ders başı yaptı. Yine bilim ve eğitimin neler başarabileceğini gösterircesine NASA, Mars’ta su bulunduğunu dün tüm dünyaya açıkladı. Bizde ise aynı gün 12. Cumhurbaşkanı, imam hatip lisesi açılışında 2015 Türkiye’sinin öğrencilerine koyduğu hedefi açıkladı: Bir Müslüman ölü yıkamayı da bilmeli!

Evet, hepimiz biliyoruz ki her fani bir gün ölümü tadacaktır, ölüm kaçınılmaz son. İbadet ve cenaze işlemleri için imam hatiplere de ihtiyaç var, bunu kimse tartışma konusu yapamaz. 31 Aralık 2014 itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 86 bin 101 camisi, 15 bin 457 Kuran kursunda 1 milyon 164 bin 743 kursiyer devam ediyor ve Diyanet’in toplam personeli 119 bin 743 kişi. Diyanet personelinin çeşitli nedenlerle kendi kurumlarında kalmadan diğer bakanlıklara geçtiğini de biliyoruz.

 

 

İHL öğrenci sayısı 1 Milyonu aştı

Türkiye’de din adamı kadar meslek lisesi mezununa da bilim adamına da ihtiyaç bulunmaktadır. Bizde ise hiç talep olmadığı halde neredeyse tüm liselerin imam hatip lisesi yapılması için, başında bir gölge bakanın bulunduğu MEB’te seferberlik ilan edildi. Bini aşkın imam hatip ortaokulu, bin 600 imam hatip lisesi açılırken, halen eğitimdeki birçok okul, velileri, öğrencileri ve öğretmenlerinden habersiz biçimde bir gecede İHL’ye dönüştürüldü. 2003’te 450 imam hatip lisesinde 71.100 öğrenci eğitim görürken, yeni açılan ya da dönüştürülen imam hatip lise ve ortaokulları ile birlikte bu sayı 2014-2015’te 933 bine çıktı bu yıl ise öğrenci sayısı 1 milyonu aştı. Bu İHL öğrenci sayısındaki patlamanın gerekçesi nedir?

İHL’lerde bu büyük dönüşüm sağlanırken maalesef eğitim dünyası halen büyük güçlüklerle karşı karşıya. Türkiye, OECD küresel eğitim raporuna göre 76 ülke içinde 41. sırada bulunmayı hak etmiyor. Küçücük sınıflarda 37’nin üzerinde öğrenci eğitim görüyor; hâlbuki OECD ülkelerinin ortalaması sadece 17 çocuk. Çocuklar bu yıl kaç sınav sisteminin değişeceğini, kendilerinin hangisine gireceğini bilmedikleri, yapboz tahtasına dönmüş belirsiz bir eğitim dönemine giriyor. Üstelik zorunlu kesintisiz eğitim bölünerek getirilen 4+4+4 sistemi ile 110 bini aşkın kız çocuğu örgün öğretimden kopartıldı.

Öğretmen açığı 120 bin, atanma bekleyen 417 bin kişi

Türk Eğitim-Sen’in araştırmasına göre Türkiye’de normal kadro ihtiyacı 73 ilde 120 bin 610. Yani bu kadar öğretmen açığımız var, ama atama bekleyen öğretmen sayısı ise 417 bin. Buna göre öğretmen ihtiyacının neredeyse dört katı düzeyinde atama bekleyen öğretmen adayı var. 2015 yılı içinde MEB’e 47 bin kadro kullanabilme yetkisi verilmiş. Cumhurbaşkanı da 7 Haziran seçimlerinin de etkisiyle Ağustos’ta 47 bin atama yapılacağını söylemişti. Ancak ataması yapılan öğretmen sayısı 37 binde kaldı. Hiçbir özlük hakkı olmayan, iş güvencesi bulunmayan, girdiği ders başına ücret alan ücretli öğretmenlerin sayısı da 80 bin dolayında.

Eğitimin içeriğinin dışında ayrıca işin maddi güçlükleri de bulunuyor. Eğitim-İş’in araştırmasına göre, ilkokul 1. sınıfa başlayan bir öğrencinin sadece başlangıç gideri 1.154 TL. Bu maliyet geçen yıla göre yüzde 34,6 artış gösterdi. Asgari ücretle çalışan bir veli, okula başlayan çocuğu için bir aylık maaşından fazlasını, en düşük maaş alan memur ise aylık gelirinin yüzde 70’ini okul masrafı olarak harcamak zorunda. Asgari ücretle geçim savaşı veren aileler bir de çocuklarının okul masraflarını karşılamak, okul binasının boya badanasından tutun da kışın dersliklerin ısıtılmasına kadar sayısız harcama kaleminde mecburi olarak okula maddi destek sağlamak zorunda. Kışın sert geçtiği bölgelerde sabahleyin okula sırtında defteri, kitabı elinde taşıdığı tezekle giden minikleri görmek AKP dönemi klasiklerinden biri haline geldi.

 

 

AKP ‘Gassalın elindeki meyyit’ gibi yeni bir kuşak istiyor

NASA yeni bir dönemi duyururken 12. Cumhurbaşkanı, eğitim yılı açılışında ‘Bir Müslüman ölü yıkamayı bilmelidir’ diyerek kafasındaki eğitim hedefini ifşa ediyor. Kendisi imam hatiplerin hedefinin sadece imam ve müezzin yetiştirmek olmadığını beyan ediyor ve bu okulların yaygınlaştırılması, neredeyse herkesin salt dini eğitim almasını savunuyor. Eğitimde AKP modeli ile gidebileceğimiz yer ise ancak üçüncü dünya ülkeleri ligidir. Çağdaş medeniyeti, ileri ülkeleri yakalayabilmemiz için;

* Eğitim ULUSAL olmalıdır.

* Eğitim KARMA olmalıdır.

* Eğitim UYGULAMALI olmalıdır.

* Eğitim LAİK olmalıdır.

* Eğitimin temeli mutlaka BİLİM olmalıdır.

13 yıldır ülkeyi bu hale getirenlerin, Türkiye’yi kurtarması mümkün olan eğitimde bilimsel dönüşüm yapmayacağı ortaya çıkmıştır. Eğitimde ülkenin içine düşürüldüğü sefaletten kurtuluşu CHP sağlayacaktır. Anne babalar ve öğretmenlerimiz morallerini bozmasınlar, güzel ve mutlu bir gelecek bizi bekliyor. 1 Kasım’da yapılacak seçim bilimsel, özgürleştirici, yaratıcı ve parasız eğitimin müjdecisi olacaktır. Çünkü bugünün miniklerinin zihinlerinin özgürleştirilmesi, yaratıcılıklarının artırılması uzun vadede ülkemizi kurtaracak yegâne güçtür.’

 

 

Bizim Anadolu / 30 Eylül 2015

Paylaşın, dostlarınızın da haberi olsun…

    Share with your friends / Partagez avec vos amiEs / Dostlarınızla paylaşın...